Καλαμάτα

Ανάλυση: Ναι, ήταν ανώτερη από τον Ολυμπιακό της Football League! (photos)

Μία ακόμη ωραία, αναμνηστική φωτογραφία από το (νέο) φιλικό της Μαύρης Θύελλας, χθες αυτή με Ολυμπιακό Βόλου

Μετά από ένα μέτριο σε θέαμα παιχνίδι – όπως γράψαμε χθες αναλυτικά θυμίζουμε στο Sportstonoto.gr – ,αναμενόμενο άλλωστε λόγω του πρώιμου σταδίου της προετοιμασίας και των δύο ομάδων, που πρωταγωνιστής ήταν ο κατά τύχη διαιτητής, μεταξύ Ολυμπιακού Βόλου και Καλαμάτας το 0-0 στο γήπεδο των Καναλίων αφήνει μια θετική εικόνα αφού η ομάδα μας παρουσίασε ένα σαφώς βελτιωμένο πρόσωπο απ´ότι στο πρώτο φιλικό της.

Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο απέναντι από ένα αντίπαλο που θα αγωνίζεται στην Football League είχε την κατοχή της μπάλας προσπάθησε να την κυκλοφορήσει και να δημιουργήσει ευκαιρίες στην αντίπαλη περιοχή με αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να τα καταφέρνει.

Η εικόνα των μελανολεύκων θα πρέπει να άφησε σε γενικές γραμμές ευχαριστημένο τον Βασίλη Βούζα και τους συνεργάτες του που βλέπουν ότι με την πάροδο του χρόνου οι παίκτες αφομοιώνουν πολλά στοιχεία από αυτά που δουλεύονται στην προπόνηση και προσπαθούν βάζοντας και τις δικές τους πινελιές από τα στοιχεία που διαθέτει ο καθένας να βγάλουν στον αγωνιστιακό χώρο το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Στο αγωνιστικό μέρος του παιχνιδιού η Μαύρη Θύελλα παρουσιάστηκε καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο (40´λεπτά το καθένα) είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα δημιουργόντας και κάποιες ευκαιρίες. Στο δεύτερο μέρος οι αναμενόμενες αλλαγές έριξαν τον ρυθμό αλλά και σ´αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του.

Το τέλος της αναμέτρησης βρήκε και τις δύο ομάδες να φεύγουν ισόπαλες από τον αγωνιστικό χώρο με την Καλαμάτα όμως να έχει παράπονο για την ακύρωση ενός καθαρού γκολ (71´ Κασιβίρο) και δύο πέναλτι που δεν δόθηκαν από τον διαιτητή της συνάντησης που μόνο διαιτητή δεν θύμιζε….. Τα φιλικά όμως παιχνίδια της προετοιμασίας μόνο για το αποτέλεσμα δεν ενδιαφέρουν και εμείς παραβλέπουμε τα όποια λαθάκια γίνονται από τους άρχοντες των παιχνιδιών απλά τα αναφέρουμε για ιστορικούς λόγους και για το αναμενόμενο από τους συναδέλφους ρεπορτάζ.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης, Γαλούπης, Μάκος, Τσιβελεκίδης, Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Τζόκιτς, Αλεξόπουλος, Βουκμίροβιτς, Σάμσον.
Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Πάντος, Δήμος, Αντεμάι, Γκελγκέρια, Ψυχογιάννης, Ρουμελιώτης, Σαούτης, Σπαρτιάτης, Ακριστινέι, Τσαλταπασίδης, Καζβιρόπουλος, Τσιγάρος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: Μακρυωνίτης (41’ Γιδόπουλος , Γραικός, Μπουτζίκος (61’ Μπαρούτας), Παπαϊωάννου, Βοσνακίδης, Ρόκας, Κόλα (56’ Καναβός), Σκοπελίτης (47’ Σόρελ, 73’ Καρακώστας), Πόζογλου (41’ Κλεμέντε), Στεφάνοβιτς (46’ Τζέφερσον), Τσίτας (52’ Μαρούδας).