ΑΕΚ-Ολυμπιακός 1-0: Φτερούγισμα κορυφής για τον “δικέφαλο” -Δηλώσεις (+videos)

Η ΑΕΚ με γκολ στις καθυστερήσεις πήρε τεράστια νίκη επί του Ολυμπιακού με 1-0, έχοντας “χρυσό” σκόρερ τον Νίκλας Ελίασον παραβιάζοντας την εστία των “ερυθρόλευκων” στα τελευταία λεπτά, κρατώντας την ομάδα του στην κορυφή της Super League.

INTIME

Στην “OPAP Arena” η ΑΕΚ φιλοξένησε τον Ολυμπιακό για την δεύτερη αγωνιστική των play off της Super League, με τις δυο ομάδες να γνωρίζουν πως ο Παναθηναϊκός είχε ηττηθεί από τον ΠΑΟΚ στο “Απόστολος Νικολαΐδης” με 3-2 μερικές ώρες πριν.

Τα πρώτα λεπτά ήταν αρκετά αναγνωριστικά με τι δυο ομάδες να αρέσκονται στο παιχνίδι της μεσαίας γραμμής. Ο Λιβάι Γκαρσία ήταν αυτός που έγινε απειλητικός για την “Ένωση” προσπαθώντας να κινηθεί ενδιάμεσα στα σέντερ μπακ του Ολυμπιακού, με τον Ρέτσο και τον Κάρμο να έχουν αρκετή δουλειά στα πρώτα λεπτά. Στα μέσα του πρώτου μέρους καμία από τις δυο ομάδες δεν μπόρεσε να δημιουργήσει με τους τεχνικούς των δυο ομάδων να είναι συνέχεια όρθιοι στους πάγκους τους δίνοντας οδηγίες. Ο Ολυμπιακός κέρδισε μέτρα στο γήπεδο εκμεταλλευόμενος τα λάθη που έκανε η ΑΕΚ στον χώρο του κέντρου, με τις αντεπιθέσεις να βγάζουν τον Ελ Καμπί σε ρόλο εκτελεστή, αλλά το σουτ του πήγε επάνω στον Αθανασιάδη, με το ημίχρονο να λήγει χωρίς σκορ.

Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα είχαν μπει με μεγαλύτερη όρεξη στο παιχνίδι, με τον Ολυμπιακό να περιμένει υπομονετικά στα καρέ του για να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Για περίπου 25 λεπτά η ΑΕΚ προσπάθησε να δημιουργήσει ρήγματα με τον Άμραμπατ και τον Γκαρσία, που έβγαιναν στην πλάτη της άμυνας των “ερυθρόλευκων“, με τον Τζολάκη να διαχειρίζεται σωστά τις φάσεις και να μπλοκάρει αρκετές φορές την μπάλα. Στο 78ο λεπτό από έναν κόρνερ του Μάνταλου, ο Βίντα πήρε μια κεφαλιά στο ύψος της μεγάλης περιοχής με την μπάλα να στρώνεται στα πόδια του Στίβεν Τσούμπερ, αλλά ο Ελβετός έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με την χαμένη ευκαιρία να είναι μια από τις μεγαλύτερες του πρωταθλήματος.

Στο 82ο λεπτό ο Τσικίνιο σούταρε από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με τον Αθανασιάδη με υπερένταση να αποκρούει και στην συνέχεια ο Γιόβετις που είχε μπει αλλαγή στη θέση του Κώστα Φορτούνη. Στα τελευταία λεπτά οι δυο ομάδες έδωσαν πολλές μάχες στον χώρο του κέντρου, με τον Ματίας Αλμέιδα να προσπαθεί να ανεβάσει τους παίκτες του με κίνδυνο να δεχτούν γκολ στην αντεπίθεση. Το ρίσκο του Αργεντινού βγήκε στις καθυστερήσεις, καθώς ο Ελίασον κινήθηκε ενδιάμεσα από τα σέντερ μπακ του Ολυμπιακού, νικώντας τον Τζολάκη για να γράψει το 1-0 το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης.

ΑΕΚ (Αλμέιδα):Αθανασιάδης, Ρότα (79′ Πόνσε), Μουκουντί, Βίντα, Χατζισαφί, Άμραμπατ (70′ Ελίασον), Σιμάνσκι (71′ Μάνταλος), Γκατσίνοβιτς (70′ Τσούμπερ), Γιόνσον, Γκαρσία, Πινέδα

Ολυμπιακός (Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης, Κάρμο, Ρέτσος, Ορτέγα, Ροντινέι, Έσε, Τσικίνιο, Ποντένσε, Φορτούνης (79′ Γιόβετις), Μασούρας (61′ Μαρτίνς), Ελ Καμπί (61′ Ναβάρο)