ΑΕΚ – Μπράιτον 0-1: Άτυχη πάλι η Ένωση – Δηλώσεις (+videos)

ΑΕΚ – Μπράιτον 0-1: Έβαλε τα χέρια της κι έβγαλε τα μάτια της, πάει για τελικό στο Άμστερνταμ

Η ΑΕΚ πάλεψε με νύχια και με δόντια, είχε ένα εκπληκτικό πρώτο 45λεπτο που ποδοπάτησε τους γλάρους, όμως πληγώθηκε ξανά από την άσπρη βούλα με το πέναλτι του Ζοάο Πέδρο στο 55′ και τώρα πάει στο Άμστερνταμ για έναν τελικό και ένα εισιτήριο στο Conference League.

Η ΑΕΚ ήταν αυτή που έπρεπε για μια ακόμα φορά στο Europa League ειδικά στο πρώτο μέρος. Η Ένωση έριξε στα σχοινιά την Μπράιτον στο πρώτο 45λεπτο, είχε τις φάσεις για να σκοράρει, όμως στο δεύτερο μέρος ηττήθηκε με 1-0.

Η Ένωση είχε την καλύτερη στιγμή της στο παιχνίδι στο 43ο λεπτό. Ο Τσούμπερ έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή και τράνταξε το δοκάρι του Βερμπρούγκεν. Ο Γκατσίνοβιτς με μια κεφαλιά εξ επαφής έστειλε την μπάλα άουτ.

Το γκολ των γλάρων ήρθε στο 55ο λεπτό. Ο Σιμάνσκι ανέτρεψε τον Ζοάο Πέδρο με τον διαιτητή να το σφυρίζει μέσω VAR. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε.

Το ματς έγινε χειρότερο για την Ένωση στο 65ο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες, ενώ δεν υπολογίζεται για το παιχνίδι στο Άμστερνταμ.

Πλέον η Ένωση δεν έχει μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης στο Europa League, με την Μπράιτον να παίρνει την πρόκριση. Η Ένωση θα πάει στην Ολλανδία με τον Άγιαξ για να πάρει την τρίτη θέση.

Έτσι παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες

Ο Ματίας Αλμέιδα παρέταξε την ΑΕΚ στην κλασική διάταξη με τέσσερις αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι με τον ΠΑΣ Γιάννινα, οι τρεις στην αμυντική γραμμή. Παρτενέρ του Βίντα στο κέντρο της άμυνας είναι ο Μουκουντί, ο Ρότα έπαιξε δεξιά αντί του Σιντιμπέ και ο Χατζισαφί αντί του Μοχαμάντι.

Τέσσερις αλλαγές έκανε και ο Ντε Τσέρμπι σε σχέση με το προηγούμενο ματς. Στο αριστερό άκρο της άμυνας που αντιμετώπιζε τα περισσότερα προβλήματα έπαιξε ο Βέλτμαν, ενώ στο αρχικό σχήμα επέστρεψε ο Μιτόμα. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξαν οι Φέργκιουσον και Πέδρο.

Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι μετά το 10′

Στο πρώτο κομμάτι του ματς η Μπράιτον ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά και απείλησε με τον Φέρκιουσον στο 2′, αλλά ο Στάνκοβιτς επενέβη, ενώ στο 10′ το πλασέ του Αντιγκρά μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα η Ένωση ποδοπάτησε τους γλάρους, δημιουργώντας μια σειρά από ευκαιρίες για να σκοράρει, πολλές εξ αυτών σημαντικές. Η πρώτη ήταν στο 13ο λεπτό με το σουτ του Πινέδα, το οποίο πέρασε άουτ. Ο Μεξικανός τέσσερα λεπτά μετά έπιασε μια αδύναμη κεφαλιά με τον Βερμπρούγκεν να μπλοκάρει εύκολα.

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν να ταλαιπωρούν τα καρέ του Βερμπρούγκεν με βομβαρδισμό ενεργειών, ο οποίος όμως ήταν εκεί όταν χρειάστηκε. Στο 21′ ο Γκατσίνοβιτς με ωραία επέλαση στην περιοχή έκανε το πλασέ, η μπάλα πέρασε στην εξωτερική πλευρά των διχτυών. Στο 30′ ήταν η σειρά του Τσούμπερ να απειλήσει με το δυνατό σουτ που ανάγκασε τον κίπερ της Μπράιτον να απομακρύνει σε κόρνερ. Δευτερόλεπτα μετά με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο 35′ απείλησε και πάλι ο Πινέδα με ωραία ατομική ενέργεια, όμως το σουτ κατέληξε άουτ. Στο φινάλε η Ένωση έχασε τη σημαντικότερη φάση της στο παιχνίδι με το δοκάρι του Τσούμπερ και την άστοχη εξ επαφής κεφαλιά του Γκατσίνοβιτς.

Ο Πέδρο την τιμώρησε από την άσπρη βούλα

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο. Η Ένωση ήταν αυτή που απείλησε πρώτη στο 52ο λεπτό. Ο Μάνταλος έκανε το γύρισμα στον Γκατσίνοβιτς που έκανε το σουτ, αλλά ο Βερμπρούγκεν ύψωσε το χέρι του και τον σταμάτησε.

Δύο λεπτά μετά οι γλάροι κέρδισαν το πέναλτι σε μαρκάρισμα του Πέδρο και ευστόχησε ο ίδιος. Τα πράγματα έγιναν χειρότερα για τους κιτρινόμαυρους με την αποβολή του Μιγιάτ Γκατσίνοβιτς.

Η Μπράιτον έχασε την ευκαιρία στο 73′ με τον Φέργκιουσον, όμως ο Στάνκοβιτς ήταν ψύχραιμος και τον σταμάτησε. Ένα λεπτό μετά η Ένωση έχασε τεράστια ευκαιρία με τον Πινέδα μέσα από την περιοχή, όμως το σουτ που εξαπέλυσε πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι κιτρινόμαυροι πάλεψαν μέχρι το φινάλε για να πάρουν κάτι από το ματς, όμως το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα (83′ Πισάρο), Άμραμπατ (72′ Ελίασον), Γκατσίνοβιτς, Μάνταλος (72′ Αραούχο), Τσούμπερ (72′ Πόνσε).

Μπράιτον: Βερμπρούγκεν, Ιγκόρ, Ντανκ, Βέλτμαν, Χίνσελγουντ, Γκρος, Γκίλμουρ (87′ Μπαλέμπα), Μιτόμα (69′ Νταχούντ), Αντίνγκρα, Φέργκιουσον (87′ Ντούφους), Πέδρο (77′ Μίλνερ).