Τοπικές Ενώσεις

Κύπελλο Αργολίδας: “Αφεντικό” πάντα ο μεγάλος μας Παναργειακός! (photos)

Το χαμένο πέναλτι του Μπαρμπέρος ήταν το καθοριστικό με το οποίο η Ένωση Ερμιονίδας έχασε απο τον Παναργειακό και δεν συνεχίζει στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Αργολίδας.

Με δεδομένο ότι ο αγώνας έγινε για να σβήσουν τις ποινές τους τέσσερις ποδοσφαιριστές, ήταν λογικό ο σημερινός αγώνας να μην είναι κάτι το ιδιαίτερο, αφού και οι δύο αντίπαλοι έχουν προτεραιότητα τους εκτός έδρας αγώνες της Κυριακής για το πρωτάθλημα.

Στο 5’ απο λάθος της άμυνας του Άργους, ο Μερκούρης βγήκε απέναντι στον Καπατσώρη και σούταρε, ο τερματοφύλακας του Παναργειακού απέκρουσε με το πόδι και στην συνέχεια ο Φερνάντες με αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στο “παράθυρο” του Καπατσώρη και 0-1.

Άλλες φάσεις δεν υπήρξαν και προς το τέλος του ημιχρόνου ο Παναργειακός είχε διπλή ευκαιρία. Ο Κωτσοβός σούταρε αρχικά, ο Κύρου απέκρουσε με το πόδι πριν την τελική γραμμή, ακολούθησε σέντρα του Κωτσοβού, ο Μανιάτης δεν πρόλαβε τη μπάλα που πέρασε παράλληλα.

Σε χαμηλούς ρυθμούς και το δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο νωρίς-νωρίς ισοφάρισε ο Παναργειακός. Στο 56’ απο μπροστινή μπαλιά του Κωτσοβού, ο Σοροβίγκας με γυριστό σουτ πέτυχε το γκολ και 1-1.

Με δύο στημένα απείλησε ως το τέλος του κανονικού αγώνα ο Παναργειακός. Το ένα όταν απο φάουλ του Αλάιν η μπάλα πέρασε δίπλα απο το κάθετο δοκάρι και το άλλο όταν απο φάουλ του Αλάιν, ο Ασπιώτης έπιασε κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα πολύ πάνω απο τα δοκάρια.

Πάντως, η μεγάλη ευκαιρία για να μην πάνε οι δύο ομάδες στην παράταση, χάθηκε στις καθυστερήσεις απο τον Μπλάτσο, που δεν αξιοποίησε την πλεονεκτική θέση στην οποία βρέθηκε.

Στην παράταση και οι δύο ομάδες έδειχναν περισσότερο “προβληματισμένες” για την σκοπιμότητα της διαδικασίας, παρά για κάθε αυτό τον αγώνα.

Ετσι φτάσαμε στην παράταση, όπου ο Παναργειακός επικράτησε με 5-4, οπότε προκρίθηκε με συνολικό σκορ 6-5.

Για τον Παναργειακό ευστόχησαν όλοι, δηλαδή οι: Κυριακόπουλος, Αλάιν, Μπλάτσος, Κωτσοβός, Τζιόλας.

Για την Ερμιονίδα αστόχησε ο Μπαρμπέρος (απέκρουσε ο Καπατσώρης). Ευστόχησαν κατά σειρά οι : Καρτσιαμπάς, Μερκούρης, Παναγόπουλος, Καρούτης.

Συνθέσεις

ΠΑΝΑΡΓΕΙΑΚΟΣ (Γ.Διαμαντής): Καπατσώρης- Τσάκα, Βουρνάζος, Εμέκα (46’ Ασπιώτης), Νικολόπουλος (54’ λ.τρ. Τζιόλας)- Ταμπούρης, Φλεβάρης Χρ. (46’ Σοροβίγκας), Μανιάτης (62’ Αλάιν)- Κωτσοβός, Μπλάτσος, Τζάς.

ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ (Δ.Νόλης): Κύρου- Παπαεμμανουηλίδης, Βιρβίλης, Πιριτσάους, Μερτύρης- Καρτασιαμπάς, Μπαρμπέρος, Εσκουδέρος- Φερνάντεθ, Μερκούρης, Μπουσάι.

Διαιτήτευσε χωρίς πρόβλημα ο Μανούχος με βοηθούς τους Μαυροκορδόπουλο και Τούμπα.