Αντβέρπ – Ολυμπιακός 1-0 – Σε κακή μέρα, δίχως ενέργεια… γνώρισε την ήττα

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 1-0 από την Αντβέρπ στο Βέλγιο, δίχως να αλλάζει την 2η θέση στον όμιλό του. Περιμένει πλέον την κήρωση της Δευτέρας, η οποία θα έχει μεγαθήρια… στο δρόμο του.

Στην Αμβέρσα του Βελγίου και το «Bosuilstadion» βρέθηκαν τα φώτα, για την 6η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League. Ήττα δίχως ουσία όμως με 1-0 από την Βέλγική ομάδα. Μοναδικός παίκτης που ξεχώρισε ήταν ο εκπληκτικός Βάτσλικ.

Ο Ολυμπιακός κοντραρίστηκε εκτός έδρας επί της Αντβέρπ, με τους γηπεδούχους να είναι αδιάφοροι, όμως να παλεύουν για το θετικό αποτέλεσμα.

Πριν τη σέντρα, οι «ερυθρόλευκοι» ήθελαν μονάχα τη νίκη, ώστε με τυχόν απώλεια της Άιντραχτ επί της Φενέρμπαχτσε, να καταλάμβαναν την πρώτη θέση. Όμως, η πρόκριση είχε ήδη «κλειδώσει».

Ο κόσμος του Ολυμπιακού βρέθηκε στο Βέλγιο, δημιουργώντας για ακόμη μια φορά, μια εκπληκτική ατμόσφαιρα, μη σταματώντας να φωνάζει δευτερόλεπτο. Όπως, στο γήπεδο βρέθηκε και ο ισχυρός άνδρας της ΠΑΕ, Βαγγέλης Μαρινάκης.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:
Για τους γηπεδούχους και τον Μπριάν Πρίσκε της Αντβέρπ, επιλέχθηκε στην εστία ο Μπουτέζ. Στην άμυνα βρέθηκαν οι Μπατάιγ, Αλμέιδα, Ντεσολέιλ και Ντε Λε. Μπροστά τους βρέθηκαν οι Γκέρκενς και Βερστρέτ. Στις πτέρυγες οι Ντουόμοχ και Μπαλικβίσα, ενώ στην επίθεση οι Μπένσον και Έγκεσταϊν.

Στον πάγκο οι: Ένγκελς, Ναϊνγκολάν, Φίσερ, Γιουσούφ, Κουίρινεν, Ντε Γουλφ, Σαμάτα, Φράι.

Για τους φιλοξενούμενους του Ολυμπιακού, ο Πέδρο Μαρτίνς επέλεξε το 4-3-3 για την αναμέτρηση. Άφησε εκτός απ’ το βασικό σχήμα τους Ελ Αραμπί και Μασούρα.

Στην εστία ξεκίνησε ο Βατσλίκ, με την άμυνα να αποτελείται από τους Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλο και Λαλά. Μπροστά τους στον άξονα βρέθηκαν οι Εμβιλά, Μπουχαλάκης και Καμαρά. Ενώ στην επίθεση και τις πτέρυγες βρέθηκαν οι Ονιεκούρου και Λόπες, με τον Τικίνιο να βρίσκεται στο κέντρο ως φορ.

Στον πάγκο: Καραργύρης, Τζολάκης, Κούντε, Ελ Αραμπί, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μασούρας, Αγκιμπού Καμαρά, Μπα, Μάρκοβιτς, Καρμπόβνικ, Σουρλής.

Κυνηγούσε από νωρίς την ισοφάριση, δυσκολευόταν να βρει τελικές!
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση πιέζοντας τον αντίπαλο, όμως οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν, χάρη σε τρομερή αδράνεια των Πειραιωτών. Η Αντβέρπ άνοιξε το σκορ σε 1-0, χάρη σε τέρμα του Μπαλικβίσα, ο οποίος έκανε ένα σουτ μετά από πάσα του Μπενσόν, και η μπάλα πήγε στο κεφάλι του Σισέ, καταλήγοντας στα δίχτυα του Θρύλου. Στα επόμενα λεπτά, ο Μαρτίνς ομολογουμένως ήταν δυσαρεστημένος με το νωθρό ξεκίνημα της ομάδας.

