Βιλερμπάν-Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ 63-76: Άλωσε το «Αστρομπάλ», βρήκε τον εαυτό του (+video)

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση, επικρατώντας 76-63 της Βιλερμπάν στο Αστρομπάλ και επιβεβαιώνει ότι βρίσκει τον εαυτό του την κατάλληλη στιγμή.
Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη στη φετινή διοργάνωση, αλλά και πρώτη εκτός Ελλάδας μετά από σχεδόν 14 μήνες πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο Αστρομπάλ.

Οι «πράσινοι» επικράτησαν 76-63 της Βιλερμπάν και επιβεβαίωσαν πως είναι σε ανοδική πορεία εδώ και ένα μήνα. Στο πιο κρίσιμο χρονικό σημείο δηλαδή, καθώς σε μια εβδομάδα θα διεκδικήσει έναν τίτλο, το Κύπελλο Ελλάδας.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έδειξε απόλυτη συγκέντρωση, έπαιξε εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και είχε πολύ καλές επιλογές και επιθετικά ανά διαστήματα.

Ο Παναθηναϊκός είχε σε μεγάλη βραδιά τους Οκάρο Ουάιτ (19 πόντους), Νεμάνια Νέντοβιτς (18 πόντους) και Γιώργο Παπαγιάννη (15 πόντους, 10 ριμπάουντ), ο Στέφαν Γιόβιτς (2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) ήταν σημαντικό παράγοντας για την αμυντική συνέπεια των πράσινων, αλλά και την καλή κυκλοφορία της μπάλας, ενώ ακόμα και ο Ντάριλ Μέικον που ήταν εκτός αγώνα για περίπου 35 λεπτά, πέτυχε μεγάλα καλάθια στο τέλος.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα τις προθέσεις του στο Αστρομπάλ. Με τον Γιόβιτς πρώτη φορά στην αρχική πεντάδα, καλή κυκλοφορία στην επίθεση, δυναμική πίεση στην μπάλα στην άμυνα και τον Οκάρο Ουάιτ σε μια ακόμα παραγωγική βραδιά, ξέφυγαν γρήγορα με 2-9. Το τάιμ άουτ της Βιλερμπάν δεν έφερε το 7-11, αλλά το τριφύλλι με τον Παπαγιάννη να κυριαρχει στις δύο ρακέτες έτρεξε ένα σερί 8-0 (7-19) για να κλείσει η περίοδος στο 15-23.

Ένα γρήγορο 5-0 της Βιλερμπάν στη δεύτερη περίοδο έφερε το ταιμα του Πρίφτη και την αντίδραση του Παναθηναϊκού. Κι αυτό γιατί ο Νεμάνια Νέντοβιτς πήρε… φωτιά (15 πόντους στο ημίχρονο). Με μεγάλα τρίποντα και δημιουργία στον Παπαγιάννη έφτασε τη διαφορά μέχρι και τους 16 πόντους για να κλείσει το εντυπωσιακό ημίχρονο στο 32-46.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε με αλλεπάλληλα καλάθια των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά. Ωστόσο γρήγορα, ο 18χρονος Ουενμπανιάμα με τρομερή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση έδωσε το δικαίωμα στη Βιλερμπάν να ψαλιδίσει τη διαφορά και να φτάσει 3 λεπτά πριν το τέλος της τρίτης περιόδου στο -5 (48-53). Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό στο +6 (53-59). Γρήγορα όμως η Βιλερμπάν μείωσε στο καλάθι (57-59 στο 32′) και ο Νέντοβιτς έκατσε στον πάγκο με ενοχλήσεις στο πόδι (δεν μοιάζει να είναι σοβαρό).

Σε εκείνο το σημείο Οκάρο Ουάιτ και Ντάριλ Μέικον ανέλαβαν πρωτοβουλίες και με συνεχόμενα μεγάλα καλάθια και συνεργασίες τους πήγαν στο +9 (59-68 στο 36′), με τον Παναθηναϊκό να φτάνει εν τέλει στην πρώτη εκτός έδρας νίκη του.

Τα Δεκάλεπτα: 15-23, 32-46, 53-59, 63-76.

ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ (Πάρκερ): Γουεμπανιαμά 5 (1), Τζόουνς 10, Καχούντι, Νάιτ 4, Ρισασέ, Γκιστ 9, Φαλ 5 (9 ριμπάουντ), Οσετκόβσκι 18 (3/3 δίποντα, 4/4 τρίποντα), Λάιτι 10 (2), Στράζελ 2, Αντετοκούνμπο

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 4, Παπαγιάννης 15, Κασελάκης, Γουάιτ 19 (2), Αβδάλας, Γιόβιτς 6 (2), Νέντοβιτς 18 (4), Έβανς 7 (1), Μαντζούκας 3 (1), Σαντ-Ρος 5.