Γκενκ – Ολυμπιακός 1-1: Σωτήριος Αλεξανδρόπουλος στο 90+6′ έστειλε τους ερυθρόλευκους στα playoffs του Europa League (+videos)

Η Γκενκ από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης θέλησε να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Οι ερυθρόλευκοι από την πλευρά τους προσπαθούσαν να πιέσουν ψηλά και η αλήθεια είναι πως στο ξεκίνημα του πρώτου μέρους δεν άφησαν την Γκενκ να δημιουργήσει κινδύνους.

Από την πλευρά του όμως ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να κυκλοφορήσει την μπάλα και να γίνει απειλητικός. Στο 24′ οι γηπεδούχοι είχαν τελική με κεφαλιά του Αζίζ στο δεύτερο δοκάρι, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, που δεν απείλησε τον Αλέξανδρο Πασχαλάκη.

Στο 27ο λεπτό η Γκενκ κέρδισε πέναλτι. Ο Πέιντσιλ πάτησε στην περιοχή από τα αριστερά, ο Φρέιρε έβαλε το πόδι του και τον ανέτρεψε. Μάλιστα, έγινε έλεγχος στο VAR για ενδεχόμενο φάουλ πάνω στον Κααμπί πριν από τη φάση με τον ποδοσφαιριστή των Βέλγων. Ο Πασχαλάκης απέκρουσε, με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι.

Ωστόσο, ο διαιτητής, αφού συμβουλεύτηκε το VAR, έδωσε επανάληψη, είτε εξαιτίας του Πασχαλάκη (αν πατούσε την γραμμή την ώρα της εκτέλεσης), είτε εξαιτίας παίκτη των ερυθρόλευκων που είχε μπει στην περιοχή. Ο Πέιντσιλ αυτή τη φορά ήταν εύστοχος και η Γκενκ έκανε το 1-0 στο 30ο λεπτό. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους, ο Ολυμπιακός δεν μπόρεσε να αντιδράσει.

Ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ ήθελε να αλλάξει πολλά στην ομάδα του στο δεύτερο μέρος και η πρώτη του κίνηση ήταν να περάσει στον αγωνιστικό χώρο τον Αλεξανδρόπουλο. Ο Ολυμπιακός ήταν πιο δυναμικός, αλλά όχι τόσο βελτιωμένος, όσο χρειαζόταν.

Στο 51′ ο Ελ Κχανούς είχε ένα άστοχο σουτ, ενώ στο 60′ ο Σορ έγινε επικίνδυνος μέσα στην περιοχή. Στο 65′ η Γκενκ έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Πέιντσιλ είδε απευθείας κόκκινη για κλωτσιά πάνω στον Κίνι μετά από φάουλ που έκανε ο Ισπανός. Αυτό ήταν και το σημείο καμπής στην αναμέτρηση.

Οι ερυθρόλευκοι απέκτησαν αυτοπεποίθηση και ακόμη περισσότερο δυναμισμό. Στο 71′ ο Ιμπόρα κοντρόλαρε την μπάλα με το στήθος, έκανε το γυριστό σουτ, αλλά μπλόκαρε ο τερματοφύλακας της Γκενκ. Οι ερυθρόλευκοι είχαν νέα καλή στιγμή στο 86′. Ο Αλεξανδρόπουλος έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε σε αντίπαλο, πήρε ύψος, αλλά ο Μπιέλ δεν μπόρεσε να νικήσει τον κίπερ της Γκενκ.

Στο 90+2′ οι Πειραιώτες γι’ ακόμη μία φορά άγγιξαν το γκολ.Ο Φορτούνης είδε εξαιρετικά τον Μπιέλ, ο οποίος μόνος του στα δεξιά πάτησε στην περιοχή, αλλά δεν νίκησε τον γκολκίπερ της Γκενκ.

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει ασφυκτικά την Γκενκ και στο 90+6′ πέτυχε το “χρυσό” γκολ. Ο Αλεξανδρόπουλος έδειξε επιμονή, έκλεψε μπάλα, έκανε το σουτ, πλάσαρε εκτός περιοχής και σκόραρε. Στο φινάλε αποβλήθηκε και ο Ροντινέι, αλλά το νερό είχε μπει στο… αυλάκι και οι ερυθρόλευκοι προκρίθηκαν στα playoffs του Europa League.

ΓΚΕΝΚ: Βαντερβούρντ, Κουέστα, Μουχάμεντ, ΜακΚένζι, Μουνιόθ, Ελ Κχανούς, Χροσόβσκι (90+7′ Αροκονταρέ), Καγέμπε, Σορ (89′ Μπαάχ), Παϊντσίλ, Φαντερά (70′ Γκαλάρθα)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πασχαλάκης, Ρέτσος, Φρέιρε, Ροντινέι, Κίνι, Καμαρά (80′ Βρουσάι), Ιμπόρα, Μασούρας (67′ Μπιέλ), Καρβάλιο (46′ Αλεξανδρόπουλος), Φορτούνης, Ελ Κααμπί (67′ Ελ Αραμπί).