ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 0-0: Όρθιο και πρώτο το τριφύλλι, χαμός με διαιτησία Νταμπάνοβιτς- Δηλώσεις (+videos)

Λίγες αξιοσημείωτες φάσεις συνέβησαν στο πρώτο μέρος του αθηναϊκού ντέρμπι. Η ΑΕΚ ήταν αυτή που είχε το μεγαλύτερο μερίδιο κατοχής της μπάλας και να έχει περισσότερες τελικές προσπάθειες.

Η πρώτη τελική στο ματς ήταν από πλευράς ΑΕΚ. Ο Αραούχο βρήκε λίγο κενό χώρο έξω από την περιοχή και έκανε το σουτ, με την μπάλα να περνάει άουτ, χωρίς να ανησυχήσει ο Μπρινιόλι.

Η δεύτερη φορά που απείλησε η ΑΕΚ ήταν στο 24′. Ο Άμραμπατ μπήκε με την μπάλα μέσα στην περιοχή, είχε επιλογές για να πασάρει, αλλά προτίμησε να εκτελέσει ο ίδιος, με την μπάλα να καταλήγει άουτ. Την ίδια κατάληξη είχε και η σέντρα-σουτ που επιχείρησε πέντε λεπτά μετά.

Στο 41ο λεπτό ο Μαντσίνι με έξυπνη εκτέλεση φάουλ προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Αθανασιάδη, ωστόσο έστειλε την μπάλα λίγο άουτ. Η σημαντικότερη στιγμή για την ΑΕΚ στο πρώτο μέρος ήταν στο 43′, όταν ο Ρότα με εντυπωσιακό σλάλομ μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά φουριόζες. Ο Παναθηναϊκός σπατάλησε μια σπουδαία τριπλή ευκαιρία. Ο Αθανασιάδης σταμάτησε τα δύο σουτ των Μαντσίνι και Ιωαννίδη, ενώ ο Τσέριν που έκανε το σουτ μετά τις δύο επεμβάσεις του Αθανασιάδη έστειλε την μπάλα λίγο άουτ.

Η ΑΕΚ απάντησε με δύο τελικές προσπάθειες του Γιόνσον. Αρχικά στο 47ο λεπτό ο Δανός μέσος κοντρόλαρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Μπρινιόλι να απομακρύνει σε κόρνερ. Ένα λεπτό μετά η κεφαλιά του κατελήξε λίγο άουτ.

Σταδιακά οι δύο ομάδες άρχισαν να ισορροπούν και να “καταλαγιάζει” ο φρενήρης ρυθμός που υπήρχε στο πρώτο πεντάλεπτο του δευτέρου μέρους. Οι κιτρινόμαυροι απείλησαν ξανά στο 59ο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η ΑΕΚ είχε περισσότερο την μπάλα στα πόδια της στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους, όμως ο Παναθηναϊκός ανταπεξήλθε σε μεγάλο βαθμό. Ο Μήτογλου απείλησε με δύο κεφαλιές στο 73′ και το 75′, όμως πέρασαν άουτ, ενώ την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Σιμάνσκι στο 82ο λεπτό.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα προσπάθησαν να βρουν το γκολ μέχρι και το φινάλε του ματς με το 0-0 να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

SPORT24

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (70′ Σιντιμπέ), Μουκουντί (81′ λ. τρ. Τζαβέλλας), Μήτογλου, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (70′ Μάνταλος), Άμραμπατ (46′ Τσούμπερ), Γκατσίνοβιτς (70′ Ελίασον), Πινέδα, Αραούχο.

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Κουρμπέλης (87′ Τσοκάι), Τσέριν (65′ Μπερνάρ), Μαντσίνι (65′ Κλεϊνχέισλερ), Παλάσιος, Ιωαννίδης.