Εργοτέλης – Ιωνικός 0-1: Διπλό και… ξύλο με το καλημέρα!

Ο Ιωνικός απέδρασε με σπουδαίο διπλό από το Ηράκλειο κόντρα στον Εργοτέλη.

Καλύτερος στο α’ μέρος, αλλά και πιο τυχερός στο β’, ο Ιωνικός επικράτησε με 0-1 του Εργοτέλη στο Παγκρήτιο, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2.

Ο αγώνας

Το γκολ σημείωσε μόλις στο 5′ με κεφαλιά ο Κάστρο, αιφνιδιάζοντας τους πάντες στο Παγκρήτιο.
Ο Εργοτέλης δεν είχε απάντηση στο γκολ του Κάστρο, με τον Ιωνικό να είναι αυτός που έφτασε κοντά σε δεύτερο γκολ, σε σουτ του Μάναλη στο 11′.
Με τον Ιωνικό να πιέζει, σε ένα γήπεδο που φιλοξενούσε μόλις 20 προσκεκλημένους των γηπεδούχων και κάπου 10 των φιλοξενούμενων επικράτησε αλαλούμ…
Όλα ξεκίνησαν με λεκτικές αντεγκλήσεις με την ένταση να ανεβαίνει και την αστυνομία να επεμβαίνει για να… ηρεμίσουν τα πράγματα πριν ξεφύγουν τελείως!

Φωτό: athleticradio.gr

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια άλλη αξιόλογη φάση, αλλά με τον Ιωνικό να έχει την υπεροχή.
Δεν ήταν έτσι τα πράγματα και στο β’, με τον Εργοτέλη να έχει δοκάρι στο 50′ σε φάουλ του Σερβιλάκη.
Το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και τις δύο ομάδες να είναι επικίνδυνες, χωρίς ωστόσο τη μεγάλη φάση.
Μέχρι το 70′ οι καλύτερες φάσεις στο β’ μέρος ήταν ένα σουτ του Μάναλη για τον Ιωνικό στο 58΄ και μια κεφαλιά του Κωστανάσιου δέκα λεπτά αργότερα για τους γηπεδούχους.
Στο 80′ ο Κόρναντ που είχε περάσει νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο έχασε μεγάλη ευκαιρία για τους γηπεδούχους και στο 84′ άλλη μια αλλαγή, ο Μπουτσάκης, είδε την μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι μετά από κεφαλιά (δεύτερο δοκάρι για τους γηπεδούχους).
Στο τελευταίο δεκάλεπτο και τις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι έκλεισαν τον Ιωνικό στα καρέ του, αλλά τα σουτ των Τσέλιου (93′) και Μαζουλαξή (94′) δεν κατέληξαν στα δίχτυα των φιλοξενούμενων.

Μεγάλο διπλό για τον Ιωνικό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League 2.

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Σερβιλάκης (80’ Μπότε), Τζέφρει (73’ Κατσούρι), Μπάτζιο, Πέοος, Τσέλιος, Μαζουλουξής, Αμπντουλάι (73’ Μπουτσάκης), Πατρινός (65’ Κόνραντ), Κωστανάσιος (80’ Ποζατζίδης), Μανουσάκης.

Ιωνικός: Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Μουστάκης, Κύργιας, Φουρλάνος, Κόρμπος, Γκοτουλιάς, Μπρίτο (58’ Ματσούκας/ 90+2’ Σινγκ), Μάναλης (90+2’ Τσιριγώτης), Ρόλε (80’ Τιεντσέ), Κάστρο.