Αστέρας Τρίπολης – Κηφισιά 3-3: Πήραν το πόντο οι φιλοξενούμενοι…

Η Κηφισιά έμεινε όρθια στην Τρίπολη αποσπώντας ισοπαλία 3-3 και πήρε μεγάλο βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή της στην Stoiximan Super League, με τον Αστέρα να τίθεται οριστικά νοκ-άουτ από τη μάχη για την κατάληψη της 6ης θέσης.

Πολύ σκληρή για να πεθάνει! Λίγα 24ωρα μετά από το σπουδαίο 2-2 που πήρε στην Λεωφόρο κόντρα στον Παναθηναϊκό, η Κηφισιά πέδειξε πως μόνο τυχαία δεν πήρε βαθμό κόντρα στους πράσινους αφού έκανε το ίδιο και στην Τρίπολη, αποσπώντας εκτός έδρας 3-3 απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης  για την 25η και προτελευταία αγωνιστική.

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου προηγήθηκε δις στο πρώτο μέρος και παρότι πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα πίσω στο σκορ βρήκε τον τρόπο να κερδίσει χρυσό βαθμό, με το γκολ του Βαφέα στο 74ο λεπτό να της δίνει οξυγόνο στο κόλπο της παραμονής και ταυτόχρονα να ρίχνει νοκ-άουτ τους Αρκάδες από την κούρσα για την πρώτη 6άδα του πίνακα και την είσοδο στα play offs.

Τα xgoals και οι τελικές προσπάθειες στην αναμέτρηση του Αστέρα με την Κηφισιά

Γκολ και θέαμα το πρώτο μέρος

Το ματς στην Τρίπολη αναμενόταν με τεράστιο ενδιαφέρον από τη στιγμή που ο Αστέρας “καιγόταν” για το τρίποντο για να μείνει ζωντανός στην κούρσα της πρώτης εξάδας και η Κηφισιά έψαχνε βαθμούς στη μάχη της παραμονής, με το πρώτο μέρος να είναι ενδεικτικό της δίψας των δύο ομάδων για τη νίκη και να αποζημιώνει το κοινό στο “Θεόδωρος Κολοκοτρώνης” με πλούσιο θέαμα.

Δεν χρειάστηκε μάλιστα πολλή ώρα για να πάρει φωτιά η αναμέτρηση, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή του Σάντος από τον Τσιφτσή και τον Οζέγκοβιτς να βρίσκει δίχτυα στο 14ο λεπτό για να κάνει το 1-0 για την ομάδα του, με το δέκατο γκολ του στη φετινή Stoiximan Super League.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους γηπεδούχους που στη συνέχεια άσκησαν έντονη πίεση, έχασαν δύο καλές ευκαιρίες με τον Μιριτέλο (16′ 21′) που σταμάτησαν πάνω στον Αναγνωστόπουλο και δικαιώθηκαν εντέλει στο 32ο λεπτό.

Τότε που ο Μπαρτόλο έβγαλε υποδειγματική σέντρα από τα αριστερά και ο Μιριτέλο πήρε καρφωτή κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής, για να φέρει το ματς σε ισορροπία (1-1) με το γκολ Νο 12 στο πρωτάθλημα.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου πάγωσε εκ νέου τους γηπεδούχους αφού πήρε προβάδισμα για δεύτερη φορά, από στημένη φάση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τσιφτσής απέκρουσε τη γυριστή κεφαλιά του Οζέγκοβιτς όμως ο Γιόβαντσιτς ακολουθούσε ως τρέιλερ τη φάση και έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Ανατροπή μέσα σε λίγα λεπτά για τον Αστέρα

Οι συγκινήσεις ωστόσο δεν είχαν τελειώσει εκεί, με τον Αστέρα να δείχνει χαρακτήρα και να απαντάει ξανά: ο Καλτσάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Μιριτέλο πήρε κεφαλιά-πάσα, με τον Γιαμπλόνσκι να προλαβαίνει την έξοδο του Αναγνωστόπουλου και να γράφει το 2-2 με κοντινή κεφαλιά στο 40′.

Στο 41ο λεπτό ο Αστέρας άγγιξε το τρίτο γκολ, με το δυνατό σουτ εκτός περιοχής του Μπαρτόλο που υποχρέωσε τον Αναγνωστόπουλο σε σπουδαία επέμβαση, για να γίνει τελικά η ανατροπή από την ομάδα της Τρίπολης στο φινάλε των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους, με τους παίκτες του Ράσταβατς να ξεδιπλώνουν ταχύτατη αντεπίθεση και τον Κρεσπί να την ολοκληρώνει με άψογο διαγώνιο πλασέ, κάνοντας το 3-2 στο 45+3′ μέσα σε αποθέωση.

Ένα σκορ που ήρθε απολύτως φυσιολογικά αν αναλογιστεί κανείς πως οι δύο ομάδες είχαν 19 τελικές σε αυτό το διάστημα (14 για τον Αστέρα, με τις μισές να είναι εντός εστίας), με τα xgoals να είναι 2.00 για τους γηπεδούχους και 1.5 για τους φιλοξενούμενους.

Σε αντίθεση με το χορταστικό σε θέαμα και καταιγιστικό σε ρυθμό πρώτο 45λεπτο, το δεύτερο μέρος ήταν δύο σκάλες κάτω σε ένταση και ποιότητα, με τις δύο ομάδες να έχουν πάντως από μία μεγάλη ευκαιρία μέχρι το 65′ για να βρουν δίχτυα.

Ο Αστέρας πήγε να “σβήσει” το ματς στο 51ο λεπτό με το δυνατό σουτ του Καλτσά αλλά ο Αναγνωστόπουλος έκανε τρομερή επέμβαση ενώ δέκα λεπτά αργότερα η Κηφισιά άγγιξε την ισοφάριση αλλά ο Τσιφτσής νίκησε τον Σάντος σε μοναδικό τετ α τετ.

Η Κηφισιά είχε τον τελευταίο λόγο με τον Βαφέα

Οι παίκτες του Μπράτσου είδαν πάντως εκείνους του Ράσταβατς να οπισθοχωρούν και να τους δίνουν μέτρα στο γήπεδο και τους τιμώρησαν, με την κατοχή μπάλας που είχαν να μεταφράζεται σε γκολ στο 73ο λεπτό όταν ο Βαφέας έκανε το 3-3 με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ράσταβατς έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές για να δώσει φρεσκάδα στην ομάδα του, με τους Αρκάδες να ανεβάζουν ρυθμούς αλλά να αδυνατούν να βρουν το γκολ, με τον Λύρατζη να έχει την ευκαιρία για το 4-3 αλλά το σουτ του στο 92′ να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Η στατιστική απεικόνιση στην αναμέτρηση του Αστέρα με την Κηφισιά για την Stoiximan Super League OPTA
  • ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιφτσής, Λύρατζης, Κάστανιο, Ζουκάνοβιτς, Χουχούμης (78′ Άλβαρες) Γκος (46′ Αλάγκμπε), Γιαμπλόνσκι (78′ Σουρλής), Μπαρτόλο, Κρεσπί (79′ Μάντζης), Καλτσάς (67′ Παλάσιος), Μιριτέλο
  • ΚΗΦΙΣΙΑ: Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (69′ Σπίνος), Τεϊσέιρα, Μιλίσεβιτς, Βαφέας, Τσανάτζια, Γιόβαντσιτς (46′ Σολόα), Μπιφουμά, Σάντος, Μενέντες (62′ Τετέι), Οζέγκοβιτς.