Basket League, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 75-52: «Ερυθρόλευκο» προβάδισμα (+videos)

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος της Basket League βρίσκονται οι «ερυθρόλευκοι» μετά τη νίκη τους 75-52 στο Game 3 στο ΣΕΦ.

Τη δεύτερη νίκη του στην σειρά των τελικών της Basket League πανηγύρισε ο Ολυμπιακός, επικρατώντας σχετικά εύκολα 75-52 του Παναθηναϊκού, που αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην επίθεση, κυρίως λόγω της ασφυκτικής πίεσης στην άμυνα των «ερυθρόλευκων».

Πάντως, στους γηπεδούχους επετράπη το σκληρό παιχνίδι, ειδικά μετά την πρώτη περίοδο και το προβάδισμα που είχαν οι παίκτες του Χρήστου Σερέλη.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους Πειραιώτες να μπαίνουν δυνατά στο παρκέ, έκαναν ένα σερί 7-0, αλλά στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, κυρίως με τον Πάρις Λι, που έδωσε λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα η πρώτη περίοδος να κλείσει με «πράσινο» προβάδισμα 19-18.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Οι «ερυθρόλευκοι» πίεσαν σε μεγάλο βαθμό στην άμυνα και μπόρεσαν μ’ ένα δικό τους σερί 7-0 να πάρουν προβάδισμα 26-19 και το αύξησαν στο +12 (33-21) στο 16ο λεπτό.

Παρά την προσπάθεια του Χρήστου Σερέλη να «ξυπνήσει» τους παίκτες του, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του αντίπαλού του και έφτασε στο +15 (36-21) στο 17’ με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 18-2. Στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, με τους Γκριγκόνις και Λι φτάνοντας σε μονοψήφια διαφορά (36-28).

Επιθετικό πρόβλημα ο Παναθηναϊκός

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Ουόκαπ και Βεζένκοφ να στέλνουν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (44-30) στο 23’, τη στιγμή που βοήθειες στην επίθεση πρόσφερε και ο Λούντζης (46-36) στο 25’. Στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός αντιμετώπισε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα, με τους «ερυθρόλευκους» να το εκμεταλλεύονται και να φτάνουν στο +17 (57-40) στο τέλος της περιόδου.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν και στην έναρξη της τελευταίας περιόδου, με τη διαφορά να φτάνει στο +21 (62-41) στο 31’ με αποτέλεσμα η πλάστιγγα να γέρνει προς τους Πειραιώτες και τα τελευταία λεπτά να μετατρέπονται σε τυπική διαδικασία, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη 75-52.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-28, 57-40, 75-52.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 7 (1), Λούντζης 9 (1), Φαλ 11, Βεζένκοφ 7 (1), Παπανικολάου 3, Λαρεντζάκης 6, Σλούκας 14 (2), Μπόλομποϊ 4, Πίτερς 3 (1), ΜακΚίσικ 11 (1).

Παναθηναϊκός (Χρήστος Σερέλης): Λι 11 (1), Παπαγιάννης 6, Μποχωρίδης 1, Αγραβάνης 4, Γκριγκόνις 13 (2), Καλαϊτζάκης Π. 4, Ουίλιαμς, Καλαϊτζάκης Γ., Πονίτκα 6, Μαντζούκας, Γκουντάιτις 7.