Conference League: Ανοικτή η πρόκριση για Άρη | Έμεινε στο 1-1 με Αραράτ στην Αρμενία

Conference League: Ανοικτούς… λογαριασμούς για την πρόκριση στον 3ο προκριματικό γύρο άφησαν Άρης και Αραράτ, μετά το ισόπαλο 1-1 στο Γερεβάν της Αρμενίας.
Οι «κίτρινοι» δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν τις υποχρεώσεις τους στη νέα αγωνιστική περίοδο, καθώς στην πρώτη επίσημη αναμέτρηση, έμειναν στο ισόπαλο 1-1 με την Αραράτ, στο πλαίσιο του 2ου προκριματικού γύρου του Conference League.

Πλέον, οι δύο ομάδες θα λύσουν τις διαφορές τους στον επαναληπτικό της 3ης Αυγούστου, στο «Κλ. Βικελίδης» της Θεσσαλονίκης, με το νικητή να παίρνει το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την Ντιναμό Κιέβου.

Γρήγορο γκολ, άμεση αντίδραση
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αναζητούν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο, μόλις στο 11ο λεπτό, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, όταν ο Ομπιέρο έκλεψε από τον Λουίς Πάλμα, ο Σερομπιάν μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή του Άρη, έκανε το γύρισμα και ο Έζα σε κενή εστία έγραψε το 1-0.

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει άμεσα, απείλησε στο 14’ με τον Γκρέι, αλλά το σουτ που έκανε ο Ερμάκοφ απέκρουσε το σουτ του επιθετικού των Θεσσαλονικέων. Το «συγκρότημα» του Τόλη Τερζή κατάφερε να βρει το γκολ που αναζητούσε, όταν στο 20’ ο Εμπακατά έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, ο Νταρίντα με τη μία έδωσε στον Πάλμα, ο οποίος χωρίς αντίπαλο διαμόρφωσε το 1-1.

Οι «κίτρινοι» απείλησαν και πάλι στο 28’ με τον Ματαρίτα που έκανε το μακρινό σουτ, αλλά ο Ερμάκοφ μπλόκαρε και στο 31’ ο τερματοφύλακας της Αραράτ έδιωξε σε κόρνερ το γύρισμα του Εμπακατά.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους οι γηπεδούχοι είχαν διπλή ευκαιρία για να πάρουν και πάλι το προβάδισμα, όταν ο Κουέστα απέκρουσε το πλασέ το Γένε και στην συνέχεια, το σουτ του Καστανέιρα χτύπησε στο αριστερό δοκάρι του πορτιέρο των Θεσσαλονικέων.

Χωρίς συγκινήσεις το δεύτερο ημίχρονο
Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά στο δεύτερο 45λεπτο. Η Αραράτ είχε την πρωτοβουλία και απείλησε πρώτη στο 54’ με τον Γένε, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει καλά το πλασέ, ενώ η… απάντηση για τους «κίτρινους» ήρθε στο 83’ με το μακρινό σουτ του Μορόν, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ, εκατοστά δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ερμάκοφ.

Αραράτ-Αρμενία (Μινασιάν): Ερμάκοφ, Αλεμάο, Μπουένο, Σέιντ, Γκριγκοριάν, Καστανέιρα (65′ Αμπαρτσουμιάν), Ομπιέρο, Τέρα (55′ Μουραντιάν), Σερομπιάν (73′ Γκμπομαντού), Γιένε, Έζα (73′ Αβανεσιάν).

Άρης (Τερζής): Κουέστα, Εμπακατά, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Ματαρίτα (85′ Φεράρι), Ζουλ (67′ Τζούρασεκ), Νταρίντα, Ρουπ (67′ Πάβισιτς), Μενέντες (46′ Κάρλσον), Πάλμα, Γκρέι (59′ Mορόν).