AEK-Παναιτωλικός 3-1: Το «καθάρισε» ο Βέρντε!

Ο Βέρντε άλλαξε την εικόνα της ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο και υπέγραψε το 3-1 με τον Παναιτωλικό στο ΟΑΚΑ
Με το… δεξί μπήκε η ΑΕΚ το 2020 καθώς επικράτησε του Παναιτωλικού με 3-1 στο ΟΑΚΑ με τον Βέρντε να είναι κομβικός.

Η παρουσία του Ιταλού στο δεύτερο ημίχρονο έδωσε ώθηση στην Ένωση που ήταν κακή στο πρώτο 45λεπτο, δίχως δημιουργία και με δυσκολία να απειλήσει.

Παρά το γεγονός ότι ο δικέφαλος πίεσε στο πρώτο δεκάλεπτο, δυσκολεύτηκε στη συνέχεια. Σε αυτό έπαιξε ρόλο προφανώς το γεγονός ότι η ενδεκάδα που παρέταξε ο Μάσιμο Καρέρα δεν είχε αγωνιστεί ποτέ ξανά μαζί κάτι το οποίο αποτέλεσε πρόβλημα.

Δείτε τα γκολ του αγώνα

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με πέναλτι του Λιβάγια στο 26′, σε μια ακρως οριακή φάση καθώς το μαρκάρισμα που δέχθηκε ο Σαμπανάτζοβιτς από τον Ταχάρ δεν είναι ξεκάθαρο πως ήταν εντός περιοχής.

Ο διαιτητής Τάσης μάλιστα συμβουλεύτηκε το VAR και υπέδειξε την παράβαση δίχως να πάει να δει τη φάση στο βίντεο.

Οι Αγρινιώτες εκμεταλλεύτηκαν πάντως τις αμυντικές αδυναμίες της ΑΕΚ που έκαναν και πάλι την εμφάνισή του και ισοφάρισαν στο 42΄ με τον Ντίαζ και ασίστ του Ταχάρ. Στην επανάληψη, η είσοδος του Βέρντε αλλά και του Σιμόες βελτίωσαν την αγωνιστική εικόνα της Ένωσης που ανέβασε στροφές για να φτάσει στο τρίποντο.

Στο 56΄ από κόρνερ του Βέρντε ο Λιβάγια έγραψε το 2-1 με κεφαλιά, ενώ Ο Γιακουμάκης είχε δοκάρι στο 64΄, επίσης μετά από κόρνερ του Ντανιέλε Βέρντε.

Ο Ιταλός που έγινε πρόσφατα πατέρας, ήταν ο κορυφαίος και επιβραβεύτηκε με το πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα στο 83΄ διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Αξίζει να σημειωθεί ότι και τα δύο πέναλτι που καταλογίστηκαν υπέρ της ΑΕΚ, εξετάστηκαν από το VAR και ήταν απολύτως οριακές φάσεις στη γραμμή της περιοχής.

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Μπάρκας, Παουλίνιο, Βράνιες, Οικονόμου, Χουλτ, Κρίστιτσιτς, Σαμπανάτζοβιτς (46΄ Σιμόες), Ντέλετιτς (46΄ Βέρντε), Λιβάγια, Αλμπάνης (84΄ Μάνταλος), Γιακουμάκης

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Μάκης Χάβος): Κνετ, Γιοβάνοβιτς, Γκαρσία, Τσιγγάρας, Τζανακάκης (67΄ Ντουάρτε), Ταχάρ, Σανιά, Ντίας, Λιάβας (37΄λ.τρ. Μιμίτο), Ράσμους, Μπαϊροβιτς (75΄ Φυτόπουλος)