Αιγάλεω-Σαντορίνη 2020 3-0: “Καθάρισε” μέσα σε 3 λεπτά… (+pics-vids)

Αιγάλεω-Σαντορίνη 2020 3-0: Την "καθάρισε" σήμερα στο "Σίτι",μέσα σε 3 μόλις λεπτά...

Η ομάδα του Αιγάλεω αντιμετώπισε την ομάδα της Σαντορίνης 2020 και δίκαια επικράτησε με σκορ 3-0. Η γηπεδούχος ομάδα που χρειαζόταν τους 3 βαθμούς ώστε να αναρριχηθεί στον βαθμολογικό πίνακα κατάφερε μέσα σε 3’ να αποκτήσει σκορ ασφαλείας στο παιχνίδι και στο 40ο λεπτό κατάφερε να σφραγίσει την νίκη του από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Γράφει: Η Ευαγγελία Άγα

Και οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στα πρώτα 7’ είχαμε ήδη κλασικές ευκαιρίες εκατέρωθεν. Πρώτοι απείλησαν οι φιλοξενούμενοι με τον Σιμιτσή να βγάζει μπαλιά στην πλάτη του Αναστασίου αλλά ο Ντινιωτάκης σημάδεψε την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Σικαλιά. Από την μεριά των γηπεδούχων, ο Χαντί τροφοδότησε τον Μπαρμπαρούση μέσα στην μεγάλη περιοχή από την αριστερή πλευρά όμως εκείνος πλάσαρε πάνω στον Δερμιτζάκη.

Στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης και σε ένα φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή ο Μπουντόπουλος πάσαρε στον Ερρίκο που βρέθηκε αμαρκάριστος μέσα στην μεγάλη περιοχή και σούταρε αλλά ο Σικαλιάς μπλόκαρε την μπάλα. Στο 22ο λεπτό ο Χαντί άλλαξε παιχνίδι αριστερά στον Σταματάκη, ο οποίος πάσαρε στον Αναστασίου και στην σέντρα του τελευταίου η μπάλα βρήκε σε χέρι αμυνόμενου με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι.

O Άρης Παλτόγλου, σήμερα στο “Σίτι”

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τσιλιγκίρης, ο οποίος και με την βοήθεια του δοκαριού και την επαναφορά της μπάλας στον ίδιο κατάφερε με δεύτερη προσπάθεια να νικήσει τον Δερμιτζάκη. Μετά από 3 λεπτά πάλι ο Τσιλιγκίρης με μία απευθείας εκτέλεση αρκετά μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή αιφνιδίασε τον Δερμιτζάκη, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι με τον Λάσκαρη από πολύ κοντά να διαμορφώνει το 2-0.

Ο Βαγγέλης Φουστέρης και αυτός βέβαια σήμερα στο Αιγ’αλεω

Στο 40ο λεπτό ο Τσιλιγκίρης συνδυάστηκε άψογα με τον Λάσκαρη, η άμυνα της Σαντορίνης δεν κατάφερε να απομακρύνει την μπάλα με αυτήν να καταλήγει στα πόδια του Χαντί που με δυνατό σουτ πέτυχε το 3-0. Πριν από την ανάπαυλα, η Σαντορίνη προσπάθησε να μειώσει με σουτ του Ντινιωτάκη έπειτα από σέντρα του Μπουντόπουλου με τον Σικαλιά να απομακρύνει την μπάλα προς τα πλάγια πραγματοποιώντας μία δύσκολη απόκρουση.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς κάποια κλασική ευκαιρία για γκολ. Στο 51ο λεπτό το σουτ του Μπουντόπουλου μπλόκαρε ο Σικαλιάς ενώ στο 65ο λεπτό ο Γιουκούδης σημάδεψε από μακρινή απόσταση το οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά με την μπάλα να καταλήγει ψηλά άουτ.

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Σικαλιάς, Αναστασίου ,Μαγκάκης (46’ Βλάχος Π.), Βλάχος Σπ., Παπανικόλας, Λάσκαρης, Τσιλιγκίρης (72’ Οκάν), Σταματάκης (66’ Μπουρλάκης), Οικονομόπουλος (66’ Μαχαίρας), Χαντί (72’ Πινιώτης), Μπαρμπαρούσης.

Σαντορίνη 2020 (Παντέλης Νίκος): Δερμιτζάκης, Παπαζαχαρίας, Παντίδος, Κουρέλας (69’ Κανούλας), Μπουντόπουλος (69’ Σκαθαρούδης), Σιμιτσής, Πολύζος (60’ Μηνάς), Ιβανίδης, Ντινιωτάκης (46’ Μαλάι), Ερρίκος (46’ Αργύρης), Γιουκούδης (75’ Περογαμβράκης).

Συμπέρασμα: Παρά το γεγονός ότι η ομάδα της Σαντορίνης παρατάχθηκε σε σχηματισμό  4-1-4-1 άσκησε οργανωμένη πίεση στο κεντρικό τρίτο του γηπέδου, κλείνοντας καλά τους χώρους για το Αιγάλεω κατά τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και δεν περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο. Αντίθετα, προσπάθησε να ‘‘χτίσει’’ παιχνίδι από πίσω και μάλιστα σε κάποιες στιγμές κινδύνευσε να δεχθεί και γκολ. Από την άλλη πλευρά το Αιγάλεω σε σχηματισμό 4-2-3-1 ασκούσε πίεση ψηλά από την αρχή του παιχνιδιού και έδειξε ότι ήθελε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό στον αγώνα.

Τα γκολ σημειώθηκαν σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα να αλλάξει άρδην η ψυχολογία υπέρ των γηπεδούχων. Το γκολ του Χαντί πριν το ημίχρονο, ουσιαστικά σφράγισε την αναμέτρηση με την Σαντορίνη να έχει ένα πολύ δύσκολο έργο στο δεύτερο ημίχρονο για να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Παρά την αλλαγή του σχηματισμού σε 4-4-2 (bowl) και την είσοδο των παικτών από τον πάγκο των φιλοξενούμενων, το Αιγάλεω δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα και κατάφερε να ‘‘παγώσει’’ τον ρυθμό διατηρώντας το υπέρ του αποτέλεσμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης