Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-3: Μήνυμα τίτλου με… ρεβάνς στη Λεωφόρο (+videos)

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-2 του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής των Play Off της Super League

Το γήπεδο… πάγωσε, μόλις λίγο μετά τη σέντρα. Ο Τόμας πέρασε όποιον βρήκε από αριστερά, συνεργάστηκε με τον Τάισον ο οποίος σέντραρε στον Ντεσπόντοφ που έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από το σημείο του πέναλτι.

Οι “πράσινοι” αντέδρασαν και ήταν καταιγιστικοί έως το 15′, πιέζοντας σε όλο το γήπεδο και μην αφήνοντας τον ΠΑΟΚ να πάρει… ανάσα. Ωστόσο δεν έφτιαξαν μεγάλη ευκαιρία, ενώ -αντιθέτως- παραλίγο να δεχθούν νέο τέρμα, αλλά ο Ντραγκόφσκι έκανε εντυπωσιακές επεμβάσεις στο 17′ και στο 18′. Έντεκα λεπτά αργότερα ήρθε η ισοφάριση, όταν μετά από μία φάση διαρκείας ο Μπερνάρ εκτέλεσε στην κλειστή γωνία του Κοτάρσκι και έφερε το ματς στα ίσα.

Οι παίκτες του Τερίμ είχαν το μομέντουμ και όπως… συνηθίζουν όταν παίζουν με τον ΠΑΟΚ, δέχθηκαν γκολ κόντρα στη ροή του ματς. Ο Μεϊτέ έκανε… παρέλασε στον άξονα, έδωσε στον Μουργκ, εκείνος γύρισε για τον Τόμας και ο Ισπανός πλάσαρε προ κενής εστίας για το 2-1.

Οι Θεσσαλονικείς έφτιαξαν και στο δεύτερο ημίχρονο την πρώτη -χρονικά- καλή ευκαιρία, με τον Ντραγκόφσκι να σταματάει δύσκολα ένα σουτ του Τόμας στο 50′. Δύο λεπτά μετά, οι Χουάνκαρ και Ιωαννίδης συνεργάστηκαν υποδειγματικά, ο διεθνής φορ εκτέλεσε αλλά η μπάλα πέρασε οριακά άουτ. Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και είχε τρομερές στιγμές, όμως σε όλες ο Κοτάρσκι φώναξε «παρών». Συνεχίζοντας να χτυπάει κόντρα στη ροή του ματς, ο ΠΑΟΚ έβγαλε εξαιρετική αντεπίθεση στο 89′ με τον Σαμάτα να έχει διπλή ευκαιρία και να στέλνει την μπάλα προς τα δίχτυα αλλά τον… Παλάσιος να αποκρούει. Ο Αργεντινός αποβλήθηκε, ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Ντραγκόφσκι για το 3-1.

Στο 90’+3′ ο μοναδικός θετικός του “τριφυλλιού”, ο Μπερνάρ, διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Παναθηναϊκός (Φατίχ Τερίμ): Ντραγκόβσκι, Βαγιαννίδης (46′ Πέρεθ), Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς (46′ Χουάνκαρ), Κώτσιρας, Τσέριν, Μπερνάρ, Ιωαννίδης, Μπακασέτας, Σπόραρ (46′ Παλάσιος).
ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα (46′ Νασμπεργκ), Κουλιεράκης, Ράφα, Σβαμπ, Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (61′ Ζίβκοβιτς), Μουργκ (61′ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τόμας.