ΑΕΚ – Παναιτωλικός 3-0: Τριάρα με της αμύνης τα παιδιά στην OPAP Arena – Δηλώσεις (+vids)

Η ΑΕΚ επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε του Παναιτωλικού 3-0 στην OPAP Arena, με σκόρερ τρεις αμυντικούς. Ο Βίντα άνοιξε το σκορ στο 34′, ο Ρότα στο 36′ και ο Μουκουντί στο 88ο λεπτό διαμόρφωσαν το τελικό σκορ, σε μια μεστή εμφάνιση για την Ένωση.

Τα Expected Goals του αγώνα

Η ΑΕΚ βρήκε τη λύση αρχικά με μια στατική φάση. Ο Ελίασον εκτέλεσε το κόρνερ από τα δεξιά, ο Βίντα πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Δύο λεπτά μετά ο Ελίασον δημιούργησε και το δεύτερο γκολ της Ένωσης. Αυτή τη φορά έκανε ένα ωραίο παράλληλο γύρισμα από τα αριστερά και ο Ρότα προ κενής εστίας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε να πάρει κάτι από το ματς, όμως η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της σχεδόν σε όλο το ματς και βρήκε και τρίτο γκολ με τον Μουκουντί, μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά και τακουνάκι του Μάνταλου. Μάλιστα ο Καμερουνέζος στόπερ έχασε την ευκαιρία και για δεύτερο προσωπικό του γκολ, με την κεφαλιά να καταλήγει στη ρίζα του δοκαριού του Καπίνο.

Η Ένωση για πρώτη φορά κράτησε το μηδέν στην άμυνά της σε επίσημο παιχνίδι φέτος, καθώς στα προηγούμενα 12 είχε δεχθεί τουλάχιστον ένα γκολ. Με αυτούς τους τρεις βαθμούς ανέβηκε στους 14, ενώ ο Παναιτωλικός παραμένει στους τρεις βαθμούς.

Της άμυνης τα παιδιά έκαναν τη δουλειά στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο μέρος η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και πίεσε τα καρέ του Παναιτωλικού, θέλοντας να λύσει την αντίστασή τους. Στα πρώτα λεπτά δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες, όμως μετά το δέκατο λεπτό δημιουργούσε τελικές.

Η πρώτη ήταν στο δέκατο λεπτό, όταν ο Αραούχο εκτέλεσε μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, όμως η προσπάθειά του πέρασε άουτ. Ο Μάνταλος πήρε τη σκυτάλη των ευκαιριών, αλλά δεν μπόρεσε να σκοάρει. Η πρώτη ήταν ένα ωραίο συρτό διαγώνιο σουτ στο 11′ που πέρασε λίγο άουτ και η δεύτερη μια κεφαλιά από τη γωνία της περιοχής, η οποία πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να πιέζουν ασφυχτικά για να διασπάσουν τα καρέ του Παναιτωλικού. Η πρσπάθεια του Γιόνσον έξω από την περιοχή, όμως η προσπάθειά του πέρασε άουτ. Η καλύτερη στιγμή της Ένωσης πριν από τα δύο γκολ ήταν με τον Σέρχιο Αραούχο μέσα στην περιοχή, τον οποίο σταμάτησε ο Καπίνο.

Τα γκολ για την ΑΕΚ ήρθαν σε διάστημα τριών λεπτών από της αμύνης τα παιδιά. Ο Βίντα άνοιξε το σκορ στο 34ο λεπτό και ο Ρότα στο 36′ έκανε το 2-0.

Μετά από αυτά τα δύο γκολ ο Παναιτωλικός πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και έχασε σημαντική διπλή ευκαιρία στο 41ο λεπτό. Ο Σενγκέλια έκλεψε την μπάλα από τον Χατζισαφί και έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή. Ο Στάνκοβιτς τον σταμάτησε, όμως ο Πέδρο πήρε το ριμπάουντ, αλλά η προσπάθειά του πέρασε άουτ.

Στο 44ο λεπτό ο Αραούχο έχασε τεράστια ευκαιρία για να κάνει το 3-0. Ο Ελίασον έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Καπίνο απομάκρυνε. Ο αρχηγός της ΑΕΚ έκανε το σουτ μέσα από τη μικρή περιοχή, όμως η προσπάθειά του κατέληξε άουτ.

Ο Μουκουντί ολοκλήρωσε το έργο

Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός του αγώνα ήταν πιο αργός, καθώς η ΑΕΚ είχε βάλει ήδη τις βάσεις για τη νίκη. Οι παίκτες του Αλμέιδα ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι με το σουτ του Ρότα, το οποίο απέκρουσε εύκολα ο Καπίνο, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Καπίνο στο 51ο λεπτό.

Ο Παναιτωλικός προσπάθησε με τη σειρά του να δημιουργήσει ευκαιρίες για να μπορέσει να μπει στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, δίχως όμως αποτέλεσμα, καθώς απείλησε ελάχιστα τα καρέ του Στάνκοβιτς μέχρι το 80ο λεπτό. Στο 73′ το σουτ του Αραούχο πέρασε ελάχιστα άουτ, μετά από απομάκρυνση του Μλάντεν.

Στο 79ο λεπτό ο Φρεντ Ντουάρτε με ένα ωραίο σουτ από μακρινή απόσταση, ανάγκασε στον Στάνκοβιτς σε μια ωραία επέμβαση, με τον Αυστριακό κίπερ να παραχωρεί κόρνερ. Στο 88′ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Μουκουντί, ενώ μάλιστα στο 90+5′ έχασε τεράστια ευκαιρία και για τέταρτο γκολ, με την κεφαλιά του να καταλήγει στο δοκάρι.

Μάλιστα στην τελευταία φάση του αγώνα ο Μάνταλος σκόραρε μετά από τρομερή επέμβαση του Καπίνο σε κεφαλιά του Ζίνι, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Τα στατιστικά του αγώνα

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς (59′ Μουκουντί), Χατζισαφί (77′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον, Πινέδα, Πισάρο (77′ Ζίνι), Ελίασον (77′ Άμραμπατ), Μάνταλος, Αραούχο (83′ Πόνσε).

Παναιτωλικός: Καπίνο, Μαλής, Μλάντεν, Μπρούνο Ντουάρτε (73′ Στάιτς), Τορεχόν, Πέρεζ, Ξενιτίδης (57′ λ. τρ. Φρεντ Ντουάρτε), Μπουζούκης (46′ Λιάβας), Σενγκέλια (82′ Βοΐλης), Χατζηθεοδωρίδης (73′ Χατζηθεοδωρίδης), Πέδρο.