Αστέρας Τρίπολης-ΟΦΗ 1-0: Ο Ριέρα σκότωσε τους Κρητικούς

Ο Αστέρας Τρίπολης υποχρέωσε τον ΟΦΗ στην πρώτη του φετινή ήττα εκτός έδρας…

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το 2022 για τον Αστέρα Τρίπολης, καθώς επικράτησε 1-0 του ΟΦΗ, υποχρεώνοντας τους Κρητικούς στην πρώτη τους ήττα εκτός έδρας στο φετινό πρωτάθλημα. Οι Αρκάδες κυριάρχησαν στο πρώτο ημίχρονο και κατάφεραν να σκοράρει στο 38’ με τον Ριέρα. Στο δεύτερο μέρος οι Κρητικοί πίεσαν, αλλά οι γηπεδούχοι διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμα. Ο ΟΦΗ είχε δοκάρι στο 62’ με τον Λάμπρου και ο Αστέρας στο 90+3’ ο Άλβαρες με εκτέλεση φάουλ

Καλό ρυθμό είχε το παιχνίδι στο «Θ. Κολοκοτρώνης» από το ξεκίνημα, παρά τις απουσίες των δύο ομάδων. Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν αυτός που είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε για το γκολ, ενώ ο ΟΦΗ έψαχνε τις αντεπιθέσεις για να γίνει απειλητικός.

Οι Αρκάδες είχαν καλύτερη εικόνα και απείλησαν με κάποιες κεφαλιές του Μπαράλες, στο 1’ και το 26’, ενώ ο Σίτο ήταν ο παίκτης που δημιουργούσε ρήγματα στην άμυνα των Κρητικών. Το γκολ για τον Αστέρα ήρθε στο 38’, όταν από σέντρα του Καρμόνα, ο Ριέρα με πλασέ στην κίνηση έγραψε το 1-0.
Ο ΟΦΗ είχε απειλήσει μια φορά με τον Καμάου και με τον Καστάνιος στο 45’, αλλά χωρίς να δημιουργήσει μεγάλη ανησυχία στον Παπαδόπουλο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με τον Αστέρα Τρίπολης να είναι πιο κινητικός. Η είσοδος του Σόνι έδωσε νέα πνοή στην ομάδα του Ράσταβατς, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να βρει τρόπο να γίνει πιο επιθετικός.

Στο 62’ ο Λάμπρου με επιμονή κράτησε τη μπάλα και έκανε το σουτ, αλλά αυτό σταμάτησε στο δοκάρι. Οι Κρητικοί ανέλαβαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Αστέρα να δίνει χώρους και να ψάχνει τις αντεπιθέσεις.

Στο 71’ όμως η κεφαλιά του Μπαράλες πέρασε δίπλα από την εστία του Βάτερμαν, σε μια καλή στιγμή των γηπεδούχων.

Ο ΟΦΗ στα τελευταία λεπτά πίεζε για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει, ενώ οι Αρκάδες προσπαθούσαν να βγουν στην αντεπίθεση.

Ο Αστέρας θα μπορούσε να πετύχει και δεύτερο γκολ στις καθυστερήσεις, καθώς στο 90+3’ η εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες τράνταξε το δοκάρι του Βάτερμαν.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Άλβαρες, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Μουνάφο (90+1’ Ιγκλέσιας), Κανελλόπουλος (77’ Βαλιέντε), Σίτο (67’ Κρέσπι), Ριέρα (67’ Τιλίκα), Καπίγια (46’ Σόνι), Μπαράλες.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Γιαννούλης, Μπαλογιάννης, Ντε Γκουζμάν (86’ Στάικος), Γκαγιέγος (64’ Γρίβας), Ναμπί (58’ Φαν Ντάινεν), Καμάου (46’ Τσιλιανίδης), Καστάινιος (64’ Νέιρα), Λάμπρου.