Καμπανιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-3: Οι Αρκάδες καθάρισαν στο δεύτερο μέρος και πέρασαν στους “16”

Ο Αστέρας Τρίπολης έκανε τη δουλειά στη Θεσσαλονίκη, καθώς επικράτησε 3-1 του Καμπανιακού και προκρίθηκε στους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας. Κρεσπί, Μάντζης και Μιριτέλο οι σκόρερ των Αρκάδων.

Ο  ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ  έκλεισε θέση για τους “16” του Κυπέλλου Ελλάδας , καθώς επικράτησε 3-1 του Καμπανιακού στο γήπεδο του Μακεδονικού στη Θεσσαλονίκη, επικρατώντας με ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν με υπέροχο τελείωμα του Πόζογλου με γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή.

Οι Αρκάδες απάντησαν άμεσα με τον Κρεσπί στο 25ο λεπτό, με το 1-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Ράσταβατς μπήκαν φουριόζοι και με δύο γκολ των Μάντζη και Μιριτέλο στο 54′ και το 57′ και πήραν τη νίκη στο φινάλε.

Καμπανιακός (Σαπάνης): Κασαπίδης, Μπούσης, Νικολαΐδης, Φροσύνης, Καθάριος Π. (65’ Προσκυνητόπουλος), Σαρβανίδης, Πόζογλου (88’ Ταΐρης), Καθάριος Ν. (65’ Εππας), Γαρύφαλλος (65’ Μανιός), Τότσκα (77’ Ζαννάκης), Γιουκούδης

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ατιένθα, Γκαρθία, Χουχούμης, Μουνάφο (76’ Αλάγκμπε), Σουρλής (83’ Χιμένεθ), Καλτσάς, Μπαρτόλο (46’ Μάντζης), Μιριτέλο, Κρέσπι (76’ Ζούγλης).

Τα αποτελέσματα της 5ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας

• Αχαρναϊκός – Κηφισιά 0-2
  • Αστέρας Καισαριανής – Πανσερραϊκός 0-2
  • ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 1-2
  • Καμπανιακός – Αστέρας Τρίπολης 1-3
  • Χανιά – ΟΦΗ (09/10 – 17:00)
  • Διαγόρας – Παναιτωλικός (11/10 – 16:00)
  • Πανθρακικός / Εθνικός – Γιούχτας εναντίον Ατρομήτου
  • Λεβαδειακός – Αιολικός εναντίον Λαμίας

Έχουν προκριθεί άνευ αγώνα στους “16”

• Athens Kallithea
  • Νίκη Βόλου
  • ΑΕΛ

Στους “16” τα ζευγάρια θα αναμετρηθούν σε διπλά ματς, με το πρώτο παιχνίδι να γίνεται 31/10 – 2/11 και τις ρεβάνς (5-7/12) ενώ στον έκτο γύρο θα μπουν στο θεσμό οι ομάδες του Big 5. Οι 16 ομάδες θα μάθουν την αντίπαλο τους σε νέα κλήρωση.