«Εκτέλεσε» τις ΗΠΑ με Μπογκντάνοβιτς η Σερβία – για την 7η θέση θα παίξουν οι Αμερικάνοι!

Πήρε τη μάχη και ελπίζει στην 5η θέση η Τσεχία

Οι Σέρβοι επιβλήθηκαν κόντρα στις ΗΠΑ με 94-89 σε ένα χορταστικό παιχνίδι και πλέον θα παλέψουν για την 5η θέση. Για την 7η θέση θα παίξουν οι Αμερικανοί.

Ονειρικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τους Σέρβους κόντρα στην Αμερική καθώς με τον Μπογκντάνοβιτς να βομβαρδίζει με 4 σερί τρίποντα το αντίπαλο καλάθι, προηγήθηκαν γρήγορα με 14-5 στο 5′. Δύο φάουλ πάνω σε τρίποντο στον Λούσιτς, έδωσε την ευκαιρία στη Σερβία η ομάδα του Πόποβιτς να αυξήσει τη διαφορά της στους 15 πόντους (20-5, 6′). Την ίδια στιγμή η Αμερική ήταν απίστευτα άστοχη από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να σκοράρει μόλις 7 πόντους (!) στο πρώτο δεκάλεπτο. Αντίθετα οι Σέρβοι συνέχισαν να είναι εύστοχοι πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (8/11) και με συνεχόμενα μεγάλα σουτ από Μίσιτς, Γιόβιτς και Μπιέλιτσα διαμόρφωσαν το 32-7! Η Αμερική δεν μπορούσε να μην βγάλει αντίδραση και αυτή δεν άργησε. Βελτιώνοντας τα ποσοστά της και κυκλοφορώντας καλύτερα τη μπάλα, κατάφερε να τρέξει σερί 6-23 και να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 10 (38-30, 8′). Μίντλετον, Γουόλκερ και Μίτσελ βγήκαν μπροστά για την Αμερική, η οποία μείωσε μέχρι και τους 4 στο ημίχρονο (44-40). Η Σερβία συνέχισε να έχει το προβάδισμα και στο τρίτο δεκάλεπτο. Τα μεγάλα τρίποντα του Μπογκντάνοβιτς έδωσαν σημαντικές ανάσες στην ομάδα του (61-51, 25′) που έβλεπε τους Αμερικάνους ωστόσο να μειώνουν με την πρώτη ευκαιρία (61-59 στο 26′, 71-68 στο 30′). Ο Τζόρτζεβιτς έριξε από το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου το Μαριάνοβιτς στο παιχνίδι, ο οποίος βοήθησε πολύ στα ριμπάουντ ενώ με 4 γρήγορους δικούς του πόντους η Σερβία έκανε το 75-68. Λούσιτς και Μπιέλιτσα ανέβασαν τη διαφορά ξανά σε διψήφια νούμερα (81-70), αλλά με τους Μπαρνς, Μίντλετον και Γουόλκερ (87-81, 38′). Ο Μπογκντάνοβιτς ωστόσο τελείωσε τις όποιες ελπίδες είχαν οι Αμερικανοί για ανατροπή και με δύο γρήγορα καλάθια έκανε το 91-81 κι ενώ έμενε περίπου ένα λεπτό για το φινάλε. Τελικά, η Σερβία πήρε τη νίκη με σκορ 94-89 κόντρα στις ΗΠΑ.

Τα δεκάλεπτα: 32-7, 44-40, 71-68, 94-89.

Σερβία (Τζόρτζεβιτς): Μπιέλιτσα 8 (2), Μπογκντάνοβιτς 28, Γιόκιτς 9, Γιόβιτς 9 (1), Λούτσιτς 5 (3), Μαριάνοβιτς 8, Μίτσιτς 10 (2), Μιλουτίνοβ 7, Σιμόνοβιτς.

