Ενάντια (!) στην άμεση εφαρμογή του πλάνου του Γιώργου Βασιλειάδη που αφορά την αναδιάρθρωση είναι οι πρωταθλήτριες ομάδες στη Γ’ εθνική.
Όπως λοιπόν γράψαμε και χθες στο Sportstonoto.gr, κατόπιν πρόσκλησης της διοίκησης του Αιγάλεω, συναντήθηκαν στην αίθουσα Τύπου του γηπέδου «Στ. Μαυροθαλασσίτης» οι πρόεδροι των ομάδων που πήραν την άνοδο για τη Football League.
Οι άνθρωποι του Σίτι κάλεσαν μόνο τις πρωταθλήτριες ομάδες, γιατί είναι οι μόνες σίγουρες για την άνοδο και όχι και τις υπόλοιπες που θα συμμετάσχουν στα μπαράζ ανόδου.
Για συγκοινωνιακούς λόγους (!) δύο εξ αυτών μάλιστα δεν κατάφεραν να δώσουν το παρών.
Στη συνάντηση των έξι προέδρων αποφασίστηκε να ζητήσουν από την πολιτική ηγεσία του αθλητισμού αναβολή της εφαρμογής της για τη σεζόν 2019-20.
Αλλά και δημιουργία για τη νέα χρονιά μίας Football League, που θα παραμείνει η δεύτερη τη τάξει κατηγορία, με δύο ομίλους βάσει γεωγραφικών κριτηρίων.
Θεωρούν πως το πλάνο της κυβέρνησης και του υφυπουργού Αθλητισμού, Γ ιώργου Βασιλειάδη, στρέφεται σε βάρος των συμφερόντων των σωματείων τους.
Διεμήνυσαν μάλιστα, πως αν δεν ακυρωθεί το σχέδιο, οι ομάδες τους δεν πρόκειται να συμμετάσχουν στο επόμενο Πρωτάθλημα!
Έτσι, εξέδωσαν ανακοίνωση την συνυπογράφουν τα επτά από τα οκτώ σωματεία (ΑΟ Καβάλα, Κρόνος Αργυράδων, Ολυμπιακός Βόλου, ΟΦ Ιεράπετρας, Ιάλυσος Ρόδου, Αιγάλεω, Ασπρόπυργος) και απουσιάζει η Βέροια…
Αναλυτικά η ανακοίνωση:«Αγαπητοί κύριοι, έχουμε και εμείς φωνή. Πόσο μάλλον που αρκετές ομάδες από εμάε, έχουμε γράψει την ιστορία του Ελληνικού ποδοσφαίρου.
Έτσι δεν έχουμε και ανάγκη να κανονίζουν για μαε άλλοι που έχουν δικά τουε συμφέροντα. Για την αναδιάρθρωση δεν μας ρώτησε κανείς. Το σχέδιο που μας προτάσσετε, το ανακρούουμε κυρίως για οικονομικούς λόγους,
Στιγμιότυπο από τη συνάντηση των εκπροσώπων των Πρωταθλητών αφού τα έξοδα μετακινήσεων, τηε διαιτησίας και τα υψηλά χρηματικά πρόστιμα και παράβολα, υπερβαίνουν των λιγοστών χρημάτων που προτίθεστε να μαε δώσετε.
Προτείνουμε τη δεύτερη την τάξη κατηγορία με δύο ομίλους, ώστε όχι μόνο να έχει ενδιαφέρον το πρωτάθλημα και θεατές, αλλά και για να δικαιωθεί ο αγώνας των ομάδων μας που ξόδεψαν υπέρογκα ποσά σε περίοδο κρίσης, για να πρωταγωνιστήσουν και τελικά να τα καταφέρουν. Δεν θα πληρώνουμε μόνο εμείς και άλλοι να εισπράττουν πακτωλό χρημάτων.
Ζητάμε:
1. Την αναβολή της αναδιάρθρωσης
2. Τη συμπαράσταση όλων των ερασιτεχνικών σωματείων της χώρας που πλήττονται, αφού είτε παίρνουν πρωτάθλημα και δεν ανεβαίνουν, είτε υποβιβάζονται μια ή δυό κατηγορίες.
