Η σειρά του Πανηλειακού να “σφαγιαστεί” σήμερα από την διαιτησία του… Ιάλυσου!

Ο Ιάλυσος νίκησε με 1-0 τον Πανηλειακό στον Πύργο, με τους γηπεδούχους να έχουν έντονα παράπονα από τη διαιτησία!

Το φιλμ του αγώνα:

Στο 5′ η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού και ήταν ευκαιρία του Πανηλειακού, όταν ο Χατζηστάμου μπήκε από διαγώνια θέση και σούταρε για να αποκρούσει ο Ανδρούτσος. Και στο 7′ νέα καλή προσπάθεια του Πανηλειακού κι ο Χατζηστάμου στην προσπάθεια του να περάσει τον Χειμωνέττο και να βρεθεί σε θέση τετ-α-τετ, βρέθηκε στο έδαφος με τον διαιτητή Τσουκαλά-Αθηνών, να μην καταλογίζει παράβαση, μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες από πλευράς ερυθρόλευκων για πέναλτι – ο αμυντικός των φιλοξενούμενων ήταν και τελευταίος παίκτης σε φάση προφανούς ευκαιρίας – η επαφή με τον Χατζηστάμου που ανακόπηκε αντικανονικά ήταν ξεκάθαρη και οι διαμαρτυρίες δικαιολογημένες, με την ομάδα του Πύργου να έχει διαιτητικά προβλήματα σε ένα ακόμα φετινό παιχνίδι της!

Στο 17′ τραυματισμός του Αντωνόπουλου στο κεφάλι και μικρή διακοπή για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες στο χτύπημα. Στο 21′ σε προσπάθεια μέσα στην περιοχή ο Αντωνόπουλος βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Ρεκλείτη, με νέες διαμαρτυρίες από πλευρά Πανηλειακού – με αυτή τη φάση πάντως να μην είναι τόσο ξεκάθαρη όσο αυτή του 7′ που προαναφέρθηκε (αλλά σαφώς …συζητήσιμη κι αυτή). Στο 29′ ο κινητικός Χατζηστάμου βγήκε στην αντεπίθεση όμως το σουτ που επιχείρησε από πλάγια θέση, έφυγε άουτ.

Στο πρώτο μισάωρο με το ματς να είναι δυνατό κι αμφίρροπο, με πολλά μαρκαρίσματα κι αρκετά λάθη και από τις δυο ομάδες, ο Ιάλυσος δεν είχε δημιουργήσει καμιά φάση μπροστά από την εστία του Πανηλειακού. Στο 37′ πρώτη καλή στιγμή για τον Ιάλυσο στο παιχνίδι με τον Χειμωνέττο να σεντράρει κι ο Στεφανίδης από καλή θέση να πιάνει κεφαλιά που όμως πέρασε άουτ. Στο 43′ απευθείας φάουλ του Μπουτσικάκη, συρτό και δυνατό, με τη μπάλα να περνάει λίγο άουτ. Αποτέλεσμα ημιχρόνου το 0-0 στο Στάδιο Πύργου. Έντονες αποδοκιμασίες με το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου από τους φιλάθλους των γηπεδούχων προς τον διαιτητή για την απόφαση του στη φάση του 7ου λεπτού.

Στην επανάληψη, στο 52′ ένα σουτ του Περογαμβράκη λίγο έξω από την περιοχή, πέρασε άουτ. Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου μέρους ο Ιάλυσος έχει μια εδαφική υπεροχή και περισσότερη κατοχή μπάλας. Ισορρόπησε μετά το 55′ ο Πανηλειακός, κι είχε στο 60′ δυνατό σουτ του Πρέντι μέσα από την περιοχή, με τον Ανδρούτσο να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να μπλοκάρει την μπάλα.

Στο 66′ το 0-1 για τον Ιάλυσο όταν από κόρνερ του Δελαπόρτα, ο Τσούπρος πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά από την «καρδιά» της άμυνας του Πανηλειακού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Απο κει κι έπειτα ο Ιάλυσος έδωσε το βάρος στο να διατηρήσει το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να θέλουν να αντιδράσουν αλλά να μην μπορούν να σημιουργήσουν πλέον κάποια επικίνδυνη φάση στα αντίπαλα καρέ.

Στο 87′ αποβολή για τον Πανηλειακό, ο Δ. Τσίγκρηλας με δεύτερη κίτρινη. Στα τελευταία λεπτά παρέμεινε σαφής η πτώση του ρυθμού, κι όπως προαναφέρθηκε, με τον μεν Πανηλειακό να θέλει να αντιδράσει αλλά να μην φτάνει σε δημιουργία φάσης και τον δε Ιάλυσο να κοιτάει κυρίως να κρατήσει το πολύτιμο προβάδισμα του. Και αρέμεινε το 0-1 ως τελικό αποτέλεσμα στον Πύργο, με τον Πανηλειακό που πάντως παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες του να έχει σταθεί πολύ καλά (και ειδικά στο πρώτο μέρος), αλλά και να έχει πάντως δικαιολογημένα παράπονα για την διαιτητική …παρέμβαση!

Πανηλειακός (Αγγ. Διγκόζης): Καρακίτσος, Καμβύσης, Σταθάτος (72′ Π. Τσίγκρηλας), Δ. Τσίγκρηλας, Αρβανίτης, Μπουτσικάκης, Πρέντι, Χατζηστάμου, Διαμαντόπουλος (78′ λ.τρ. Βουργουντζής), Αντωνόπουλος, Νικολόπουλος

Ιάλυσος (Σ. Παπαβασιλείου): Ανδρούτσος, Κόλα, Κ. Χειμωνέττος, Μακρυδημήτρης, Τσούπρος, Ρεκλείτης, Περογαμβράκης, Μισέλ (73′ Αθανασίου), Στεφανίδης, Δελαπόρτας (90′ Ομπίνα), Βελλίνης (90+4′ Γεωργίου).

Πηγή: iliaoikonomia