Ολυμπιακός-Βαλένθια 56-63: Άνευρος, άστοχος και… ηττημένος

Η Βαλένθια ξεκίνησε δυναμικά στο πρώτο δίλεπτο και προηγήθηκε με 5-0, αλλά η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση, μιας και έως το 5′ κατάφερε να βρεθεί στο +7 (12-5), με τον Κάνααν να ξεχωρίζει στην επίθεση. Ο ρυθμός ήταν ιδιαίτερα χαμηλός, με τους Ντέιβις και Γιόβιτς να δίνουν κάποιους πόντους στην ομάδα του Μουμπρού, η οποία έκλεισε το δεκάλεπτο στο -1 (15-14). Ο Ντέιβις είχε ζεσταθεί για τα καλά και οι Ισπανοί πήραν… κεφάλι στο σκορ στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Η απουσία του Πίτερς ήταν εμφανής, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να είναι άστοχοι, ενώ οι αντίπαλοι τους έδιναν προκλητικά τα σουτ τριών πόντων. Τζοόυνς και Τουρέ ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στους εννέα (30-21, 18′). Το ημίχρονο έκλεισε με τους φιλοξενούμενους στο +11 (37-26) και την επίθεση του Ολυμπιακού σε τραγική κατάσταση.

Ο Τζόουνς ξεκίνησε καλά στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Βαλένθια να διατηρείται στο +10 (23′, 41-31). Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν… ανάσες στο σκοράρισμα με πέντε σερί πόντους του Γουόκαπ και μείωσαν στους επτά (27′, 43-37). Οι Ισπανοί όμως διατήρησαν την ψυχραιμία τους, βρήκαν καλάθια με τους Γιόβιτς και Πουέρτο και εν τέλει έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +9, από το πολύ χαμηλό 47-38. Η αρχή της τελευταίας περιόδου είχε ακόμα κατώτερο ρυθμό και αρκετές διακοπές για φάουλ που δεν βοηθούσαν καθόλου. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Μιλουτίνοφ έκαναν το 49-42 και ξύπνησαν το… ήσυχο ΣΕΦ.

Ένα λάθος του Κάνααν και ένα άστοχο τρίποντο του ΜακΚίσικ έδωσαν στον Χέρμανσον την ευκαιρία για το 51-42. Η Βαλένθια είχε πλέον την κατάσταση στα χέρια της, όντας στο +9, τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. O Κάνααν… ξεμπούκωσε μετά από ώρα και μείωσε σε 53-45, ενώ ο Γουόκαπ αμέσως μετά έκανε ακριβώς το ίδιο για το 53-48. Ο Ρίβερς απάντησε με δύσκολο χουκ, επαναφέροντας την ομάδα του στο +7 (55-48). Ο Κάνααν έκανε ένα αμφιλεγόμενο επιθετικό φάουλ και στη συνέχεια ο Κλαβέρ σκόραρε για τρεις (58-50). Ο Παπανικολάου μείωσε στους πέντε, αλλά στη συνέχεια είδε τον Τζόουνς να κάνει το 60-53 στη λήξη της επίθεσης. Ο Αμερικανός επί της ουσίας… καθάρισε το ματς, με το σύνολο του Μουμπρού εν τέλει να επικρατεί με 63-56.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 26-37, 38-47, 56-63