ΑΕΚ – Σαχτάρ 5-0: Με φόρα από το νταμπλ και με θωρηκτό Γκαρσία (+vids)

Η ΑΕΚ με τον Λιβάι Γκαρσία σε τρομερή φόρμα κέρδισε 5-0 τη Σαχτάρ στο τελευταίο της φιλικό που διεξήχθη στην Ολλανδία. Τρία γκολ ο επιθετικός από το Τρίνιντατ και Τομπάκο στην πρώτη του φετινή περουσία με τη φανέλα της Ένωσης, δύο γκολ ο Ζίνι που είχε περάσει ως αλλαγή.

Η ΑΕΚ αντιμετώπισε τη Σαχτάρ την Πέμπτη το απόγευμα στο τελευταίο της φιλικό στην Ολλανδία και με τον Ματίας Αλμέιδα να έχει για πρώτη φορά στη διάθεση του τον Λιβάι Γκαρσία. Ο Αργεντινός χρησομοποίησε για 75 λεπτά μια ενδεκάδα βασικών ποδοσφαιριστών και έδειξε να είναι μια συνέχεια της ομάδας που κατέκτησε το νταμπλ.

Με μπροστάρη τον Γκαρσία που πέτυχε τρία γκολ και δύο από τον Ζίνι επικράτησε 5-0 των Ουκρανών σε ένα ματς που η ΑΕΚ έδειξε όσα στοίχεια είχε δείξει και στη διάρκεια της κατάκτησης του νταμπλ, σε ακόμη μεγαλύτερη ένταση. Πίεση ψηλά, κλεψίματα, γρήγορο τρανζίσιον και έναν… Λιβάι “φωτιά και λαύρα” στην επίθεση των κιτρινόμαυρων.

Και όλα αυτά ενώ έπαιζε από το 15 με δέκα παίκτες λόγω αυστηρής αποβολής του Άμραμπατ στο 15′ με δύο κίτρινες κάρτες. Βέβαια το αριθμητικό μειονέκτημα της ΑΕΚ δεν κράτησε για πολύ καθώς στο 28′ και η Σαχτάρ έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές.
Η Ένωση που απείλησε στα πρώτα λεπτά του φιλικού με τον Τσούμπερ άνοιξε το σκορ στο 12′ όταν ο Βίντε έκλεψε μπροστά από το κέντρο, έδωσε στον Άμραμπατ και ακολούθησε τη φάση, πάτησε περιοχή, έγινε και πάλι αποδέκτης της μπάλας, γύρισε παράλληλα προς τον Γκαρσία ο οποίος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι για το 1-0 της ΑΕΚ.

Τρία λεπτά αργότερα ήρθε η αυστηρή αποβολή του Άμραμπατ με δύο κίτρινες σε ένα λεπτό για διαμαρτυρία. Αρχικά ο επιθετικός της ΑΕΚ διαμαρτυρήθηκε για το φάουλ εις βάρος του, είδε την κίτρινη κάρτα και ο Μαροκινός συνέχισε τις διαμαρτυρίες για την κάρτα που είδε με αποτέλεσμα να δει και δεύτερη και να αποβληθεί.

Η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες και αυτό όπως ήταν φυσιολογικό έδωσε την ευκαιρία στη Σαχτάρ να πάρει τη μπάλα στα πόδια της, να την κυκλοφορήσει και να προσπαθήσει να απειλήσει χωρίς αποτέλεσμα. Η Ένωση όμως ήταν αυτή που είχε τις ευκαιρίες για ένα δεύτερο τέρμα με τους Χατζισαφί και Τσούμπερ.

Στο 28′ και η Σαχτάρ έμεινε με δέκα παίκτες μετά αποβολή του Ουντόντ για δύο σκληρά φάουλ πάνω στον Γκαρσία. Στο 40′ ο σέντερ φορ της ΑΕΚ υποδέχτηκε όμορφα τη μπάλα πίσω από τη σέντρα, έφυγε στην αντεπίθεση από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και με πλασέ με το αριστερό, αφού απέφυγε πρώτα τον αντίπαλο του, έστειλε τη μπάλα στο δεξί γάμα της εστίας της Σαχτάρ.

Οι παίκτες του Αλμέιδα συνέχισαν και στο δεύτερο μέρος να πιέζουν ψηλά, να πατάνε περιοχή, να απειλούν και να σκοράρουν. Το 3-0 είχε τη “σφραγίδα” των παικτών της ΑΕΚ. Οι ποδοσφαιριστές της Ένωσης πίεσαν στην περιοχή της Σαχτάρ, οδήγησαν τους αντιπάλους τους σε λάθη, έκλεψαν τη μπάλα με τον Γκαρσία να βάζει ωραία το κορμί του, έφερε τη μπάλα μπροστά του και με ψηλοκρεμαστό πλασέ, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0 με τον ίδιο να κάνει χατ τρικ.

Η ΑΕΚ συνέχισε να απειλεί όποτε ήθελε και την ίδια ώρα να βλέπει την άμυνα της να ανακόπτει με άνεση κάθε επίθεση της Σαχτάρ με τον Αθανασιάδη να έχει ένα εύκολο απόγευμα.

Λίγο μετά το 75′ ο Αλμέιδα έκανε εννιά αλλαγές, άφησε στο γήπεδο μόνο τον Αθανασιάδη, αλλά η Ένωση δεν έριξε ρυθμούς. Αντίθετα με τον Ζίνι να πετυχαίνει δύο γκολ σε λίγα λεπτά έφτασε αρχικά στο 4-0 με κεφαλιά του νεαρού επιθετικού μετά από σέντρα του Σιντιμπέ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Σιντιμπέ και πάλι από τα δεξιά έκανε τη σέντρα ο Φαν Βέρτ με κεφαλιά πάσα έδωσε στον Ζίνι ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει για το 5-0 της ΑΕΚ.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (75′ Σιντιμπέ), Βίντα (75′ Μήτογλου), Μουκουντί (75′ Ογκμπόα), Χατζισαφί (75′ Μουκουντί), Σιμάνσκι (75′ Γαλανόπουλος), Άμραμπατ, Γιόνσον (75′ Μαχαίρας), Ελίασον (75′ Ζίνι), Τσούμπερ (75′ Λαμαράνα), Γκαρσία (75′ Φαν Βερτ).