Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Τυχερός και σημαντικός βαθμός

Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 1-1: Ανώτεροι οι γηπεδούχοι, δύο δοκάρια στο τέλος του ματς, αλλά οι Ηπειρώτες πήραν σπουδαίο βαθμό – Αγκιμπού Καμαρά και Παμλίδης οι σκόρερ.

Πολύτιμο βαθμό πήρε στο Περιστέρι ο ΠΑΣ Γιάννινα στην προσπάθειά του για σωτηρία, απέναντι στον ανώτερο Ατρόμητο. Οι γηπεδούχοι είχαν μεγάλες ευκαιρίες, ο Ρομπάιγ στο τέλος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, κάτι που είχε κάνει άθελά του στην εστία της ομάδας του και ο Εραμούσπε, αλλά το 1-1 δεν άλλαξε. Σκορ που διαμορφώθηκε απ’ το πρώτο μέρος.

Το ματς άρχισε με τον Ατρόμητο να σκοράρει νωρίς-νωρίς. Στο 7ο λεπτό ο Αγκιμπού Καμαρά ήταν αυτός που σούταρε μέσα απ’ την περιοχή κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Αλλάζοντας τις ισορροπίες στην αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι το πρώτο τέταρτο, έχοντας «παγώσει» τον ΠΑΣ με το γκολ που σημείωσαν.

Από εκεί και πέρα οι Ηπειρώτες πήραν περισσότερες πρωτοβουλίες. Κέρδισαν μέτρα στο γήπεδο. Κατορθώνοντας χωρίς να δημιουργήσουν πολλές φάσεις, να φτάσουν τελικά στην ισοφάριση στο 27’. Ωραία δημιουργία του Τζίμα και ο Παμλίδης ήταν αυτός που έκανε το 1-1 για την ομάδα του Στάικου.

Το πρώτο μέρος κύλησε χωρίς δημιουργία για τις δύο ομάδες, σε ένα κακό ματς σε γενικές γραμμές και όχι πολλές απειλές. Εξαίρεση μια προσπάθεια του Κλωναρίδη που ανάγκασε τον Τσιντώντα να διώξει σε κόρνερ. Το 1-1 ήταν αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο Ατρόμητος έδειχνε να έχει διάθεση στο δεύτερο μέρος και ήταν πιεστικός. Όμως έπεσε πάνω στον εκπληκτικό Τσιντώντα. Ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ σταμάτησε τις προσπάθειες των αντιπάλων, κυρίως των Ρομπάιγ και Έντερ.

Ουσιαστικά οι γηπεδούχοι είχαν το μονόλογο στη δημιουργία φάσεων, δείχνοντας πως θέλουν το παιχνίδι. Προσπάθησαν μέχρι τέλους να το πετύχουν, με τον Εραμούσπε στην προσπάθειά του να διώξει στο 87’ να στέκεται τυχερός καθώς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του.

Τεράστια ευκαιρία στο 90+2’ για τους γηπεδούχους όταν ο Ρομπάιγ έστειλε την μπάλα στο δοκάρι κι αυτός. Το τελικό 1-1 δίνει πολύτιμο βαθμό στον ΠΑΣ Γιάννινα, που είναι ιδιαίτερα ικανοποιημένος ειδικά με την εικόνα του ματς στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Ντε Μποκ, Χατζηισαΐας, Μαυρομμάτης, Γκονζάλες, Καμαρά, Κούεν (81΄Φριντζόνσον), Κλωναρίδης (74΄Τζοβάρας), Ρομπάιγ, Κωτσόπουλος (73΄Κιάρτανσον).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας, Τσάβος (52΄Μπακαδήμας), Πήλιος, Εραμούσπε, Μπορταγκαράι, Λιάσος, Τζίνο, Τζίμας, Ροσέρο (63΄Νίνης), Παμλίδης (80΄Μπάλαν), Σταματελόπουλος (80΄ Μορέιρα).