Κύπελλο Ελλάδας: Ο Τζημόπουλος απέκλεισε τον Ηρακλή κσι πέρασε η Κοζάνη…

Με γκολ του Τζημόπουλου στο 84ο λεπτό της αναμέτρησης η Κοζάνη απέκλεισε (2-1) τον Ηρακλή από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδας

Ένας αγώνας που πέρασε από χίλια κύματα, καθώς αν και ήταν προγραμματισμένος γίνει στο ΔΑΚ Κοζάνης την περασμένη Τετάρτη (13/9) αποφασίστηκε τρεις ώρες πριν από τη σέντρα ότι το γήπεδο δεν είναι κατάλληλο για να φιλοξενήσει την αναμέτρηση των δύο ομάδων, τελικά έγινε τέσσερις μέρες μετά στο γήπεδο του Πανθρακικού.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, η τυπικά γηπεδούχος Κοζάνη προηγήθηκε με πέναλτι στο 15ο λεπτό, μία φάση που προκάλεσε τις έντονες διαμαρτυρίες στον πάγκο των ”κυανολεύκων”.

Ο Γηραιός παρά την ψυχρολουσία, πίεσε, έχασε αρκετές ευκαιρίες και λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισε σε 1-1 με τον Κούστα.

Τελικά, τη νίκη πήρε η Κοζάνη με γκολ του Τζημόπουλου στο 84ο λεπτό.

ΠΑΕ Κοζάνη:(Αγγελος Διγκόζης): Καραγκιόζης, Πάνος, Κοροβέσης, Αναστασόπουλος, Σουλιώτης, Τάτσης, Ιτσιος, Νάτσος, Βοριαζίδης, Καλλέργης. Ποζατζίδης.

Αναπληρωματικοί: Μπλατσιώτης, Μπίκος, Τζημόπουλος, Κούφας, Ι. Παπαδόπουλος, Κάτανας, Αποστολίδης, Κανούλας, Ελ Ιντρίσι.

ΠΟΤ Ηρακλής (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Χειρίτραντας, Χρούσιελ, Βιτλής, Σιούτας, Γκμπενιόν, Δοϊρανλής, Στοϊτσεβιτς, Σίλβα, Κούστα, Κουντουριώτης.

Διαιτητής: Τομαράς

Βοηθοί: Σάββας – Μηνούδης.