3. Τη συμπαράσταση όλων των ποδοσφαιρικών ενώσεων τηε χώρας, καθώς πλήττονται το 98% των ομάδων τους.
4. Συνάντηση με τη διοίκηση της ΕΠΟ.
5. Συνάντηση με τον υφυπουργό αθλητισμού κ. Βασιλειάδη, για να του εκθέσουμετη γνώμη μας που τη θεωρούμε δίκαιη.
Σε αντίθετη περίπτωση αποφασίσαμε να μην κατεβούμε στο επόμενο πρωτάθλημα».
Ζήτω λοιπόν το αθάνατο ποδοσφαιρικό… Ελλαδιστόν!
2 Comments
Leave a Reply
Ακύρωση απάντησης
Leave a Reply
Πρόσφατα άρθρα
- Οι αθλητικές μεταδόσεις του Σαββάτου: Με πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων σήμερα (+videos)
- Θανατηφόρο τροχαίο στη Μεσσηνία – 2 παιδιά ανάμεσα στους 4 νεκρούς (video)
- Ολυμπιακοί Αγώνες, Τελετή Έναρξης: Ο Ζιντάν παρέδωσε την Ολυμπιακή Φλόγα στον Ναδάλ (+video)
- Ιαπωνία – Παραγουάη 5-0 | HIGHLIGHTS
- Τελετή Έναρξης | ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ συγκίνηση από την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ Celine Dion! (video)
- Τελετή Έναρξης | Η είσοδος της Κύπρου με σημαιοφόρο τον Μίλαν Τραΐκοβιτς! (video)
Addurl.gr – Κατάλογος Επιχειρήσεων
Δες ακόμη…
-
Η Ώρα του Σωτήρη
/ 2 μήνες agoΘοδωρής Ζαγοράκης: “Γιώργο Πρασσά κάντο όπως ο Ιβάν Σαββίδης” (+video)
Μια ξεχωριστή “Ωρα του Σωτήρη” είχαμε λοιπόν την Δευτέρα 3-6-2024, στις 22:30′ το βράδυ,...
By sportstonoto -
Καλαμάτα
/ 2 μήνες agoΓεωργούντζος: “Το όνειρο πραγματικότητα ο Ολυμπιακός, θα πάει στη Super League την Καλαμάτα ο Πρασσάς” (video)
Ο Σωτήρης Γεωργούντζος μίλησε ως καλεσμένος στο κεντρικό δελτίο ειδήσεων του “Mesogeios tv“ και...
By sportstonoto
Γιάννης Καλογερόπουλος
21/04/2019 at 18:50
Δεν αγαπούν το ποδόσφαιρο, δεν τους νοιάζει να παίζουν σε γεμάτα γήπεδα. Δεν ξέρω γιατί ασχολούνται με το άθλημα…
Ας βάλουν λουκέτο στο σπορ, ντροπή πια.
Υ.Γ. Επιτέλους μια κυβέρνηση πήρε μια γενναία – για το ποδόσφαιρο – απόφαση. Έχει την δύναμη να την κρατήσει;
gio5
22/04/2019 at 00:01
Το λάθος του Βασιλειάδη είναι που σας δίνει ένα κάρο λεφτά του χρόνου με την αναδιαρθωση και έχετε το θράσος να απειλείται κιολλας…μακάρι να μην γίνει η αναδιάρθρωση και να μην πάρετε ούτε ευρώ τσακιστο ψευτομαγκες που το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι η τσέπη σας να στήνετε παιχνίδια και να φεσονετε τις ομάδες αφού πρώτα έχετε κονομησει από τα στοιχήματα και μετά εξαφανίζεστε γιατί δεν σας ενδιαφέρει το άθλημα αλλά η κονομα και προσπαθείτε να μας πείσετε ότι νοιάζεστε για το ποδόσφαιρο αν δεν μπορείτε να χρηματοδοτήσετε τις ομάδες σας ποτέ να μην ανέβετε όχι όμως με τις πλάτες του κράτους γιατί έτσι γίνομαι και γω πρόεδρος!