Ολυμπιακός-ΑΕΚ 1-2: “Διπλό” ο δικέφαλος, παράπονα ο Ολυμπιακός

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, η ΑΕΚ επικράτησε του Ολυμπιακού με 2-1 και παρέμεινε σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή. Φωνάζουν για καθαρό γκολ και πέναλτι οι “ερυθρόλευκοι” που έμειναν στο -8 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

(ΙΝΤΙΜΕ Sports)

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Τσούμπερ, ο οποίος έπιασε το δυνατό σουτ, με τον Πασχαλάκη να πέφτει και να μαζεύει σταθερά στην γωνία του. Οι δύο ομάδες, μπήκαν πολύ σκληρά στο παιχνίδι με δυνατά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν. Η ΑΕΚ ήταν αρκετά πιεστική και μετά από δύο διαδοχικά κόρνερ απείλησε. Ο Μπιανκόν δεν κατάφερε να απομακρύνει, η μπάλα στρώθηκε στον Πινέδα, ο οποίος έκανε το σουτ με την μπάλα να περνά άουτ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι πιο απειλητικοί. Στο 27′ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η ο Βίντα πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Πασχαλάκη. Ο Ορτέγκα έκανε ανόητα λάθη, έδινε την ΑΕΚ την ευκαιρία να κερδίζει το ένα κόρνερ μετά το άλλο (6 στο 32′) και οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Λιβάι Γκαρσία. Ο Άμραμπατ κέρδισε το κόρνερ, ο 25χρονος επιθετικός κέρδισε τον Μπιανκόν στον αέρα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαζε. Η ΑΕΚ, πάλι από κόρνερ, διπλασίασε τα τέρματα της. Ο Λιβάι πήρε την πρώτη κεφαλιά, έστρωσε στον Τσούμπερ, που από κοντά έκανε το 2-0. Κόντρα στην ροή του αγώνα, ο Ολυμπιακός αναπτύχθηκε ωραία και ο Μασούρας βρέθηκε τετ-α-τετ. Με ωραίο πλασέ κέρδισε τον Στάνκοβιτς και μείωσε σε 2-1.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο ημίχρονο έγινε από τον Ολυμπιακό στο 52′. Οι Πειραιώτες, αναπτύχθηκαν εξαιρετικά, ο Μασούρας έκανε το σουτ εκτός περιοχής, ο Στάνκοβιτς ήλεγχε την πορεία της μπάλας και μπλόκαρε. Η ΑΕΚ δεν ήταν καθόλου απειλητική με τον Ολυμπιακό να παίρνει χώρο στο γήπεδο. Οι “ερυθρόλευκοι” σκόραραν στο 69′ με τον Μασούρα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο διαιτητής έκρινε πως ο Έλληνας επιθετικός βρήκε την μπάλα με το χέρι. Οι Πειραιώτες είχαν έντονα παράπονα από την διαιτησία, αφού ζήτησαν έντονα πέναλτι πάνω στον Ναβάρο στο 73′. Η πρώτη ουσιαστική στιγμή για την ΑΕΚ έγινε στο 80′, με τον Πινέδα να παίρνει την κεφαλιά η οποία βρήκε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Πασχαλάκη. Δύο λεπτά αργότερη η ΑΕΚ απείλησε ξανά. Ο Σιντιμπέ έκανε το γύρισμα από τα αριστερά στον Άμραμπατ. Ο Μαροκινός έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της περιοχής, η μπάλα βρήκε σε αμυντικό του Ολυμπιακού και κατέληξε κόρνερ. Στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η ΑΕΚ άγγιξε το τρίτο γκολ, αλλά το σουτ του Σιντιμπέ πέρασε εκτός εστίας.

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Μπιανκόν, Ορτέγκα (84′ Ρίτσαρντς), Έσε, Καμαρά (83′ Αλεξανδρόπουλος), Φορτούνης, Ποντένσε (84′ Μαρτίνς), Μασούρας, Ναβάρο.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Κάλενς (90′ +1′ Μήτογλου), Σιντιμπέ, Σιμάνσκι, Πινέδα, Άμραμπατ (84′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς (90′ + 1′ Φερνάντες), Τσούμπερ (90′ +2′ Πόνσε), Γκαρσία (77′ Γιόνσον).