Ατρόμητος – Παναθηναϊκός 0-2: Πέρασε στο 95′! Δηλώσεις (+videos)

Ο

Παναθηναϊκός κέρδισε 2-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι με τον Μλαντένοβιτς με ψηλοκρεμαστή κεφαλιά στο 90+5′ να νικάει τον Τσιντώντα και να δίνει σκορ πρόκρισης στα ημιτελικά για το τριφύλλι όπου θα βρει απέναντι του τον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός έφτασε σε νίκη-πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος Betsson όπου θα βρει απέναντι του τον ΠΑΟΚ με τον Μλαντένοβιτς να σκοράρει στο πέμπτο από τα έξι λέπτα των καθυστερήσεων που είχε σηκώσει ο τέταρτος.

Ο Σέρβος μπακ λίγο πριν το φινάλε έκανε μια υπέροχη κίνηση, άλλαξε τη μπάλα με τον Μπερνάρ που του πέρασε μια υπέροχη μπαλιά και ο Μλαντένοβιτς έπιασε μια ψηλοκρεμαστή κεφαλιά που πήρε περίεργα φάλτσα και έστειλε τη μπάλα στο αριστερό γάμα του Τσιντώτα.

Οι πράσινοι είχαν ανοίξει το σκορ στο πρώτο μέρος, με τον Πέρεθ, που πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού και ο οποίος ήταν εκ των κορυφαίων του γηπέδου για το τριφύλλι μαζί με τους Μπερνάρ, Τσέριν και Μλαντένοβιτς.

Το τριφύλλι μπήκε από τα πρώτα λεπτά στο ματς για να πάρει την πρόκριση. Έκλεισε τον Ατρόμητο πίσω από τον κέντρο αλλά δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους προς την εστία των γηπεδούχων. Μάλιστα στο πρώτο μέρος η απόδοση των πράσινων δεν ήταν τόσο καλή όσο στο δεύτερο όπως το τριφύλλι έβγαλε φάσεις, ήταν συνέχεια στην περιοχή της ομάδας του Περιστερίου και εν τέλει βρήκε το γκολ πρόκρισης στο 90+5′.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Τσιντώτας, Κιβρακίδης (86′ Πομόνης) , Ασεβέδο, Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Έντερ (86′ Έρλινγκμαρκ), Κούντε (90′ Φριντγιόνσον), Βρακάς (67′ Ρομπάιγ), Αντζιέλσκι, Βαλένσια.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Ούγκο, Ακαϊντίν, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν, Μπερνάρ, Τσέριν, Μπακασέτας, Παλάσιος, Γερεμέγεφ (90′ Τζούριτσιτς).