Champions League: Τα highlights από τα Μπαρτσελόνα – Νάπολι 3-1 και Άρσεναλ – Πόρτο 4-2(1-0 παράταση)

Η Μπαρτα και η Άρσεναλ έρασαν τα εμπόδια των Νάπολι και Πόρτο, με τις δυο ομάδες να προκρίνονται στα προημιτελικά του Champions League.

Τόσο η Μπαρτσελόνα, όσο και η Άρσεναλ κατάφεραν-με διαφορετικό τρόπο η κάθε μια-να περάσουν από τους «16» του Champions League και να κλείσουν ένα εισιτήριο για τα προημιτελικά της διοργάνωσης,

Κάπως έτσι «μπλαουγκράνα» και «κανονιέρηδες» θα κάνουν παρέα σε Μάντσεστερ Σίτι, Ρεάλ Μαδρίτης, Μπάγερν Μονάχου και Παρί Σεν Ζερμέν που έχουν προκριθεί επίσης.

Η Μπαρτσελόνα η οποία ήταν καταιγιστική απέναντι στην Νάπολι, πήρε τη νίκη με σκορ 3-1, με την ομάδα του Τσάβι μάλιστα να παίζει πολύ ωραίο ποδόσφαιρο.

Ο Φερμίν Λόπες στο 15, ο Ζόάο Κανσέλο στο 17΄και ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στο 83΄υπέγραψαν τη νίκη των Καταλανών, με τη Νάπολι να σκοράρει στο 30΄με τον Ραχμάνι.

Γενικότερα η Μπαρτσελόνα από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα ήταν καλύτερη και δίκαια πήρε τη νίκη που της έδωσε την πρόκριση στους «8» του Champions League, με τους Καταλανούς να φτάνουν τα προημιτελικά της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά το 2020.

Στο άλλο παιχνίδι η Άρσεναλ δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στην εξαιρετική Πόρτο, με τους Λονδρέζους να κερδίζουν 1-0 και να ισοφαρίζουν το σκορ του πρώτου αγώνα.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί που δεν έγινε κάποια αλλαγή στο σκορ, με αποτέλεσμα τα πέναλτι να είναι αναπόφεκτα.

Εκεί οι γηπεδούχοι με ήρωα τον Νταβίντ Ράγια που απέκρουσε δυο εκτελέσεις, επικράτησαν 4-2 και πήραν την αγχωτική πρόκριση για τους «8» του Champions League, μια φάση που θα βρεθούν για πρώτη φορά έπειτα από 14 ολόκληρα χρόνια.

13/03 22:00 Ντόρτμουντ – Αϊντχόφεν

Η κλήρωση των προημιτελικών, των ημιτελικών και του τελικού θα διεξαχθεί στις 15 Μαρτίου.