Champions League: «Καθάρισε» η Μπράγκα και περιμένει το Παναθηναϊκός – Μαρσέιγ

Champions League: Η Μπράγκα, ουσιαστικά, εξασφάλισε την πρόκριση στα playoffs από το πρώτο ματς και περιμένει τον νικητή του Παναθηναϊκός – Μαρσέιγ.

Η ομάδα από την Πορτογαλία επικράτησε 3-0 της Μπάτσκα Τόπολα, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι σημείωσε δύο γρήγορα γκολ.

Ο Μπρούμα άνοιξε το σκορ στο 17’, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 2-0 με τον Πίτσι, δύο λεπτά αργότερα. Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Τζάλο στο 87ο λεπτό. Την πρόκριση εξασφάλισε, ουσιαστικά, από το πρώτο ματς κι η Αϊντχόφεν, η οποία επικράτησε 4-1 της Στουρμ Γκρατς.

Με το… ενάμισι πόδι στα playoffs βρίσκεται κι η Γαλατασαράι, η οποία επικράτησε 3-0 της Ολίμπια στη Λιουμπλιάνα. Οι φίλοι της τουρκικής ομάδας είχαν πανό για τον 29χρονο φίλο της ΑΕΚ, ο οποίος δολοφονήθηκε έξω από την «OPAP Arena». Σε αυτό έγραψαν: «RIP Michalis».
Η «ελληνική» Ρακόβ με τους Στράτο Σβάρνα και Γιάννη Παπανικολάου στη βασική ενδεκάδα λύγισε 2-1 τον Άρη Λεμεσού. Για τους γηπεδούχους, ο Αντώνης Τσιφτσής έμεινε στον πάγκο. Η Κλακσβικ συνεχίζει να ονειρεύεται! Η ομάδα από τα Νησιά Φερόε νίκησε με ανατροπή 2-1 τη Μόλντε κι εξακολουθούν να ελπίζουν στο… θαύμα.