ΗΠΑ (Πόποβιτς): Μπαρνς 22 (2), Μπράουν 4 (1), Χάρις 4 (1), Λόπεζ 2, Μίντλετον 16 (2), Μίτσελ 9 (1), Πλάμλι 2, Τέρνερ 10 (1), Γουόκερ 18 (3), Γουάιτ 2.

Η Τσεχία συνεχίζει τις υπερβάσεις

Η Τσεχία συνεχίζει τις υπερβάσεις και πήρε τη νίκη επί της Πολωνίας για τους αγώνες κατάταξης, επικρατώντας με 94-84 και πλέον θα δώσει την τελική μάχη με τη Σερβία για την 5η θέση.

Μπορεί το παιχνίδι να ήταν ντέρμπι στο μεγαλύτερο διάστημα του, όμως η Τσεχία ήταν αυτή που χαμογέλασε στο τέλος και πήρε μία ιστορική νίκη, μιας και στην πρώτη της συμμετοχή σε Παγκόσμιο Κύπελλο θα κυνηγήσει την 5η θέση. Εκπληκτικός ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο… μαέστρος των Τσέχων, Τόμας Σατοράνσκι, ο οποίος πέτυχε double double με 22 πόντους και 12 ασίστ, ενώ double double πέτυχε και ο Χρουμπάν με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ. Πάλεψε από πλευράς Πολωνίας ο Βαζίνσκι που είχε 22 πόντους, ενώ double double πέτυχε ο Σλότερ με 12 πόντους και 10 ασίστ.

Μετά από το σημερινό αποτέλεσμα η Τσεχία θα αντιμετωπίσει τη Σερβία για τις θέσεις 5-6, ενώ η Πολωνία θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ για τις θέσεις 7-8.

Η Πολωνία ήταν καλύτερη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και εκμεταλλευόμενη το δημιουργικό οίστρο του Σλότερ και την αστοχία της Τσεχίας προηγήθηκε με 7-2, ενώ το καλάθι και φάουλ του Βαζίνσκι στη συνέχεια αύξησε τη διαφορά στο +9 (15-6). Τότε αφυπνίστηκαν οι Τσέχοι, οι οποίοι με… μπροστάρη τον Τόμας Σατοράνσκι έτρεξαν ένα σερί 10-0 και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου, με το σκορ να κλείνει στο 23-23. Η Πολωνία μπήκε και πάλι καλύτερα στα πρώτα λεπτά και χάρη σε ένα σερί 7-0, βρέθηκε μπροστά με 32-26. Η ζώνη που εφάρμοσαν οι Τσέχοι αμυντικά είχε αποτέλεσμα, με τους παίκτες του Γκίνζμπουργκ να κάνουν την αντεπίθεση τους και με το επιμέρους 20-12 να έχυν τον έλεγχο του αγώνα.

Το β’ ημίχρονο βρήκε την Πολωνία να μπαίνει ανανεωμένη στο παρκέ και να ξεκινά τη δική της αντεπίθεση προκειμένου να διεκδικήσει τον αγώνα. Η ζώνη των Τσέχων δεν είχε το απαιτούμενο αποτέλεσμα, μιας και τα τρίποντα έμπαιναν πλέον, με αποτέλεσμα το επιμέρους 16-8 να φέρνει την Πολωνία σε απόσταση αναπνοής. Η Τσεχία βρήκε μερικούς εύκολους πόντους, με αποτέλεσμα να πάρει… ανάσα, όμως ο Σλότερ βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και κρατούσε ζωντανή την Πολωνία. Το τελευταίο μέρος του αγώνα αποδείχθηκε ντέρμπι, μιας και 6′ πριν το φινάλε οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες με 74-74. Τότε μέτρησε και η επιθυμία για νίκη, με την Πολωνία να δείχνει ανήμπορη να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του αγώνα και την Τσεχία να αυξάνει τη διαφορά της, φτάνοντας στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 35-43, 63-64, 84-94

Πηγή: basketblog