Superleague

Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ 3-0: Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό να «κλειδώσει» τη νίκη

Η ομάδα της Αρκαδίας με πολύ καλό πρώτο μέρος έφτασε σε δύο γκολ και στη συνέχεια διαχειρίστηκε το αποτέλεσμα τη στιγμή που ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να σκοράρει – Μπαρτόλο και Μιριτέλο οι σκόρερ, ο Καλτσάς στο τέλος το 3-0.
Τους πρώτους του βαθμούς στο Πρωτάθλημα πήρε ο Αστέρας Τρίπολης, επικρατώντας 3-0 του ΟΦΗ. Με τους Κρητικούς να συνεχίζουν να μην μπορούν να πάρουν κάτι στην έδρα της ομάδας της Αρκαδίας. Μπαρτόλο και Μιριτέλο σκόραραν στο πρώτο μέρος και εν συνεχεία ο Αστέρας άφησε χώρο στους Κρητικούς, οι οποίοι βρήκαν απέναντί τους έναν πολύ καλό Παπαδόπουλο. Κι ο Καλτσάς στο τέλος διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Έτσι η νίκη ήρθε σχετικά άνετα για τους Πελοποννήσιους.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άρχισαν δυνατά το ματς στο «Θ. Κολοκοτρώνης». Ο Σίτο μόλις στο 2’ είχε καλή φάση να σκοράρει με την κεφαλιά που έφυγε άουτ. Ένα τακουνάκι του Ντίκο στο 11’ δεν απείλησε, με τον Μπαρτόλο δύο λεπτά μετά να χάνει την ευκαιρία στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τελικά οι Αρκάδες στο 14’ μπήκαν μπροστά στο σκορ. Ο Μπαρτόλο ήταν ο σκόρερ. Αφού βρέθηκε αφύλακτος στη μικρή περιοχή δε δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Μπάκιτς προσπάθησε να απειλήσει στο 17’, χωρίς να τα καταφέρνει, ενώ στο 19’ το σουτ του Σίτο δεν έφερε αποτέλεσμα. Η ομάδα της Τρίπολης βρήκε και δεύτερο γκολ στο ματς στο 21’. Ο Μιριτέλο σηκώθηκε ανενόχλητος για κεφαλιά και έστειλε την μπάλα πρώτα στο δοκάρι και μετά στα δίχτυα για το 2-0. Ο Αστέρας είχε πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα.

Οι προσπάθειες Φελίπε και Λάρσον δεν είχαν αποτέλεσμα, το ίδιο έγινε με Μιριτέλο και Μπαρτόλο. Η κεφαλιά του Ντίκο στο 45’ ήταν η καλύτερη στιγμή του ΟΦΗ στο ματς, αλλά δεν έφερε αποτέλεσμα. Έτσι το 2-0 έμεινε ως αποτέλεσμα πρώτου μέρους.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν άρχισε καλά σε επίπεδο ρυθμού, με αρκετές μονομαχίες και δυνατό παιχνίδι. Τοράλ και Γκαγιέγος στο 61’ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Παπαδόπουλο.

Ο Μοσκέρα έγινε απειλητικός για τους γηπεδούχους, ενώ ο Τοράρινσον στο 70’ με φάουλ ανάγκασε τον Παπαδόπουλο σε καλή επέμβαση. Ο Ριέρα στο 83’ έκανε ωραία ενέργεια, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 86’ οι παίκτες του Αστέρα έδιωξαν πάνω στη γραμμή, με το 2-0 να παραμένει.

Στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καλτσάς έφυγε στην κόντρα και απέναντι στον Μανδά δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0. Το οποίο ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητής: Αναστάσιος Παπαπέτρου (Αθηνών)

Κίτρινες: Μπαρτόλο – Τοράρινσον, Βούρος, Μεγιάδο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Αλβαρες, Μουνάφο (77’ Σουρλής), Αλάγκμπε, Ρίτζις (46’ Καλτσάς), Σίτο (87’ Ατιένζα), Μπαρτόλο (72’ Ζουγλής), Μιριτέλο.

ΟΦΗ (Βάλντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Τοράρινσον (72’ Αμπάντα), Βούρος, Καρώ, Λαμπρόπουλος (46’ Ριέρα), Μεγιάδο (72’ Νέιρα), Γκαγέγκος, Μπάκιτς (46’ Τοράλ), Λουίζ Φελίπε, Ντίκο (46’ Μόσκερα).