Διεθνή

Ντόρτμουντ – Αϊντχόφεν 2-0: Σάντσο και Ρόις σφράγισαν την πρόκριση των Γερμανών (+videos)

Η Ντόρτμουντ επικράτησε 2-0 της Αϊντχόφεν και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League με τον Σάντσο να δίνει προβάδισμα στους Γερμανούς και τον Ρόις να σφραγίζει το τελικό αποτέλεσμα την ώρα που οι Ολλανδοί έχασαν σωρεία ευκαιριών για να στείλουν το ματς στην παράταση.

Στους “8” του Champions League προκρίθηκε η Ντόρτμουντ μετά τη νίκη της με 2-0 επί της Αϊντχόφεν το βράδυ της Τετάρτης (13/3) στη Γερμανία. Ο Σάντσο άνοιξε το σκορ στο 3′ της αναμέτρησης και ο Ρόις στο 90+5′ διπλασίασε τα τέρματα των γηπεδούχων για το τελικό 2-0 και ενώ ενδιάμεσα και δη στο 90+4′ η Αϊντχόφεν είχε βρεθεί κοντά στο 1-1 με τον Ντε Γιονγκ που αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πήραν την πρόκριση αλλά οι φιλοξενούμενοι αυτοί που έκλεψαν τις εντυπώσεις και που σίγουρα είχαν τις ευκαιρίες να φτάσουν σε μια ισοπαλία, ακόμα και στην πρόκριση.

Προβάδισμα από νωρίς η Ντόρτμουντ

Η Ντόρτμουντ μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και κατάφερε να ανοίξει στο σκορ από το 3′ της αναμέτρησης όταν ο Σάντσο σε σέντρα από τα αριστερά είδε τη μπάλα να έρχεται στα πόδια του, δεν καθυστέρησε, έκανε μια ντρίπλα και το σουτ για να νικήσει τον Μπενίτες για το 1-0 των γηπεδούχων.

Οι παίκτες της Ντόρτμουντ έχασαν τεράστια ευκαιρία να φτάσουν στο 2-0 στο 16′ όταν ο Μπραντ αρχικά βρέθηκε σε θέση βολής, επιχείρσε το σουτ με τον Μπενίτες να διώχνει τη μπάλα, ο Μάλεν έκανε την προβολή και η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό πόδι του πεσμένου γκολκίπερ της Αϊντχόφεν για να φύγει κόρνερ.

Το μόνο που κατέφερε να κάνει η Αϊντχόφεν στο πρώτο μέρος ήταν να απειλήσει στο 31′ με τον Μπακαγιόκο να κάνει την προσπάθεια από τα δεξιά και το σουτ με τον Κόμπελ να μην έχει πρόβλημα να μπλοκάρει τη μπάλα ενώ το ίδιο συνέβη και στο 34′ όταν ο Τιλ έγινε αποδέκτης της μπάλας εκτός περιοχής και έκανε το συρτό σουτ.

Η Ντόρτμουντ απάντησε στο 40′ με τον Μάλεν να μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά της εστίας του Μπενίτες.

Η Αϊντχόφεν τα έχανε… ο Ρόις το έβαλε

Το δεύτερο 45λεπτο ξεκίνησε με την Αϊντχόφεν να φτάνει κοντά στην ισοφάριση στο 53′ αλλά το σουτ του Λοσάνο που είχε περάσει ως αλλαγή σταμάτησε το δεξί κάθετο δοκάρι του Κόμπελ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν και είχαν μια ακόμη καλή στιγμή στο 62′ με τον Λοσάνο αλλά ήταν άστοχος.

Ενώ στο 71′ ο Μπακαγιόκο από τα δεξιά πέρασε τον Χούμελς, έκανε και το σουτ με τον Κόμπελ να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ και να κρατάει το μηδέν στην εστία του. Ενώ στο ίδιο λεπτό η κεφαλιά του Ντε Γιονγκ έφυγε έξω.

Επτά λεπτά αργότερα η Ντόρτμουντ κατάφερε να πετύχει και δεύτερο γκολ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρόις και πλασέ του Φίλκρουγκ αλλά η φάση εξετάστηκε από το VAR και το τέρμα δεν μέτρησε ως οφσάιντ.

Οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους τέσσερα λεπτά μετά το 90′. Ο Ντε Γιονγκ έγινε κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ που έφυγε πάνω από την εστία της Ντόρτμουντ.

Σαν να μην έφτανε αυτό στην επόμενη φάση ο Ρόις εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος στην άμυνα των Ολλανδών, πήρε τη μπάλα, βρέθηκε τετ α τετ με τον Μπενίτες και πλάσαρε εύστοχα για το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

• ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Κόμπελ, Τζαν, Ζίλε, Χούμελς, Μάατσεν, Ότσκαν, Ζάμπιτσερ, Μάλεν (70′ Αντεγέμι), Μπραντ (58′ Ενμέτσα), Σάντσο (76′ Ρόις), Φίλκρουγκ
  • ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ: Μπενίτες, Τέζε, Σχάουτεν, Μποσκάγλι, Ντεστ, Τιλ (46′ Λοσάνο), Μάουρο Τζούνιορ (86′ Μπαμπαντί), Φέρμαν (82′ Πέπι), Μπακαγιόκο, Ντε Γιονγκ, Τίλμαν.