Επτάψυχη η ΑΕΛ και συνεχίζει το κυνήγι, κόλλησε ο ΠΑΟΚ Β’

Με γκολ του Όγκμποε στις καθυστερήσεις, η ΑΕΛ λύγισε τον Πιερικό (1-0) και συνεχίζει το κυνήγι της Βέροιας. «Γκέλα» και για τον ΠΑΟΚ Β’ με τον Θεσπρωτό.

Συνεχίζει το κυνήγι της Βέροιας η ΑΕΛ! Οι «βυσσινοί» αποδείχτηκαν επτάψυχοι και με γκολ στις καθυστερήσεις λύγισαν τον Πιερικό (1-0) και συνεχίζουν να καταδιώκουν τη «βασίλισσα του βορρά», με τη διαφορά να είναι πλέον στους 8 βαθμούς.

Το ματς ήταν για γερά νεύρα, με την ΑΕΛ να έχει το πάνω χέρι και τον έλεγχο συνολικά αλλά δυσκολευόταν να φτιάξει πολλές φάσεις και όσες δημιουργούσαν δεν τις εκμεταλλεύονταν. Τελικά, ο Όγκμποε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων… τέζαρε τον Πιερικό και συνεχίζει να ελπίζει πως στις εναπομείνασες αγωνιστικές θα κάνει το ντεμαράζ για να προλάβει τη Βέροια.

«Γκέλα» και για τον ΠΑΟΚ Β’ που έμεινε στο 0-0 εντός έδρας με αντίπαλο τον Θεσπρωτό, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν έναν σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια αποφυγής του υποβιβασμού και να βρίσκονται στο +5 από την επικίνδυνη ζώνη.

Μεγάλη νίκη που τις διατηρεί ελπίδες για την αποφυγή του υποβιβασμού πήρε η Καβάλα, η οποία επικράτησε 2-0 στον Βόλο του Ολυμπιακού. Ο Έμπερτ με σουτ στο 55’ άνοιξε το σκορ για τους «αργοναύτες» με τον Σουλεϊμάν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων να βάζει την υπογραφή του στη νίκη της ομάδας του, η οποία… κρατάει στα χαμηλά τους «ερυθρόλευκους».

Σπουδαία νίκη και για τον Απόλλωνα Λάρισας που λύγισε με σκορ 2-1 την Αναγέννηση Καρδίτσας και βρίσκεται στο +5 και αυτός από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Βίγια με πέναλτι στο 10ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Νούσιο στο 55’ να γράψει το 2-0. Το μοναδικό που κατάφερε η Αναγέννηση ήταν να μειώσει στο τελικό 2-1 με τέρμα του Μπαντιμπανγκά στις καθυστερήσεις.

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΗ: Πήρε το ντέρμπι και πέρασε δεύτερη η Καλλιθέα, η Ζάκυνθος «ξέρανε» την Καλαμάτα!