Γ’ Εθνική (1ος όμιλος): Νίκη ανόδου για τον ΑΟΠΦ, σπουδαίο «διπλό» για τον ΚΑΟΚ, εντυπωσιακή επικράτηση για την Παναχαϊκή

Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ που επιβεβαίωσε τον χαρακτηρισμό ντέρμπι, ο ΑΟΠΦ επικράτησε του ΝΕΟΛ στη παράταση και πήρε σημαντικό ροζ φύλλο αγώνα για την μάχη της ανόδου, σπουδαίο διπλό για την Κόρινθο, εντυπωσιακή απόδοση και νίκη για την Παναχαϊκή
Σε ντέρμπι με όλη της σημασίας εξελίχθηκε το παιχνίδι στο «Σ.Μπεφόν» καθώς ο ΑΟΠΦ επικράτησε του ΝΕΟΛ με 67-65 στη παράταση και έκανε πολύ σημαντικό βήμα στη.. μάχη ανόδου. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, μετά από το +9(32-23 στο 20′) του ημιχρόνου, με +10(46-36) στο 28′ , όμως ο ΝΕΟΛ βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέψει και να «ροκανίσει» την διαφορά (48-41 στο 30′) σταδιακά. Η ομάδα της Κεφαλονιάς αγωνίστηκε χωρίς τον Θεοδωράκο στο δεύτερο μέρος και στη παράταση, όμως άντεξαν.Ο ΑΟΠΦ πήρε προβάδισμα με 59-52 στο 37′, όμως ο ΝΕΟΛ απάντησε με σερί 7-0 για να στείλει το παιχνίδι στη παράταση. Εκεί, η Αθηναϊκή ομάδα φάνηκε πιο έτοιμη και με τρεις κρίσιμους πόντους του Σολωμού διαμόρφωσε το 66-63 στα 21” πριν την λήξη με τους γηπεδούχους να διατηρούν την ψυχραιμία τους και να παίρνουν μία σπουδαία νίκη.

Ο Γλαύκος κατάφερε να φύγει από την Τρίπολη καθώς επικράτησε των Δρομέων με 64-73 και επέστρεψε στα θετικά αποτέλεσματα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο(34-27), όμως η ομάδα της Πάτρας αντέδρασε στο δεύτερο μέρος και πήρε προβάδισμα στο τέλος της 3ης περιόδου(52-54) παίρνοντας εν τέλει τη νίκη. Ο ΚΑΟ Κορίνθου ήταν εξαιρετικός στη Κηφισιά και με την εκπληκτική του άμυνα κράτησε χαμηλά στο σκορ την Αθηναϊκή ομάδα επικρατώντας με 68-75 και μένοντας στην κορυφή μαζί με τον ΑΟΠΦ. Η Παναχαϊκή έδειξε τα…δόντια της στην Πάτρα επικρατώντας του Κορωπίου με 75-59 με το Κορωπί να «παγιδεύεται» στην τρομερή άμυνα των Πατρινών και να δέχεται την 2η ήττα στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Ηλυσιακός έμεινε στο κυνήγι των πρωτοπόρων καθώς επικράτησε του Χαλανδρίου με 74-63 στη παράταση. Οι δύο ομάδες έμειναν στο ισόπαλο 58-58 στη κανονική διάρκεια και έλυσαν τις διαφορές τους στον έξτρα χρόνο με τους γηπεδούχους να δέχονται εκεί μόλις 5 πόντους και να φτάνουν σε μία σπουδαία νίκη. Παράλληλα, η Αχαγιά βύθισε ακόμη περισσότερο την Ακράτα καθώς επικράτησε με 67-57 στην έδρα της. Η ομάδα του Ζίσηλα διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τέλος, όμως οι μόλις 10 πόντοι στο τελευταίο δεκάλεπτο στοίχισαν απέναντι στην Αχαγιά που κατέκτησε την δεύτερη συνεχόμενη νίκη. Τέλος, ο Άρης Νίκαιας έδειξε την δυναμική της έδρας του φτάνοντας σε μία άνετη νίκη επί της Ερμιονίδας με 94-66. Οι φιλοξενούμενοι άντεξαν για περίπου ένα δεκάλεπτο, όμως από το δεύτερο ημίχρονο και έπειτα κυνηγούσαν συνεχώς διψήφιες διαφορές με την ομάδα της Νίκαιας να κυριαρχεί στο δεύτερο μέρος.