Μεσσηνία

Αστέρας-Νέος Άρις 1-1, υπό το βλέμμα του Μπλάνα: Φασαρίες στη Βαλύρα… (photos)

φασαρίες είχαμε σήμερα στο Δημοτικό Γήπεδο της Βαλύρας και στο τοπικό ντέρμπι του Αστέρα με τον Νέο Άρι...

Αστέρας Βαλύρας και Νέος Άρις μοιράσθηκαν γκολ και βαθμούς  (1-1) στην Σαββατιάτικη 24/11 αναμέτρηση της 7ης μέρας για τον 1ο όμιλο της Β΄ κατηγορίας που διεξήχθη το απόγευμα στο γήπεδο «Μαρακανά κάμπου» Ιθώμης, υπό τα βλέμματα του αρχιδιαιτητή  Γιώργου Μπλάνα!

Επίσης, με το σφύριγμα της λήξης τα δυο συγκροτήματα ολοκλήρωσαν το ματς με δέκα παίκτες, καθώς στο 80ο λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ασημακόπουλος του Άρι και στο 88ο λεπτό πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια  και ο σέντερ του Αστέρα Γιάννης Καρύδης με δεύτερη κίτρινη, ενώ με την συμπλήρωση του α΄ ημίωρου ο ίδιος παίκτης έχασε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Ηλίας Μουρούσιας.

Από κει και πέρα, όσον αφορά την διακύμανση του σκορ οι Αρειανοί προηγήθηκαν με  γκολ από τα αποδυτήρια 0-1 «εκτελεστής» ο Χ. Τσίκληρας και οι «κιτρινόμαυροι» της Ιθώμης του Νίκου Μανιατέα ισοφάρισαν στο 79ο λεπτό σε φάση διαρκείας και προβολή του Ηλία Μουρούσια το 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

«Καίει» το Φ.Α. τον Ασημακόπουλο

Βαρύς αναμένεται να πέσει ο πέλεκις  στο την πειθαρχική επιτροπή της ΕΠΣΜ στο παίκτη του Νέου Άρι  Μ. Ασημακόπουλο ο οποίος  σύμφωνα με τα όσα αναφέρει στο Φύλλο Αγώνα ο «άρχοντας»  του αγώνα κ. Καυκάς ο άτακτος ποδοσφαιριστής  κατά την αποχώρησή του από τον αγωνιστικό χώρο, τον εξύβρισε με τις φράσεις  γαμ… το μου… της μάνα σου ρε μουν… θα σε γαμ… ναι κοίτα με να σε γαμ… το μουν…της μάνα σου.

Ακριβοδίκαιος στις  αποφάσεις του ο νεαρός και πολλά υποσχόμενος ρέφερι Α. Καυκάς, ελέγχεται μόνο για την φάση του πέναλτι στην ανατροπή του Μουρούσια στο πρώτο λεπτό του β΄ ημιχρόνου το οποίο θα σφύριζε και το μεγάλο αφεντικό του Άρι και πρόεδρος της Ένωσης Βασίλης Σπηλιώτης, άρεσαν οι συνεργάτες του Π. Κομπιλίρης και Φ. Κασκάνης

Τα είδε όλα και τα κατέγραψε μάλιστα ο άξιος και πολύπειρος, Γιώργος Μπλάνας, σήμερα στην Βαλύρα της Μεσσηνίας.

ΑΠΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΛΥΡΑΣ (Νίκος Μανιατέας): Π. Σταθόπουλος, Γ. Γεωργακόπουλος,  Κ. Σιάγκρης, Ε. Πανταζής, Χ. Φουρναράκος, Η. Καρμπαλιώτης, Καλαφάτης (30΄λ.τ. Α. Μπουρίκας), Τάτσης (46΄Νίκας), Ι. Καρύδης, Η. Μουρούσιας και Μπούτρος (76΄Κουλέτσης).

ΝΕΟΣ ΑΡΙΣ (Πεφάνης): Α. Παρασκευόπουλος, Χ. Κυριακούλης, Π. Κατσιμαγκλής, Α. Τσιριγώτης, Αναστασόπουλος, Β. Αναστασόπουλος, Ι. Σκαλιώτης, Kasemaj (87΄Καλέλης), Κυριόπουλος(56΄Σταυριανέας), Α. Μαρκόπουλος και Χ. Τσίκληρας.