Διεθνή

Europa League, Μπράιτον – ΑΕΚ 2-3: Της «Ένωσης» οι αετοί… κατάπιαν τους «γλάρους» – Δηλώσεις (+videos)

Europa League: Η ΑΕΚ πέτυχε ένα από τα μεγαλύτερα «διπλά» της στην Ευρώπη, κερδίζοντας 3-2 στην έδρα της Μπράιτον
Τι κι αν έπαιζε με την πιο φορμαρισμένη ομάδα στην Αγγλία, μολονότι αγωνίστηκε χωρίς το βασικό της δίδυμο στην άμυνα κι υπέπεσε σε δύο πέναλτι, η ΑΕΚ σημείωσε ένα τεράστιο διπλό Μπράιτον!

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα χάλασαν το «πάρτι» που είχαν στήσει οι γηπεδούχοι για την παρθενική συμμετοχή τους στα ευρωπαϊκά κύπελλα και σημείωσαν ένα τεράστιο «διπλό», το οποίο τους φέρνει μόνους πρώτους, μετά το 3-3 στο Άγιαξ – Μαρσέιγ.

Η εξέλιξη του αγώνα
Οι «κιτρινόμαυροι» βρήκαν γκολ νωρίς (βλ. 11’) στον αγώνα, με την εξαιρετική κεφαλιά του Σιντιμπέ και διαχειρίζονταν εξαιρετικά το προβάδισμα τους.

Η ελληνική ομάδα «χτύπησε» και δύο φορές στην αντεπίθεση, αλλά ο Λιβάι Γκαρσία δεν είχε καλά τελειώματα. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι είχαν 65% κατοχή, αλλά μόλις δύο τελικές εκτός εστίας.

Η ΑΕΚ έλεγχε το ματς, αλλά η ανατροπή του Ζοάο Πέδρο από τον Χατζισαφί έδωσε μια μοναδική ευκαιρία στους γηπεδούχους να σκοράρουν. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός δεν την σπατάλησε και με πολύ ωραία εκτέλεση πέναλτι έκανε το 1-1 στο 30ο λεπτό.

Ο Ιρανός αμυντικός της «Ένωσης» ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο πρώτο μέρος, όπου η ελληνική ομάδα ήταν σε γενικές γραμμές πιο απειλητική κι είχε ευκαιρίες για περισσότερα γκολ.
Ο Χατζισαφί εκτέλεσε το κόρνερ στο 0-1 κι ήταν αυτός που εκτέλεσε το φάουλ στο δεύτερο γκολ της «Ένωσης». Σκόρερ ήταν ο Γκατσίνοβιτς, ο οποίος έκανε το 1-2 στο 40’.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο έμπειρος αμυντικός συγκρούστηκε κεφάλι με κεφάλι με τον Χέκε κι έγινε αναγκαστική αλλαγή. Μάλιστα, έμεινε για κάποια λεπτά κάτω κι έφυγε πάνω σε φορείο.

Όπως συνέβη στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, την ώρα που οι «κιτρινόμαυροι» έλεγχαν το ματς, οι γηπεδούχοι βρήκαν πέναλτι από το… πουθενά. Ο Σιμάνσκι έκανε λάθος υπολογισμό στο κοντρόλ και στην προσπάθεια του να διώξει κλώτσησε τον Ζοάο Πέδρο. Ο Βραζιλιάνος με μια ακόμη εξαιρετική εκτέλεση πέναλτι έκανε το 2-2 στο 67ο λεπτό.

Το μομέντουμ άλλαξε κι η ΑΕΚ ένιωσε για πρώτη φορά στο παιχνίδι ασφυκτική πίεση, με τον Στάνκοβιτς να κάνει καθοριστική επέμβαση σε τετ-α-τετ με τον Ζοάο Πέδρο στο 78’.

Η ΑΕΚ, όμως, ισορρόπησε σχεδόν άμεσα την κατάσταση και στο 84ο λεπτό βρήκε και τρίτο τέρμα με τον Πόνσε, ο οποίος είχε μπει στη θέση του Λιβάι Γκαρσία. Ο Αργεντινός επιθετικός αξιοποίησε το εξαιρετικό γύρισμα του Ελίασον.

Η Μπράιτον άσκησε μεγάλη πίεση μέχρι το φινάλε, αλλά ο Στάνκοβιτς, σε μια από τις καλύτερες εμφανίσεις του, κράτησε όρθια την ομάδα του, η οποία έφυγε με μια μεγάλη νίκη από την Αγγλία.

Τα γκολ: 30′ πεν., 67′ πεν. Ζοάο Πέδρο / 11′ Σιντιμπέ, 40′ Γκατσίνοβιτς, 84′ Πόνσε
Διαιτητής: Κρίστο Τόβερ (Εσθονία)
Κίτρινες: Ίγκορ, Εστουπινιάν, Φαν Χεκ, Γουέλμπεκ – Μήτογλου, Σιμάνσκι, Πόνσε, Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος, Μοχαμαντί
ΜΠΡΑΪΤΟΝ (Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι): Στιλ, Ίγκορ, Μίλνερ (55΄ λ.τρ. Λάμπτεϊ), Εστουπινιάν, Φαν Χεκ, Γκίλμουρ (86΄ Αντινγκρά), Γκρος, Μαρτς, Ζοάο Πέδρο (81΄ Γουέλμπεκ), Μιτόμα (86΄ Μπουονανότε), Φάτι
ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Μήτογλου, Σιμάνσκι, Χατζισαφί (56΄ Μοχαμαντί), Γιόνσον, Άμραμπατ, Γκατσίνοβιτς (79΄ Μάνταλος), Πινέδα (79΄ Ελίασον), Αραούχο (69΄ Τσούμπερ), Λιβάι Γκαρσία (69΄ Πόνσε).