Φράιμπουργκ – Ολυμπιακός 5-0: Διασυρμός… – Δηλώσεις (+videos)

Ο Ολυμπιακός έζησε μία πολύ άσχημη βραδιά στο Europa Park Stadion, με τους ερυθρόλευκους να ηττώνται 5-0 για την 5η αγωνιστική του Europa League. Πλέον, οι Πειραιώτες έχουν έναν “τελικό” με την Μπάτσκα Τόπολα για την παραμονή στην Ευρώπη. Τρία γκολ ο Γκρέγκοριτς (3′, 8′, 36′), από ένα Σιλντιγιά (42′) και Ντόαν (77′).

Εφιαλτική βραδιά για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν 5-0 από την Φράιμπουργκ για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Μάλιστα, οι Πειραιώτες δέχθηκαν τέσσερα τέρματα στο πρώτο μέρος και ισοφάρισαν αρνητικό ρεκόρ τους στην Ευρώπη.
Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 3′ με τον Γκρέγκοριτς, ο οποίος διπλασίασε τα τέρματά του πέντε λεπτά αργότερα. ο Αυστριακός επιθετικός σημείωσε χατ-τρικ στο 36′, με τον Σιλντιγιά στο 42′ να ανεβάζει περαιτέρω τον δείκτη του σκορ. Στο 77′ ο Ντόαν έκανε το 5-0 και διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.Ο Ολυμπιακός στην βαθμολογία έμεινε τρίτος στους τρεις βαθμούς. Επομένως, οι ερυθρόλευκοι θα δώσουν “τελικό” κόντρα στην Μπάτσκα Τόπολα στο Καραϊσκάκης (14/12, 22:00).

Συγκεκριμένα χρειάζονται νίκη ή ισοπαλία για να αγωνιστούν στα μπαράζ της φάσης των 16 του Conference League. Έχουν αποκλειστεί από το Europa League.

Η Φράιμπουργκ μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έτσι άνοιξε το σκορ στο 3ο λεπτό. Ο Έγκσταϊν από τα δεξιά είδε τον Γκρέγκοριτς μέσα στην περιοχή μπροστά από τον Ρέτσο και με ένα αδύναμο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Οι ερυθρόλευκοι όχι μόνο δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, αλλά στο 8′ οι Γερμανοί διπλασίασαν τα τέρματά τους. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, ο Αυστριακός πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός στα επόμενα λεπτά προσπάθησε να προβάλλει κάποια αντίσταση, με τον Φορτούνη κύριο “άξονα” στην δημιουργία. Οι ερυθρόλευκοι επιχείρησαν κάποια σουτ εκτός περιοχής και γεμίσματα, τα οποία δεν είχαν κάποιο αποτέλεσμα. Στο 20′ ο Γκρέγκοριτς έφτασε κοντά στο χατ-τρικ, με σουτ του Αυστριακού στην περιοχή.

Στο 36ο λεπτό ο Αυστριακός κατάφερε τελικά να φτάσει τα τρία τέρματα. Οι παίκτες της Φράιμπουργκ έφεραν από τα δεξιά στα αριστερά, ο Μακενγκό έκανε το γέμισμα στην περιοχή και ο Γκρέργκοριτς με το κεφάλι έκανε το 3-0 στο παιχνίδι.

Πριν από το τέλος του πρώτου μέρους, η Φράιμπουργκ, η οποία πατούσε με τεράστια ευκολία στην περιοχή του Ολυμπιακού βρήκε και τέταρτο γκολ. Γκρέγκοριτς και Χέλερ έπαιξαν το 1-2, η μπάλα έφτασε στα δεξιά στον Σιλντιγιά, ο οποίος σούταρε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Στα πρώτα πέντε λεπτά του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός έχασε τον Ποντένσε. Ο Πορτογάλος δέχθηκε ένα πάτημα χαμηλά στο πόδι και έπεσε στο έδαφος σφαδάζοντας στον πόνο. Δεν μπόρεσε να συνεχίσει με τον Μασούρα να περνάει στη θέση του. Ο ρυθμός του παιχνιδιού από εκεί και πέρα έπεσε με τις ευκαιρίες να είναι λίγες.

Στο 60ο λεπτό ο Ελ Κααμπί έκανε ένα σουτ αριστερά μέσα στην περιοχή, όμως δεν απειλήθηκε ο τερματοφύλακας της Φράιμπουργκ. Το ματς βρισκόταν “σβηστό”, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Φράιμπουργκ για να πετύχει και πέμπτο γκολ. Ο Ανταμού τσίμπησε ωραία την μπάλα, πήρε μέτρα στο γήπεδο, ο Έσε στην προσπάθειά του να διώξει έστρωσε στον Ντόαν για το 5-0.

Μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης δεν υπήρξε αλλαγή στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να έχει τελική με πλασέ του Μασούρα στο 82ο λεπτό του παιχνιδιού.

• ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ: Ατουμπολού, Σιλιντιγιά, Γκίντερ, Λίενχαρτ (66′ Γκούλντε), Ντοάν, Έγκσταϊν, Χέφλερ (78′ Σαλάι), Μοκενγκό, Χέλερ (67′ Αντάμου), Γκρίφο (78′ Βάισχαουπτ), Γκρέγκοριτς (66′ Ρελ)
  • ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ροντινέι (84′ Κίνι), Ρέτσος, Ντόη, Ορτέγκα, Έσε (84′ Καρβάλιο), Καμαρά, Αλεξανδρόπουλος (46′ Ιμπόρα), Ποντένσε (50′ Μασούρας), Ελ Κααμπί (84′ Ελ Αραμπί), Φορτούνης.Φράιμπουργκ – Ολυμπιακός 5-0: Διασυρμός… – Δηλώσεις (+videos)