Βιλερμπάν – Παναθηναϊκός 81-89: Άντεξε στην πίεση και επέστρεψε στις νίκες

Ο Παναθηναϊκός είχε… σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή του, όμως στο τέλος ήταν ψύχραιμος και επικράτησε με 89-81 της Βιλερμπάν για την 14η αγωνιστική της Euroleague.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το ματς στην εκκίνησή του, με τη Βιλερμπάν να βρίσκει σκορ από τους Λοβέρν, Λι και Καμπαρό, ενώ ο Παναθηναϊκός σκόραρε με τους Μήτογλου και Γκριγκόνις (8-9, 4′). Η αμυντική λειτουργία του “τριφυλλιού” δεν λειτουργούσε καλά και έτσι ο Σκοτ στη συνέχεια με σουτ τριών πόντων, έβαλε μπροστά ξανά τους Γάλλους με 19-17 (8′). Οι Ναν και Σλούκας έδωσαν πολύτιμες βοήθειες στους “πράσινους”, οι οποίοι “έκλεισαν” στο +3 (21-24) την πρώτη περίοδο.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ξεκίνησε… ζεστή το δεύτερο δεκάλεπτο, “τρέχοντας” ένα σύντομο 6-0 σερί (21-30, 12′) με πρωταγωνιστές της τους Ναν και Λεσόρ. Τα τρίποντα των Ερνανγκόμεθ και Γκριγκόνις στη συνέχεια, ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια μεγέθη (25-36, 15′). Η άμυνα του “τριφυλλιού” είχε “σφίξει” και με ενέργειες των Λεσόρ και Ναν, η διαφορά… εκτοξεύτηκε στο +16 (25-41, 16′). Με μεγάλο πρωταγωνιστή της τον Καμπαρό, η ομάδα του κόουτς Ποτσέκο, “έτρεξε” ένα μικρό σερί και έφερε τη διαφορά στους 6 πόντους (36-42, 18′). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 9 πόντους διαφορά (36-45) με τρίποντο του Βιλντόσα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε αρκετά συγκεντρωμένος την τρίτη περίοδο και με προσπάθειες των Ναν, Μήτογλου και Λεσόρ, κράτησε στα πρώτα λεπτά τη διαφορά ξανά σε διψήφιους αριθμούς (40-52, 23′). Ο Πάρις Λι έδωσε λύσεις πίσω από τη γραμμή του τριπόντου και με εκπληκτική άμυνα, η Βιλερμπάν βρήκε την ευκαιρία με τον Καμπαρό, να μειώσει αισθητά τη διαφορά (51-56, 27′). Σλούκας και Ναν έδωσαν… ανάσα στην επίθεση του “τριφυλλιού” (53-64, 28′). Οι Γάλλοι εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια των “πρασίνων” και με ένα 7-0 σερί, μείωσαν στους 4 πόντους (60-64) με βολές του Ντε Κολό για το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Λεσόρ έδωσε λύσεις στην αρχή του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, όμως οι γηπεδούχοι “απάντησαν” με ενέργειες του Εγκμπουνού (65-67, 33′). Οι Ντε Κολό και Τζάκσον έφεραν για πρώτη φορά μετά την εκκίνηση του ματς την πρώτη ισοπαλία (69-69, 34′) και πλέον ο αγώνας πήρε… άγρια ομορφιά. Το παιχνίδι είχε εξελιχθεί σε ντέρμπι και ο Γκριγκόνις με ένα… μεγάλο σουτ έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 5 πόντους (74-79, 37′). Η καλή άμυνα της ομάδας του κόουτς Αταμάν και τα τρίποντα των Σλούκα και Μήτογλου, “εκτόξευσαν” τη διαφορά στο +8 (76-84, 39′). Το τελικό σκορ του αγώνα διαμορφώθηκε στο 89-81 για τους “πράσινους” που επέστρεψαν στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89