Κηφισιά-Ολυμπιακός 2-3: Ο Ελ Αραμπί κέρδισε και τον… Μανούχο

Ο Ελ Αραμπί έσωσε την παρτίδα για τον Ολυμπιακό που απώλεσε προβάδισμα δύο τερμάτων, χάρις σε δύο πέναλτι υπέρ της Κηφισιάς και δύο κίτρινες στο Ρέτσο μέσα σε 10 λεπτά! Πριν από το 2-3 ο Ελ Αραμπί πέτυχε και άλλο γκολ που ακυρώθηκε.

EUROKINISSI

Πολλά τα παράπονα των ερυθρόλευκων από τον διαιτητή Μανούχο.

Όπως αναφέρετε στο ertsports.gr:

Ο Ολυμπιακός απώλεσε προβάδισμα δύο τερμάτων και βρέθηκε μπροστά σε μία απίστευτη γκέλα στο “Μιχάλης Κρητικόπουλος”, ωστόσο ο Μαροκινός επιθετικός μπήκε στο παιχνίδι, σκόραρε και έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες με 3-2 απέναντι στην Κηφισιά, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής της Super League.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί από πολύ νωρίς. Μόλις στο 11ο λεπτό, ο Μασούρας έπιασε ένα τρομερό σουτ με το αριστερό από τα 25 μέτρα και νίκησε τον -ανήμπορο να αντιδράσει- Κρίστινσον. Στο 27′ οι γηπεδούχοι έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, όταν ο Ιπαλίμπο βγήκε τετ α τετ με τον Τζολάκη, αλλά ο Έλληνας πορτιέρε έδιωξε σε κόρνερ. Στο 38′ οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Ναβάρο να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο Ισπανός φορ δεν λάθεψε και έκανε το 2-0, πετυχαίνοντας το πρώτο του γκολ επί ελληνικού εδάφους. Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 43ο λεπτό, όταν ο Ρέτσος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Λίγο πριν πάνε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες, η Κηφισιά κατάφερε να μειώσει σε 2-1 με φανταστικό σουτ του Μιλίσεβιτς από τα 25+ μέτρα.

Δείτε τα γκολ και τις αμφισβητούμενες φάσεις του αγώνα

Παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε το δεύτερο μέρος με αριθμητικό μειονέκτημα, ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο και στο 53′ διεύρυνε το προβάδισμά του, όμως με παρέμβαση του VAR τελικά παρέμεινε το 2-1. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Ροντινέι πήρε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε στον Μασούρα και κατέληξε στα δίχτυ, αλλά το γκολ δεν μέτρησε για χέρι του τελευταίου. Δέκα λεπτά αργότερα, η Κηφισιά έφερε το ματς στα ίσια. Ο Μανούχος έδειξε την άσπρη βούλα σε χέρι του Μπιανκόν στην προσπάθειά του να απομακρύνει και ο Οζέγκοβιτς από τα έντεκα βήματα πέτυχε το 2-2 στο 63′. Γρήγορα ο Ολυμπιακός κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα, αλλά οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν πολύ. Ο Ελ Αραμπί σκόραρε με κεφαλιά στο 70′, έπειτα από σέντρα του Καρβάλιο, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε, καθώς ο Μαροκινός ήταν σε θέση οφσάιντ. Τελικά, ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 3-2 για τους Πειραιώτες στο 86′. Ο Μαρτίνς έκανε το γέμισμα από τα δεξιά και ο Ελ Αραμπί με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ, δίνοντας τη νίκη στο σύνολο του Κάρλος Καρβαλιάλ.

ΓΚΟΛ: 45’+2′ Μιλίσεβιτς, 63′ Οζέγκοβιτς (πεν.) / 11′ Μασούρας, 40′ Ναβάρο (πεν.), 86′ Ελ Αραμπί

Κίτρινη: 45’+1′, 90’+3′ Σάντος, 47′ Οζέγκοβιτς, 51′ Μπιφούμα, 74′ Κλωναρίδης, 88′ Μασούρας / 35′, 44′ Ρέτσος
Κόκκινη: 90’+3′ Σάντος / 44′ Ρέτσος

Κηφισιά (Ντέιβιντ Νίλσεν): Κρίστινσον, Μασούρας, Βαφέας, Γκόμπελιτς, Μιλίσεβιτς, Πέιος, Ιπαλίμπο (90’+7′ Νίνης), Ίλιεφ (65′ Κλωναρίδης, 79′ Κωνσταντακόπουλος), Σάντος, Οζέγκοβιτς, Μπιφούμα.

Ολυμπιακός (Κάρλος Καρβαλιάλ): Τζολάκης, Ρέτσος, Μπιανκόν, Κίνι, Ροντινέι (84′ Μαρτίνς), Καμαρά (84′ Αλεξανδρόπουλος), Καρβάλιο, Φορτούνης (89′ Ορτέγκα), Μασούρας, Ποντένσε (46′ Ντόη), Ναβάρο (65′ Ελ Αραμπί).