ΑΕΚ – Πανσερραϊκός 1-1: “Μπλόκο” των ψυχωμένων – Δηλώσεις (+videos)

Ο Πανσερραϊκός στάθηκε όρθιος στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο Άλεξιτς τη σόκαρε στο πρώτο λεπτό, η ΑΕΚ πίεσε και είχε πολλές φάσεις για να φέρει τούμπα το ματς, ωστόσο το μόνο που πέτυχε ήταν η ισοφάριση με τον Γκατσίνοβιτς στο 78ο λεπτό. Ο Φαν Βέερτ έχασε πέναλτι στο 61′ και ο Πισάρο είχε δοκάρι στο 31ο λεπτό.

Εκκίνηση με το… αριστερό στην OPAP Arena για την πρωταθλήτρια ΑΕΚ. Ο Πανσερραϊκός πάγωσε τη Νέα Φιλαδέλφεια πριν τη συμπλήρωση του πρώτου λεπτού με τον Άλεξιτς, έπειτα από γλυκιά σέντρα του Πηλέα από τα δεξιά. Η ΑΕΚ πίεσε, είχε πολλές φάσεις για την ανατροπή, ωστόσο το μόνο που πέτυχε ήταν να ισοφαρίσει με τον Γκατσίνοβιτς στο 78ο λεπτό.

SPORT24

Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός της Ένωσης πήρε την μπάλα μέσα στην περιοχή και με ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή εκτέλεσε με το αριστερό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα ήταν αυτοί που απειλούσαν περισσότερο, μιας και βρέθηκαν από πολύ νωρίς πίσω στο σκορ. Η πρώτη σημαντική ευκαιρία της ήταν στο 31ο λεπτό. Ο Πισάρο είδε την μπάλα να του στρώνεται μέσα στην περιοχή και εξαπέλυσε ένα ωραίο σουτ, το οποίο σταμάτησε στο δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος η Ένωση κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γκοτζαμανίδη στον Πισάρο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Φαν Βέερτ, όμως ήταν στο κέντρο και σχετικά αδύναμη, με τον Χοβάν να απομακρύνει με τα πόδια.

Στα λεπτά που απέμειναν η ΑΕΚ πάλεψε για να πετύχει και δεύτερο γκολ και να φέρει τούμπα το ματς, δίχως όμως αποτέλεσμα, με το 1-1 να παραμένει μέχρι τέλους. Η Ένωση πλέον καλείται να συλλέξει τα κομμάτια της ενόψει της ρεβάνς με την Αντβέρπ στη Νέα Φιλαδέλφεια για την πρόκριση στους ομίλους του Champions League.

Ο Πανσερραϊκός την πάγωσε στα πρώτα δευτερόλεπτα

Ο Πανσερραϊκός αιφνιδίασε την ΑΕΚ. Απείλησε αρχικά με τον Τόμας πριν καν συμπληρωθούν 30 δευτερόλεπτα και ελάχιστες στιγμές μετά ο Άλεξιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα μετά από εξαιρετική σέντρα του Πηλέα από τα αριστερά.

Η ΑΕΚ πήρε γρήγορα την μπάλα στα πόδια της και προσπάθησε να απειλήσει τα καρέ του Χοβάν. Ο Φαν Βέερτ ήταν αυτός που είχε τις περισσότερες τελικές προσπάθειες ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει.

Οι προσπάθειές του στο 5′ και το 7′ δεν βρήκαν στόχο, ενώ και στο 12ο λεπτό μετά την ωραία σέντρα – σουτ του Μοχαμάντι πήρε το ριμπάουντ με την προσπάθειά του να καταλήγει κι αυτή άουτ.

Στο 24′ ο Γκορτσίλας έδωσε πέναλτι για χέρι του Ουεντραόγκο, όμως ο VAR τον κάλεσε να δει εκ νέου τη φάση και την πήρε πίσω, καθώς το χέρι του ήταν κολλημένο. Ο Άλεξιτς βρέθηκε ξανά σε θέση βολής για να σκοράρει στο 29ο λεπτό, όμως το πλασέ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Η σημαντικότερη ευκαιρία της ΑΕΚ ήταν στο 31ο λεπτό με το σουτ του Πισάρο που σταμάτησε στο δοκάρι. Ο Γαλανόπουλος πήρε το ριμπάουντ, αλλά το σουτ του πέρασε άουτ.

Στις καθυστερήσεις οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα γκολ, ωστόσο όλες τους πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

Ο Γκατσίνοβιτς ισοφάρισε, αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν όρθιοι στο τέλος

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο στην προσπάθειά της να ανατρέψει το ματς, όμως ο Πανσερραϊκός αμυνόταν το ίδιο σθεναρά.

Στο 51ο λεπτό ο Σιντιμπέ δοκίμασε να απειλήσει με απευθείας εκτέλεσε φάουλ, όμως ο Χοβάν απομάκρυνε με τα πόδια και κράτησε όρθια την ομάδα του. Πριν από το άστοχο πέναλτι του Φαν Βέερτ στο 63′ ο Πανσερραϊκός απείλησε με το ωραίο ψιλοκρεμαστό σουτ του Άλεξιτς από μακρινή απόσταση, το οποίο πέρασε λίγο άουτ.

Η Ένωση απείλησε ξανά στο 69ο λεπτό. Ωραία παράλληλη κίνηση του Πισάρο στο ημικύκλιο της περιοχής, εξαπέλυσε το σουτ, όμως ο Χοβάν απομάκρυνε. Η λύτρωση για την Ένωση ήρθε στο 78ο λεπτό με τον Γκατσίνοβιτς, ο οποίος με ωραία κίνηση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Οι κιτρινόμαυροι πίεσαν για να φέρουν τούμπα το ματς έχοντας αρκετές τελικές προσπάθειες στο τελευταίο κομμάτι του ματς. Στο 83′ μετά από δυνατό σουτ του Γιόνσον μέσα από την περιοχή και απομάκρυνση του Χοβάν, ο Αραούχο δεν μπόρεσε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Τρία λεπτά μετά η Ένωση είχε τρεις τελικές προσπάθειες με τους Γιόνσον, Πισάρο και Γκατσίνοβιτς, δίχως όμως να σκοράρει.

Ο Πανσερραϊκός προσπάθησε κι αυτός με τη σειρά του να απειλήσει σε αντεπίθεση έχοντας ως όπλο τον ταχύτατο Γούλερι, όμως η προσπάθεια του Στίνα από μακριά κατέληξε άουτ. Οι προσπάθειες των Γκατσίνοβιτς και Ζίνι στο 90+3′ και 90+5′ πέρασαν ανεκμετάλλευτες.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ (71′ Γκατσίνοβιτς), Μήτογλου, Χρυσόπουλος (46′ Πινέδα), Μοχαμάντι, Γαλανόπουλος (71′ Σιμάνσκι), Γιόνσον, Πισάρο, Ελίασον (71′ Αραούχο), Μάνταλος (79′ Ζίνι), Φαν Βέερτ.

Πανσερραϊκός: Χοβάν, Ντανκερλούι, Γκοτζαμανίδης Μπέργκστρομ, Πεταυράκης, Ουεντραόγκο, Στάικος, Μούργος (65′ Μπαΐροβιτς), Πηλέας (65′ Τσαγγαλίδης), Τομάς (46′ Θυμιάνης), Άλεξιτς (65′ Γούλερι).