Διεθνή

Τζένοα – Ρόμα 4-1: Πάρτι στη Γένοβα και προσπέραση στον Μουρίνιο (+vids)

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα στο σκορ μόλις στο 5ο λεπτό με τον Άλμπερτ Γκούντμουντσον, με τους παίκτες του Ζοζέ Μουρίνιο να αναλαμβάνουν τον απόλυτο έλεγχο στη συνέχεια, με κατοχή και κυκλοφορία μπάλας, αλλά χωρίς αντίκρυσμα.

Η ισοφάριση του Μπράιαν Κριστάντε στο 22′ δεν κράτησε για πολύ, αφού το 1ο μέρος ολοκληρώθηκε με το γκολ του Ματέο Ρετεγκί που ανέκτησε το προβάδισμα των “γκριφόνι”.

Ο Αντρέα Μπελότι πέρασε στον αγώνα στην ανάπαυλα όμως δεν κατάφερε να βρει το γκολ. Πιο αποτελεσματικές ήταν οι αλλαγές του Αλμπέρτο Τζιλαρντίνο, αφού οι Μόρτεν Θόρσμπι και ο Ζούνιορ Μεσίας έγραψαν το τελικό 4-1 στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα.

Στη μάχη των Ελλήνων στην αγωνιστική, η Μόντσα του Γιώργου Κυριακόπουλου (αγωνίστηκε για 63 λεπτά ως αριστερό φουλ μπακ) αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την Μπολόνια του Μπάμπη Λυκογιάννη (αγωνίστηκε για 59 λεπτά ως αριστερό μπακ).

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Γιουβέντους – Λέτσε 1-0 (57′ Μίλικ)
  • Κάλιαρι – Μίλαν 1-3 (29′ Λουβούμπο / 40′ Οκαφόρ, 45′ Τομόρι, 60′ Λόφτους-Τσικ)
  • Έμπολι – Σαλερνιτάνα 1-0 (34′ Μπαλντάντσι)
  • Βερόνα – Αταλάντα 0-1 (13′ Κόπμαϊνερς)
  • Ίντερ – Σασουόλο 1-2 (45+1′ Ντάμφρις / 54′ Μπαϊράμι, 63′ Μπεράρντι)
  • Λάτσιο – Τορίνο 2-0 (56′ Βεσίνο, 75′ Τζακάνι)
  • Νάπολι – Ουντινέζε 4-1 (19′ πέν. Ζιελίνσκι, 39′ Όσιμεν, 74′ Κβαρατσχέλια, 81′ Σιμεόνε / 80′ Σάμαρτζιτς)
  • Φροζινόνε – Φιορεντίνα 1-1 (70′ Σοουλέ / 19′ Γκονσάλες)
  • Μόντσα – Μπολόνια 0-0
  • Τζένοα – Ρόμα 4-1 (5′ Γκούντμουντσον, 45′ Ρετεγκί, 74′ Θόρσμπι, 81′ Μεσίας / 22′ Κριστάντε).