Ανάλυση 11ης αγωνιστικής σε FL: Η Μαύρη Θύελλα, η Καβάλα και οι… άλλοι! (+videos)

Φοβερή και κόντρα στον Ασπρόπυργο η Μαύρη Θύελλα! Εδώ Αναστόπουλος και παίκτες του αποθεώνονται στο τέλος του ματς στην Παραλία!

Δείτε όσα συνέβησαν σε Βόρειο και Νότιο Όμιλο της Football League. Η τεράστια φυσικά Μαύρη Θύελλα του μεγάλου Νίκου Αναστόπουλου – με ΚΟΝΤΡΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ την διαιτησία, παρακαλώ – και η Καβάλα, παρότι δεν έπαιξε την Τετάρτη,  συνεχίζουν να προπορεύονται σε όλα τους φυσικά, σε Νότο και Βορρά και η “μάχη” πλέον γίνεται επί της ουσίας για την Δεύτερη θέση στους δύο ομίλους αυτούς της FL!

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα, η Καλαμάτα επικράτησε 2-0 του Ασπρόπυργου και παρέμεινε στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου της Football League, έπειτα και από την 11η –και λειψή ελέω κορονοϊού – αγωνιστική.

Η υπερπλήρες και με μεγάλο βάθος – η μοναδική ίσως ομάδα με τόσο βάθος σε νότο και βορρά – Μαύρη Θύελλα πήρε τη νίκη χάρη σε δύο γκολ του  ΤΡΟΜΕΡΟΥ  Μάρκο Μαρκόφσκι και έφτασε τους 22 βαθμούς. Πέντε λιγότερους, αλλά και με ένα ματς λιγότερο, έχει η Ρόδος που με δραματικό τρόπο επιβλήθηκε 2-1 της Νίκης Βόλου στη θεσσαλική πόλη.

Η Νίκη προηγήθηκε ενώ είχε και χαμένο πέναλτι στο 90’ –το απέκρουσε ο Πίτκας– για να δώσει στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Στέφανος Μαρτσάκης τη νίκη στους Ρόδιους.

Η άλλη ομάδα του νησιού, ο Ιάλυσος, παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στο Αιγάλεω. Στο μεταξύ δεν διεξήχθησαν οι αναμετρήσεις Σαντορίνη-Καλλιθέα και Αστέρας Βλαχιώτη-Επισκοπή που αναβλήθηκαν.

Επιστροφή στις νίκες για τη Βέροια που επικράτησε με το επιβλητικό 3-0 του Απόλλωνα Πόντου, σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική του Βορείου Ομίλου της Football League.

Η «Βασίλισσα του Βορρά» έφτασε στη νίκη χάρη στα γκολ των πολύπειρων Γιάννη Πασά και Γιάννη Λουκίνα (2), πλησιάζοντας στον ένα βαθμό την πρωτοπόρο Καβάλα, που είχε ρεπό καθώς το παιχνίδι της με τον Θεσπρωτό αναβλήθηκε λόγω των κρουσμάτων κορονοϊού στην ομάδα της Ηγουμενίτσας.

Με γκολ του Φλορεντίν Μπουόλι ο Πιερικός υποχρέωσε τον Πανσερραϊκό στη δεύτερη διαδοχική του ήττα, με τους Κατερινιώτες να έχουν και χαμένο πέναλτι με τον Λεωνίδα Κυβελίδη στα τελευταία λεπτά. Με χατ-τρικ του Παναγιώτη Μάνιου, τέλος, ο Αλμωπός Αριδαίας επικράτησε 3-0 της Τρίγλιας. Παράλληλα αύριο (13/05 17:00) ο Ολυμπιακός Βόλου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΠ Κοζάνης

Αναλυτικά όσα έγιναν

Νότιος όμιλος

Καλαμάτα – Ασπρόπυργος 2-0

Ο Μαρκόφσκι άρχισε να… πυροβολεί και η Καλαμάτα να ξεφεύγει στη Football League. Με δύο γκολ του Σέρβου η Καλαμάτα επιβλήθηκε 2-0 του Ασπροπύργου για την 11η αγωνιστική στη Football League και αποσπάστηκε στο +5 στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Καλαμάτα (Αναστόπουλος): Ταΐρης, Μαβίνγκα, Κωνσταντινόπουλος (83′ Σαλίνες), Τσελεπίδης, Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Νατσιόπουλος (83′ Αλεξόπουλος), Σουμπινιο (66′ Παυλίδης), Ηλιόπουλος (83′ Τριανταφυλλάκης), Φελίπε (66′ Μπουσμπίμπα), Μαρκόφσκι.

Ασπρόπυργος (Φυντάνης): Ντιμίτροβιτς, Αργυρόπουλος, Τριποτσέρης, Θεοδώρου (69′ Κατίδης), Ζαχαράκης, Αντουάν, Ζάχαρος, Κυριαζής (84′ Γεωργακόπουλος), Τζανουλίνος (69′ Πατσατζόγλου), Λάντρι, Μαρούδας (56′ Βασιλείου).

Βόρειος όμιλος

Απόλλων Πόντου – Βέροια 0-3

Χωρίς να δυσκολευθεί ιδιαίτερα η Βέροια πέρασε από το γήπεδο του Βατανιακού κερδίζοντας τον Απόλλων Πόντου με 0-3 και αποστάλθηκε από τον τρίτο της βαθμολογίας Πανσερραικό που ηττήθηκε στο ΔΑΚ της Κατερίνης από τον Πιερικό με 1-0.

Απόλλων Πόντου (Καλαϊτζίδης): Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Βαφειάδης, Μουρατίδης (70′ Αντωνιάδης), Δεινόπαπας (61′ Αρμενάκης), Τουρσίδης, Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας (78′ Μουχάλης), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Βεργώνης, Μπλέτσας (67′ Οικονόμου), Καραγιάννης (85′ Αποστολόπουλος), Πασάς (78′ Πασάς), Πόζογλου (67′ Σιμόνι), Λουκίνας.

Πιερικός – Πανσερραϊκός 1-0

Με δράστη τον Μπουολί στο 46ο λεπτό της αναμέτρησης ο Πιερικός επικράτησε εντός έδρας 1-0 του Πανσερραϊκού. Απο εκεί και πέρα στο 74′ ακυρώθηκε γκολ του Δεμηρτζόγλου για τους γηπεδούχους, με τον προπονητή του Πιερικού Νίκο Θεοδοσιάδη να διαμαρτύρεται και ο διαιτητής να του δείχνει την κόκκινη κάρτα, Τέλος στο 81ο λεπτό ο Πιερικός κέρδισε πέναλτι με τον Κυβελίδη να το εκτελεί αλλά ο Καβουσάκης απέκρουσε.

Πιερικός (Παναγιώτου – Θεοδοσιάδης): Καραγκιολίδης, Τοπαλίδης, Γιαλαμίδης, Αποστολόπουλος, Ντόσης (2′ λ.τ Μηλιώτης (72′ Κυβελίδης), Ιντζόγλου, Γκατσολάρι (79′ Κανταρτζής), Ίτσιος, Χαρτσιάς, Δεμηρτζόγλου (79′ Μπουζούκης), Μπουολί.

Πανσερραϊκός (Στοΐλας): Καβουσάκης, Ζέρης, Γιανναράκης (86′ Τσόπελας), Κασμερίδης, Πίντο (74′ Μασκανάκης), Μαρκιόνι (66′ Κρητικός), Τσιμίκας (74′ Παπαβασιλείου), Μέσι, Πέτρου (46′ Λουφάκης), Γκούρτσας, Πράντο.