Δυνατή η Βάρδα, 1-1 στη Ρόδο και με Φοίβο Κρεμαστής!

Η αυλαία της 10ης αγωνιστικής ημέρας στον 6ο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας έπεσε το μεσημέρι της Τετάρτης (5/12) όπου διεξήχθη το τελευταίο ματς Φοίβος Κρεμαστής Ρόδου – ΠΑΟ Βάρδας.

Σε αυτόν τον όμιλο, όπου ως γνωστόν είναι συνεχής ο …χαμός με τις διαφοροποιήσεις στο κανονικό πρόγραμμα και τις διαφόρων …ειδών μέρες κι ώρες, λόγω της παρουσίας των μακρινών ροδίτικων ομάδων σε αυτόν (και τις συγκοινωνιακές καταστάσεις των αντίστοιχων μακρινών ταξιδιών).

* Φοίβος – ΠΑΟΒ 1-1

Σε ένα ματς που η νίκη αποτελούσε …μονόδρομο για τον γηπεδούχο Φοίβο Κρεμαστής αφού έχει μείνει πίσω από τη γραμμή της παραμονής (προτελευταίος) και ήθελε το ”τρίποντο” για να διατηρήσει ελπίδες στη συνέχεια θα εκτίσει το ρεπό του και μετά θα υποδεχθεί τον Παλληνιακό), μιας και τα περιθώρια πλέον στενεύουν.

Κι ήθελε να πετύχει τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα (είχε μια ως πριν το ματς αυτό, με τη Νίκη Τραγανού, καθώς και τρεις ισοπαλίες) για να συνεχίζει να ελπίζει βάσιμα στην παραμονή του.

Ενώ από την πλευρά του ο ΠΑΟ Βάρδας είχε σαν πρώτο στόχο τη νίκη, που φάνηκε να την πλησιάζει περισσότερο με βάση την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου και κυρίως με το προβάδισμα που πήρε στις καθυστερήσεις του διαστήματος αυτού, όμως η συνέχεια στην επανάληψη ήταν διαφερετική. Οπότε, συνολικά “αρκέστηκε” στον ένα βαθμό.

“Αναγνωριστικό” παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο χωρίς καμιά ιδιαίτερη φάση – μετά το 15′ περισσότερες οι προσπάθειες των δυο ομάδων προς τις αντίπαλες περιοχές – στο 20′ σπουδαία ευκαιρία για τον ΠΑΟΒ όταν, μετά από ένα αρχικά φάουλ σε καλό σημείο, έκανε σέντρα ο Ζέλιος κι η μπάλα με πολλά φάλτσα κατέληξε στο δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων, ενώ στην επιστροφή πλασέ του προωθημένου Πέκεζ απομάκρυνε λίγο πριν τη γραμμή τέρματος ο Παϊζάνος – στο 25′ ευκαιρία για τους γηπεδούχους όταν ο Γκινής πέρασε για τον Γαργάλη που βγήκε προ του Δημόπουλου αλλά πλάσαρε άστοχα άουτ – κακό πάλι το ματς και χωρίς φάση στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους – στο 45+1′ χτυπήθηκε φάουλ που κέρδισε ο ΠΑΟΒ σε πολύ καλή θέση κι ο Μπούνας με εξαιρετική κι άπιαστη εκτέλεση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 που ήταν και σκορ ημιχρόνου – Στις αρχές της επανάληψης αρκετά ανοιχτό το ματς, χωρίς πάντως ιδιαίτερη φάση, πέραν από το 52′ όπου ένα φάουλ του Χατζησάββα πέρασε άουτ – στο 56′ καλή στιγμή για τον Φοίβο όταν ο Γκινής βγήκε προ του Δημόπουλου αλλά πρόλαβε και τον κόντραρε διώχνοντας ο Πέκεζ – στο 60′ ισοφάριση σε 1-1 για τους γηπεδούχους με ωραία ενέργεια και σουτ του Αρφαρά – ανεβασμένος ο Φοίβος μετά το πρώτο δεκάλεπτο στο δεύτερο μέρος – στο 66′ μετά από πάσα του Γαργάλη ο Γκινής από διαγώνια θέση μέσα στην περιοχή πλάσαρε λίγο άουτ – στο 78′ κεφαλιά του Τερζίου μετά από κόρνερ μπλόκαρε ο Δημόπουλος – στο 79′ μετά από γύρισμα του Αρφαρά η μπάλα πέρασε από τον Γκινή κι έφτασε στον Χατζησάββα που μόνος από πολύ καλή θέση σούταρε άουτ – χωρίς φάσεις το τελευταίο δεκάλεπτο – τελικό το 1-1 στο γήπεδο Κρεμαστής.

