Ξέρανε τον Αστέρα με Τσιλούλη στο 88′ η Λαμία

Η Λαμία πέρασε νικηφόρα και από την Τρίπολη επικρατώντας 1-0 του Αστέρα χάρη σε γκολ του Τσιλούλη στο 88ο λεπτό του αγώνα.

Η ομάδα του Λεωνίδα Βόκολου είχε ξεκάθαρο στόχο να καταστρέψει επιθετικά τους Αρκάδες, το κατάφερε και στο φινάλε βρήκε το γκολ σε μια αδράνεια των γηπεδούχων, με τον Τσιλούλη να βρίσκει δίχτυα στο 88’ από την πάρε-βάλε σέντρα του Τόσιτς.

Είχαν τον έλεγχο αλλά δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν απέναντι στην καλοστημένη αμυντική ομάδα των φιλοξενούμενων οι Αρκάδες και πλήρωσαν άλλη μία φορά τις ανασταλτικές τους αδυναμίες.

Δεν πήρε βοήθειες από κομβικούς ποδοσφαιριστές ο Μίλαν Ράσταβατς, ο οποίος έκανε τις κινήσεις του από τον πάγκο προσπαθώντας να αλλάξει τον αγώνα και για τρίτο σερί ματς η ομάδα του δεν βρήκε γκολ!

Η Λαμία είχε στόχο να παίξει αμυντικά, με τον Λεωνίδα Βόκολο να περιορίζει τους Μπαρτόλο-Μιριτέλο, να φρεσκάρει την ομάδα του μεσοεπιθετικά προοδευτικά στο β’ μέρος και να βρίσκει γκολ από τρεις αλλαγές του, αφού οι Τόσιτς-Τζαγκόεφ συνδυάστηκαν και ο Τσιλούλης σκόραρε και χάρισε την πρώτη φετινή νίκη στην ομάδα του.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Αστέρα Τρίπολης ο Μίλαν Ράσταβατς. Στην εστία ο Παπαδόπουλος και οι Γκαρθία, Χριστόπουλος, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες στην άμυνα. Γκρόζντανιτς, Μουνάφο τα δύο χαφ, έχοντας μπροστά τους τους Κρέσπι, Μπαρτόλο, Καλτσά και στην κορυφή της επίθεσης τον Μιριτέλο.

Με 4-3-3 παρέταξε τη Λαμία ο Λεωνίδας Βόκολος. Ο Κοσέλεφ στο τέρμα και οι Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν στην τετράδα της άμυνας. Τζανδάρης, Νούνιες στον άξονα, έχοντας στα πλάγια τους Μαρτίνεθ, Αμαράλ. Ο Σλίβκα είχε ελεύθερο ρόλο στο πλάι πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Καρλίτος.

Ο Αστέρας μπήκε δυνατά στο ματς, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο και είχε στο μισό γήπεδο τη Λαμία. Ο Μπαρτόλο στο 5’ αφού έκανε τρομερή ενέργεια άργησε να τελειώσει τη φάση, ενώ μέχρι το τέταρτο οι Αρκάδες είχαν κατασκηνώσει στα καρέ του αντιπάλου, όμως τους έλειπε η σωστή επιλογή για να βρουν καθαρή φάση και γκολ. Η Λαμία έκανε αισθητή πρώτη φορά την παρουσία της στο ματς στο 17’ με το μακρινό σουτ του Καρλίτος, ενώ έξι λεπτά μετά ο Αστέρας απάντησε με τον Άλβαρες να βρίσκει υπέροχα τον Καλτσά που έκανε κακό τελείωμα.

Η Λαμία ήταν ξεκάθαρο πως είχε σκοπό να χαλάσει το παιχνίδι του Αστέρα πρωτίστως και στη συνέχεια να δημιουργήσει, κάτι που έβγαινε στο γήπεδο. Απείλησε στο 29’ με το σουτ του Σλίβκα που κόντραρε και πέρασε κόρνερ, σε μία από τις λιγοστές φορές που οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν μαζικά στο δεύτερο μισό του γηπέδου. Και με τους γηπεδούχους να είναι φλύαροι, το ημίχρονο τελείωσε όπως ξεκίνησε. Θα μπορούσε στο φινάλε, πάντως, ο Μπαρτόλο αν είχε κάνει καλύτερη επιλογή στη διπλή φάση του 45’ να είχε βρει η ομάδα του γκολ.