Άρης-ΠΑΟΚ 2-1: Δεν πέρασε από το “κίτρινο τείχος”

Ο Άρης πήρε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης απέναντι στον ΠΑΟΚ επικρατώντας με 2-1, με την ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου να πέφτει από την κορυφή μένοντας στους 38 βαθμούς, με τους γηπεδούχους να καθιερώνονται στην ζώνη των play off.

(EUROKINISSI)

Στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ο Άρης φιλοξένησε τον ΠΑΟΚ για τη 17η αγωνιστική της Super League με το σύνολο του Ραζβάν Λουτσέσκου να κυνηγάει την νίκη, καθώς μερικά λεπτά νωρίτερα ο Παναθηναϊκός είχε επικρατήσει του Παναιτωλικού με 2-1 φέρνοντας τον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο “δικέφαλος του βορρά” μπήκε αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση, καθώς δεν ήταν λίγες οι φορές που ο Βιερίνια επιχείρησε να κάνει τη επέλαση από τα δεξιά με τον αριστερό οπισθοφύλακα των “κίτρινων” τον Μοντόγια να μην έχει την διάθεση να σταματήσει τους φιλοξενούμενους. Σε καμία από αυτές τις στιγμές δεν έγινε απειλητικός ο ΠΑΟΚ, με τις τελικές να καταλήγουν εκτός εστίας, είτε στην αγκαλιά του Κουέστα. Με τις παίκτες του Ρουμάνου τεχνικού να έχουν τον έλεγχο της μπάλας, ο Άκης Μάντζιος επέλεξε να πιέσει ψηλά την άμυνα των φιλοξενούμενων, με δεδομένα τα πολλά λάθη που έκαναν όταν ξεκινούσαν να αναπτύσσονται με την πρώτη πάσα από τον Κοτάρσκι έχοντας ως αποδέκτη τον Κουλιεράκη. Οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την λευκή ισοπαλία, προσπαθώντας να γίνουν απειλητικές σε διάφορα διαστήματα του αγώνα.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Σουλεϊμάνοφ σκόραρε στα 30”, καθώς η άμυνα του ΠΑΟΚ αδράνησε, με τον Κετζιόρα να είναι εκτός θέσης για να αποσοβήσει τον κίνδυνο γράφοντας το 1-0 για την ομάδα του Άρη. Η συνέχεια ήταν αντίστοιχη, καθώς οι παίκτες του Λουτσέσκου δεν ανέβηκαν μπροστά για να κάνουν την ισοφάριση.  Στο 59ο λεπτό η ομάδα του Άκη Μάντζιου έκανε το 2-0 με τον Σαβέριο με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ, με τον Κροάτη τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να κάνει τρομερή προσπάθεια για να αποκρούσει την μπάλα, αλλά εκείνη κατέληξε στα δίχτυα της εστίας του. Με την συμπλήρωση 70 λεπτών, οι “ασπρόμαυροι” έγιναν λίγο πιο απειλητικοί ανεβαίνοντας μέτρα στο γήπεδο με την είσοδο και του Γιάννη Κωνσταντέλια, χωρίς να μπορέσουν να προκαλέσουν κάποιο πρόβλημα στην άμυνα της ομάδας του Μάντζιου. Στο 75ο λεπτό, στη πιο καλά οργανωμένη επίθεση των παικτών του Λουτσέσκου, ο Μπαμπά εκτέλεσε υποδειγματικά την μπάλα την φάση που στρώθηκε στα πόδια του, μειώνοντας σε 2-1 με την αναμέτρηση να αποκτά “άγρια ομορφιά”. Το παιχνίδι άνοιξε αρκετά, με τον ΠΑΟΚ να αναζητά το δεύτερο γκολ που θα του έδινε την δυνατότητα να πάρει έστω ένα βαθμό από το παιχνίδι, που στο δεύτερο μέρος δεν μπήκε έτοιμος για να διεκδικήσει την νίκη. Το σκορ δεν άλλαξε στις καθυστερήσεις με τον ΠΑΟΚ να έχει μια στιγμή για να ισοφαρίσει με τον Σβαμπ, αλλά η κεφαλιά του να καταλήγει εκτός εστίας, σκορπίζοντας ανακούφιση στους παίκτες του Άρη. Οι “κίτρινοι” καθιερώθηκαν στην ζώνη των play off με 27 βαθμούς, ενώ ο “δικέφαλος του βορρά” έμεινε στο 38 χάνοντας την πρωτιά.

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Νταρίντα, Τζούρασεκ (81′ Ντουκουρέ), Ζιλ (90+4 Ρόουζ), Σουλεϊμάνοφ, Σαβέριο (81′ Παναγίδης) , Μορόν (90+4 Φεράρι).

ΠΑΟΚ (Λουτσέκσου): Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (68′ Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Μεϊτέ (67′ Σβαμπ), Ντεσπόντοφ (68′ Ζίβκοβιτς), Μουργκ (56′ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Μπράντον (81′ Τζίμας)