Οι συνθέσεις

Φοίβος (Σ. Ορφανίδης): Μιχαλάκης, Καραγεωργίου (77′ Ταφάνι), Χατζησάββας, Τερζίου, Παϊζάνος, Νικήτας, Γαργάλης (84′ Μπανουσάι), Πατσίλης, Αρφαράς, Γκινής, Τζελάι (66′ Κουδούνης), (στον πάγκο και οι, Γιαννούλης, Παπασταμάτης, Μπούτσκα, Στελλάς).

ΠΑΟΒ (Μ. Τσίρκοβιτς): Δημόπουλος, Ντάζος (74′ Ξύδης), Αγουρίδης (68′ Γούρμος), Δ.Νικολόπουλος, Πέκεζ, Γ.Πολίτης, Μπούνας, Ντόμας (74′ Ραμαντάνης), Θ.Νικολόπουλος (46′ Π.Πολίτης), Μικελάτος, Ζέλιος, (στον πάγκο και οι, Λαδάς, Σώκαλης) – Απών ο τιμωρημένος Λιόσης (που πάντως μετέχει στην αποστολή αφού υπολογίζεται για το αμέσως επόμενο ματς με τον Διαγόρα Ρόδου)

* Η ομάδα της Βάρδας έχει και δεύτερο συνεχόμενο ματς στη Ρόδο. Έχοντας αναχωρήσει το πρωί της Τρίτης από την Ηλεία και ταξιδεύοντας με πλοίο το βράδυ της ίδιας μέρας από Πειραιά για Δωδ/νησα (έφτασε νωρίς το πρωί της Τετάρτης, θα παραμείνει εκεί ως και το Σάββατο. Ημέρα που στις 2.00 το μεσημέρι θα αντιμετωπίσει τον Διαγόρα. Και ακολούθως θα πάρει αεροπορικώς τον δρόμο της επιστροφής στη Βουπρασία.

* Ο Παμβουπρασιακός, ευχαρίστησε όλους τους φίλους της ομάδας και τους πολίτες της Βάρδας, οι οποίοι συνέβαλλαν οικονομικά στο να συγκεντρωθούν τα χρήματα για ένα τόσο δαπανηρό ταξίδι το οποίο περιλαμβάνει και τετραήμερη παραμονή στη Ρόδο. Ιδιαίτερα δε, ευχαρίστησε το Δ.Σ. του Πολιτιστικού Συλλόγου Βάρδας, ο οποίος συνέβαλλε έτσι ώστε η ομάδα να μεταβεί στη Ρόδο, προβάλλοντας με αυτό τον τρόπο αθλητικά και γενικότερα πολιτιστικά τη Βουπρασία σε ένα τόσο μακρινό μέρος της Ελλάδας.

Παράλληλα, ευχαρίστησε θερμά την επιχείρηση WESTENERGY A.Β.Ε.Ε.Π. και τον ιδιοκτήτη της κ. ΣΠΥΡΟ ΔΗΜΟ στη δύσκολη οικονομική περίοδο που διανύουμε, για την ευγενική χορηγία για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο. “Η προσφορά σας αυτή, αποκτά διπλό νόημα και αξία, δεδομένης της οικονομικής κρίσης που έχει επηρεάσει και τον αθλητισμό και «έρχεται» να αποδείξει ότι η αλληλεγγύη προς το σωματεία μας είναι τόσο σημαντική που συμβάλει σημαντικά στο δύσκολο έργο μας. Σας ευχόμαστε καλές γιορτές με υγεία, ομαδικότητα και συνεργασία με σκοπό την επίτευξη των στόχων σας”, αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση.