Ολυμπιακός-Φράιμπουργκ 2-3: Άσχημη ήττα – Δηλώσεις (+vids)

Ολυμπιακός-Φράιμπουργκ 2-3: Άσχημη  ήττα  – Δηλώσεις  (+vids)

Οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Ολυμπιακού, ήταν αποτελεσματικοί σχεδόν στον απόλυτο βαθμό κι έφυγαν νικητές απ’ τον «Γ. Καραϊσκάκης» – Ο Ελ Κααμπί και τα δύο γκολ των Πειραιωτών.

Ήττα που μπορεί να στοιχίσει στην οικονομία του ομίλου για τον Ολυμπιακό. Στην πρεμιέρα τους στο group stage του Europa League, οι Πειραιώτες στάθηκαν άτυχοι και όχι αποτελεσματικοί, απέναντι στην Φράιμπουργκ που αντιθέτως ήταν και τυχερή και άκρως αποτελεσματική. Με αποτέλεσμα να φύγει με επικράτηση 3-2 από το Φάληρο.

Τρεις φορές προηγήθηκε η φιλοξενούμενη ομάδα, με τον Ολυμπιακό να κατορθώνει να ισοφαρίζει στις δύο εξ αυτών. Ο Ελ Κααμπί τα γκολ της Ελληνικής ομάδας που είχε τον Φορτούνη να την οδηγεί σχεδόν σε κάθε καλή προσπάθεια δημιουργικά.

Το παιχνίδι άρχισε και ο Ολυμπιακός αμέσως πήγε να επιβάλλει το ρυθμό του. Οι γηπεδούχοι είχαν και μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν μόλις στο 6’. Από λάθος της Φράιμπουργκ, έκλεψε ο Φορτούνης που άφησε στον Ελ Κααμπί, με τον Μαροκινό να σουτάρει και αντίπαλο αμυντικό να σώζει πάνω στη γραμμή!
Η ψυχρολουσία για τους Πειραιώτες ήρθε στο 9’ με αρκετά φθηνό γκολ. Ο Φρέιρε έκανε λάθος γύρισμα στον Πασχαλάκη, ο Έλληνας πορτιέρε έδειξε αναποφάσιστος να βγει ή όχι, ο Σάλαϊ πήρε την μπάλα και πλάσαρε στα δίχτυα για το 0-1.

Τα σουτ των Μασούρα και Σάλαϊ χωρίς αποτέλεσμα, οδήγησαν το παιχνίδι στο 20λεπτο. Ακολούθησε ο τραυματισμός του Έσε που άφησε τη θέση του στον Ιμπόρα για τους γηπεδούχους. Λίγο πριν το ημίωρο ο Φορτούνης απείλησε με απ’ ευθείας κόρνερ, στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι!

Τελικά ο Ολυμπιακός βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 40’. Ο Ροντινέι έκανε τη σέντρα και ο Ελ Κααμπί αυτή τη φορά σκόραρε για το 1-1.

Ο σκόρερ των Πειραιωτών δεν έκανε καλό τελείωμα τρία λεπτά μετά, μετά από σέντρα του Φορτούνη κι έτσι χάθηκε η ευκαιρία. Οι Πειραιώτες είχαν μεγάλη φάση για να προηγηθούν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Μασούρας βγήκε τετ α τετ και είδε τον τερματοφύλακα να τον σταματά, η μπάλα πήγε στον αμαρκάριστο Ελ Κααμπί που πλάσαρε άουτ χάνοντας τεράστια ευκαιρία.

Σα να μην έφτανε αυτό, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων οι Γερμανοί κέρδισαν πέναλτι. Ο Ρέτσος πάτησε τον Ντόαν και ο διαιτητής υπέδειξε την παράβαση, η οποία δεν άλλαξε μετά την εξέταση της φάσης. Ο Γκρίφο στο 45+7’ νίκησε τον Πασχαλάκη για το 1-2 που ήταν κι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Το δεύτερο μέρος άρχισε με πολύ καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό στο 48’. Κακό διώξιμο του τερματοφύλακα των Γερμανών, με τον Ιμπόρα να πιάνει την κεφαλιά αλλά να αστοχεί.

Η Ελληνική ομάδα προσπάθησε να πιέσει, αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει φάσεις με ευκολία. Ο Φορτούνης ήταν ο κινητήριος μοχλός και η βασική απειλή για τους Γερμανούς. Με το πολυπόθητο γκολ των Πειραιωτών να έρχεται στο 75’! Ο αρχηγός τους έκανε τη σέντρα και ο Ελ Κααμπί με προβολή έκανε το 2-2 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Κι εκεί που ο Ολυμπιακός πήρε ψυχολογία για να κυνηγήσει την ανατροπή, η Φράιμπουργκ ξανά «χτύπησε». Στο 86’ από κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Φίλιπ, απέφυγε τον Γιόβετιτς κι έκανε το 2-3.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Γιόβετιτς σούταρε, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Όμως ψυχολογικά ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να συνέλθει μετά και το τρίτο τέρμα, έτσι ολοκληρώθηκε το ματς χωρίς ουσιαστική απειλή για ισοφάριση. Έτσι οι Γερμανοί έφυγαν με νίκη απ’ το Φάληρο που θα πρέπει να προσπαθήσει η ομάδα του Πειραιά να την ανατρέψει στα επόμενα ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντιέγκο Μαρτίνεθ): Πασχαλάκης, Ροντινέι, Ρέτσος, Φρέιρε, Ορτέγκα (78΄ Κίνι), Έσε (24΄ Ιμπόρα), Καμαρά, Μασούρας (61΄ Γιόβετιτς), Μπιέλ (46΄ Ποντένσε), Φορτούνης (78΄ Σολμπάκεν), Ελ Κααμπί.

ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ (Κρίστιαν Στράιχ): Ατουμπολού, Κίμπερλ, Γκίντερ, Λάινχαρτ, Σμιτ (55΄ Σιλντιγιά), Χέφλερ, Εγκεστάιν, Ντόαν (90΄+2 Αντάμου), Σάλαι (76΄ Φίλιπ), Γκρίφο (76΄ Βάισαουπτ), Χέλερ (90΄+2 Κάιτελ).