Έμαθε… μπαλίτσα και τον Θεσπρωτό (4-2) ο Ολυμπιακός Βόλου! Η βαθμολογία

Με ανατροπή (!) λοιπόν ξανά ο Ολυμπιακός Βόλου νίκησε με 4-2 τον Θεσπρωτό, στο Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης Βόλου, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Football League.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας,  του μεγάλου πάντα Χουάν Ραμόν Ρότσα, πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 16’, όταν ο Πατσέκο έκανε την παράλληλη σέντρα και ο Μπίκας από κοντά έγραψε το 0-1. Δεκαέξι λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 32’ ο Ολυμπιακός Βόλου, του επανακάμψαντα Βασίλη Βούζα,  έφερε το ματς στα ίσια (1-1). Ο Τσαγκαλίδης με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κίναλη για το 1-1. Στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου ο Τσαγκαλίδης σημείωσε το 2-1, πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο οι ερυθρόλευκοι του Βόλου έκαναν το 3-1 με τον Βασιλούδη στο 48’. Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα κατάφερε να μειώσει στο 90+2′ για το 3-2 με τον Πέντσα. Το τελικό 4-2 υπέρ της ομάδας του Βόλου γράφτηκε στο 90+4′ με τον Φιλίποβιτς.

Με αυτή τη νίκη ο Ολυμπιακός Βόλου έφτασε τους 25 βαθμούς και ανέβηκε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, ο Θεσπρωτός έμεινε στους 16 βαθμούς και την 7η θέση.

Δοκάρια: Φιλίποβιτς (87′) – Μπίκας (51’)

Σκόρερ: Τσαγκαλίδης (32’, 45+1’), Βασιλούδης (48’), Φιλίποβιτς (90+4′) – Μπίκας (16’), Πέντσας (90+2′).

Διαιτησία:Άριστος ο Τσιμεντερίδης (Κοζάνης), όπως και οι βοηθοί του Βοηθοί: Παγουράς, Δελής (Βοιωτίας), σε ένα εύκολο όμως παιχνίδι για τους διαιτητές.

Ολυμπιακός Βόλου (Βούζας): Ξενοδόχοφ (34’ λ.τρ. Λαδάς), Βασιλούδης (82′ Ερέρα), Μπουτζίκος, Γιαννίτσης, Φιλίποβιτς, Βουκελάτος (67’ Χολέβας), Σκοπελίτης, Κόλα, Παπαδημητρίου, Κατσούκης (82′ Πέλκας), Τσαγκαλίδης.

Θεσπρωτός (Ρότσα): Κινάλης, Σαραντίδης, Σταυρίδης (76’ Καζβιρόπουλος), Κωνσταντακόπουλος, Κοντοές, Γώγος (46’ Πούφλης), Διγκόζης (65’ Πέντσας), Μπίκας, Γκανσιέρ, Ραμίρεζ, Πατσέκο.