Στο πρώτο 20λεπτο, ο Εμβιλά είχε μια καλή ευκαιρία με ένα σουτ, το οποίο μπλόκαρε ο Μπουτέ. Όπως και στο 22’ ο Βατσλίκ έκανε μια μεγάλη επέμβαση, σε σουτ του Μπενσόν.

Ο Τικίνιο από πλευράς Ολυμπιακού, απείλησε όμως δεν πήρε γεμάτα την μπάλα, από το γύρισμα του Λόπες, ώστε να σουτάρει δυνατά. Σίγουρα, η ισοφάριση μπορεί να μην ήρθε, όμως η ομάδα μας πίεσε και προσπάθησε να πετύχει κάτι καλύτερο. Όμως, έλειπε η σωστή δημιουργία. Στο 33’ ο Μπουχαλάκης δοκίμασε ένα σουτ, με την μπάλα να καταλήγει εκτός. Ο Ντι Μπέλο δεν κράτησε κάποια καθυστέρηση, στέλνοντας τις δύο ομάδες με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Προσπάθησε με όλα του τα «όπλα» για την ισοφάριση!
Ο Πέδρο Μαρτίνς, θέλοντας να διορθώσει την εικόνα της ομάδας μας, έριξε στη «μάχη» τρεις παίκτες. Οι Μασούρας, Αγκιμπού Καμαρά και Ελ Αραμπί πέρασαν αντί των Μπουχαλάκη, Ρόνι Λόπες και Τικίνιο.

Εκφραστής μιας ευκαιρίας για τον Θρύλο ήταν ξανά ο Εμβιλά, καθώς υποδέχτηκε μια πάσα του Μασούρα, με τον Γάλλο να σουτάρει, χωρίς ωστόσο να αγχώσει αρκετά τον Μπουτέ, φάση του 54ου λεπτού. Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ένγκελς πέρασε στο ματς, αντί του Ντεσολέιλ, ενώ κι ο Ντε Λα αποχώρησε με τον Κουίρινεν να μπαίνει.

Στο 61’ ο Βρουσάι ήταν η 4η αλλαγή από πλευράς Ολυμπιακού, αντί του Ονιεκούρου. Ο Βατσλίκ έκανε μεγάλη αναμέτρηση, καθώς για ακόμη μια φορά είχε μια δύσκολη επέμβαση, σε σουτ του Μπαλικβίσα, ο οποίος απέφυγε τον Βρουσάι. Ως 5η και τελευταία αλλαγή ήταν η είσοδος του Ανδρούτσου, αντί του Λαλά, για τα 25 λεπτά που απέμεναν.

Στο 69’ ο Βατσλίκ είπε ξανά «όχι» με εντυπωσιακό τρόπο, σε σουτ του Μπενσόν, κρατώντας το 1-0 στο ματς. Ο Θρύλος είχε παίξει όλα του τα όπλα, ως προς τις αλλαγές, ενώ στη συνέχεια καλούνταν να παλέψει για την ισοφάριση.

Προσπάθησε για ένα δεκάλεπτο, αλλά το σκορ δεν άλλαξε και η ήττα με 1-0 έμεινε έως το τέλος…

Αντβέρπ (Πρίσκε): Μπουτέζ, Ντε Λε, Αλμέιδα, Ντεσολέιλ, Μπένσον, Βερστρέτ, Γκέρκενς, Ντουόμοχ, Έγκεσταϊν, Μπατάιγ, Μπαλικβίσα.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Σισέ, Παπασταθόπουλος, Λαλά, Εμβιλά, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης, Ρόνι Λόπες, Ονιεκούρου, Τικίνιο.