Μεσσηνία

Ξεκίνησαν… φουριόζοι Απόλλων Πεταλιδίου και Θύελλα Χαρακοπιού- Διαβάστε τι έγινε σε όλα τα ματς!

Με… άγριες διαθέσεις ξεκίνησαν τη σεζόν στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας της Μεσσηνίας, ο Απόλλωνας Πεταλιδίου και η Θύελλα Χαρακοπιού!

Η ομάδα που προπονεί ο Γιώργος Αργυρόπουλος πέρασε “αέρας” από το Σουληνάρι επικρατώντας με 4-0 του Χανδριναϊκού.

Ο Πολίτης άνοιξε το σκορ στο 25’, ενώ ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα ο Θεριός έδωσε ισχυρό προβάδισμα στον Απόλλωνα (0-2).

Στο δεύτερο μέρος ακολούθησαν ακόμη δύο τέρματα για τους φιλοξενούμενους με τον Γεωργιάδη να βρίσκει δίχτυα δις (71’ & 88’) και να… εκτοξεύει τη διαφορά στο τελικό όπως αποδείχθηκε 0-4!

Στην Κορώνη, η Θύελλα Χαρακοπιού με τον Δημήτρη Αναστασόπουλο πλέον στην άκρη του πάγκου, υποδέχθηκε τη νεοφώτιστη Α.Ε.Κ. Καλαμάτας και με δύο γκολ με ισάριθμες (!) εκτελέσεις φάουλ του Αντώνη Καλογερόπουλου, στο 21’ και το 41’, πήγε με το υπέρ της 2-0 στ’ αποδυτήρια.

Στο 64’ ο “δικέφαλος” κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με τον Δρακουλάκο και να μπει εκ νέου στο ματς, όμως πριν καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, ήρθε ο Κακογιάννης να “γράψει” το 3-1 στο αμέσως επόμενο λεπτό. Το τελικό σκορ (4-1) διαμόρφωσε ο Κουτσολίας στο 85ο λεπτό.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις της πρεμιέρας, o Κώστας Μάλαμας πέτυχε χατ-τρικ (22’, 43’ & 89’) και οδήγησε τον τυπικά φιλοξενούμενο στο “Γεώργιος Λουκαρέας” Ολυμπιακό Καλαμάτας στη νίκη επί του συντοπίτη και νεοφώτιστου Πανιωνίου, ο οποίος είχε φέρει το ματς στα ίσα με αυτογκόλ του Μπούνα στο 40’.

Στο Δώριο, ο τοπικός Δωριέας έχοντας τρεις διαφορετικούς σκόρερ επιβλήθηκε με 3-1 του νεοφώτιστου Αστέρα Αρφαρών. Ο Πάγια στο 20’, ο Γκιάτα στο 44’ και ο Γεωργιόπουλος στο 75’ ήταν οι σκόρερ για το συγκρότημα του Σωτήρη Μπουραντώνη, ενώ ενδιάμεσα οι φιλοξενούμενοι είχαν μειώσει με το παίκτη-προπονητή τους, Κώστα Φέστα (58’).

Στο “Γεώργιος Λουκαρέας” ο φιλόδοξος φέτος Παπαφλέσσας Χώρας με τον Λυκούργο Ανδρώνη στο “τιμόνι”, πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και νίκησε 2-0 την Ομόνοια. Το 0-1 επετεύχθη στο 29ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σεφεράσι, ενώ το 0-2 σημειώθηκε στο 52’ από τον Άγγελο Τσέρτο.

Ο Α.Ο. Φυτειάς του Στράτη Μάρκου φιλοξένησε στο Δημοτικό Γήπεδο Δυτικής Παραλίας ή αλλιώς πρώην Σφαγείων, λόγω εργασιών αποκατάστασης του πλαστικού τάπητα στο “Παναγιώτης Μπαχράμης”, τον Ηρακλή Κυπαρισσίας και πήρε την… άτυπη ρεβάνς για τον αποκλεισμό του από το Κύπελλο Μεσσηνίας, με 1-0. Το μοναδικό γκολ πέτυχε με φανταστικό ανάποδο ψαλίδι ο Αλέξανδρος Ζακόλλι, μόλις στο 4ο λεπτό της συνάντησης!

Τέλος, η μοναδική ισοπαλία σημειώθηκε στον Άρι, εκεί όπου Νέος Άρις και Ηρακλής Καλαμάτας “μοιράστηκαν” βαθμούς και γκολ. Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν πετυχαίνοντας από ένα γκολ στις αρχές του κάθε ημιχρόνου, το πρώτο με τον Αναστασόπουλο στο 8’ και το δεύτερο με τον Καραβατά στο 46’, όμως οι φιλοξενούμενοι είχαν απάντηση και στις δύο περιπτώσεις, τη δεύτερη μάλιστα στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τους Βαΐτση (14’) και Κωνσταντόπουλο (90+1’).