ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-0: Τρομερή η Ένωση – Δηλώσεις (+vids)

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-0: Τρομερή η Ένωση  – Δηλώσεις (+vids)

Η ΑΕΚ θριάμβευσε στο ντέρμπι των δικεφάλων επικρατώντας 2-0 του ΠΑΟΚ. Πινέδα και Ελίασον ήταν οι σκόρερ των δύο τερμάτων της Ένωσης, με τους Θεσσαλονικείς να κάνουν μόλις τέσσερις τελικές στο παιχνίδι όλες τους από το 68ο λεπτό και ύστερα

Το ντέρμπι δικεφάλων στην OPAP Arena βάφτηκε κιτρινόμαυρο. Η ΑΕΚ νίκησε 2-0 τον ΠΑΟΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια με τους Ορμπελίν Πινέδα και Νίκλας Ελίασον να χρίζονται σκόρερ για την Ένωση.

Τα Expected Goals του αγώνα

Οι κιτρινόμαυροι άνοιξαν το σκορ στο 17ο λεπτό. Ο Μάνταλος με υπέροχη σέντρα από τα δεξιά βρήκε τον Μεξικανό, ο οποίος με ωραία κεφαλιά νίκησε τον Κοτάρσκι.

Το δεύτερο γκολ της Ένωσης ήρθε στο 55ο λεπτό. Ο Σιμάνσκι έκλεψε την μπάλα και συνδυάστηκε υπέροχα με τον Πόνσε. Ο Πολωνός έκανε το γύρισμα στον Ελίασον, ο οποίος με ωραίο κοντρόλ και σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία να σκοράρει νωρίτερα στο 12ο λεπτό, όμως η κεφαλιά του Πόνσε, τράνταξε το δοκάρι του Κοτάρσκι. Ο ΠΑΟΚ από την άλλη είχε μόλις τέσσερις τελικές, όλες τους μετά το 68ο λεπτό.

Έτσι παρέταξαν τις ομάδες τους οι δύο προπονητές

Ο Ματίας Αλμέιδα δεν προχώρησε σε εκτεταμένες αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τη Μαρσέιγ, καθώς έκανε μόλις τρεις αλλαγές. Μοχαμάντι, Ελίασον και Πόνσε ξεκίνησαν στο αρχικό σχήμα, με τη μια εξ αυτών να είναι αναγκαστική, καθώς ο Χατζισαφί είναι τραυματίας.

Ο Λουτσέσκου από την άλλη προχώρησε σε έξι αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με την Αμπερντίν. Οι Μπάμπα, Νάσμπεργκ, Μεϊτέ, Οζντόεφ, Ντεσπόντο και Σαματά ξεκίνησαν βασικοί.

Η ΑΕΚ κυριάρχησε στο πρώτο μέρος

Η ΑΕΚ κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της στο πρώτο μέρος και να κυριαρχήσει του ΠΑΟΚ, που δεν είχε καμία τελική προσπάθεια στο πρώτο μέρος.

Η Ένωση έφτασε κοντά στο να ανοίξει το σκορ στο 12ο λεπτό. Ο Ελίασον με ωραία σέντρα από τα αριστερά βρήκε τον Πόνσε, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι.

Μετά το γκολ που πέτυχε η ΑΕΚ με ωραία έμπνευση του Μάνταλου και εκτέλεση του Πινέδα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισορροπήσει, ενώ δεν έλειψαν και τα σκληρά μαρκαρίσματα ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Στο 40ο λεπτό ο Πόνσε απείλησε και πάλι, ξανά μετά από γέμισμα του Ελίασον αυτή τη φορά από τα δεξιά με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο μέρος ολοκλήρωσε τη δουλειά

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αλλάξει κάτι στο δεύτερο μέρος, όμως η ΑΕΚ συνέχισε στο ίδιο μοτίβο το παιχνίδι της. Στο 52ο λεπτό οι παίκτες της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι στον Ελίασον από μαρκάρισμα του Οζντόεφ.

Τρία λεπτά μετά όμως ο Σουηδός βρήκε το γκολ με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή, μετά από γύρισμα του Εζέκιελ Πόνσε. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν ξανά στη διεκδίκηση του παιχνιδιού, όμως η πρώτη τους τελική ήταν η κεφαλιά του Μεϊτέ στο 68ο λεπτό, που δεν ανησύχησε καθόλου τον Στάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ κατάφερε και έλεγξε πλήρως το παιχνίδι στο φινάλε με το 2-0 να παραμένει μέχρι το τέλος. Οι παίκτες του Αλμέιδα είχαν ευκαιρίες και για άλλα γκολ.

Τα στατιστικά και οι καλύτερες επιδόσεις του ντέρμπι

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Μοχαμάντι, Μουκουντί, Βίντα, Σιντιμπέ, Σιμάνσκι (83′ Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (64′ Γαλανόπουλος), Πινέδα, Ελίασον (83′ Άμραμπατ), Μάνταλος (64′ Τσούμπερ), Πόνσε (83′ Πισάρο).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (46′ Σάστρε), Εκόνγκ, Νάσμπεργκ (60′ Κουλιεράκης), Μπάμπα, Μεϊτέ, Οζντόεφ (79′ Σβαμπ), Κωνσταντέλιας, Ντεσπόντοφ (60′ Τάισον), Ζίβκοβιτς, Σαμάτα (79′ Τόμας).