Στην «ρώσικη ρουλέτα» την πρόκριση η Νίκη Βόλου – «Φωνές» για Ηρακλή (+video)

Την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας πήρε η Νίκη Βόλου που επικράτησε στα πέναλτι του Ηρακλή, με τους ανθρώπους του «Γηραίου» να διαμαρτύρονται για την διαιτησία της αναμέτρησης .

Σπουδαία πρόκριση πήρε η Νίκη Βόλου στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, απέναντι στον Ηρακλή μέσα στο Καυτανζόγλειο και ο επόμενος αντίπαλός της θα είναι ο Άγιος Νικόλαος.

Το πρώτο μέρος δεν είχε φάσεις, ωστόσο στο 19′ η Νίκη Βόλου φώναξε για πέναλτι σε ανατροπή του Κάσσου, από την μπαλιά του Τσουκαλά στην πλάτη του Βιτλή. Ο Μπάγιτς στο 48′ έπιασε εντυπωσιακά το σουτ του Άλεκσιτς μέσα από την περιοχή.

Στο 75′ ο Γαβριηλίδης πήρε την κεφαλιά από τη σέντρα του Γρομητσάρη, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι ενώ στο 79′ η κεφαλιά του Αναστασίου κατέληξε σε κόρνερ. Ο Κυριακίδης εκτέλεσε και ο Δεληζήσης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Ροχάνο στις καθυστερήσεις προσπάθησε να απειλήσει αλλά ο Βελλίδης μπλόκαρε το σουτ του.

Στο 112′ ο Τζιώρας κέρδισε την αποβολή του Παπαστεριανού, ο οποίος τον ανέτρεψε με φάουλ λίγο πριν μπει στην περιοχή του Βελλίδη. Η εκτέλεση του Κυριακίδη ωστόσο κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Ο Ηρακλής έμεινε με 9 παίκτες στο 118′ καθώς ο Γιουπιτάνα, ο οποίος είχε ήδη κίτρινη, παρεμπόδισε να εκτελεστεί πλάγιο. Μέχρι το τέλος του χρόνου της παράτασης δεν άλλαξε κάτι κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί η Νίκη Βόλου επικράτησε με 5-4, με τους ανθρώπους του Ηρακλή ωστόσο να διαμαρτύρονται για την επανάληψη που δόθηκε στο πέναλτι του Τσουκαλά (το είχε αποκρούσει ο Βελλίδης).

Η διαδικασία των πέναλτι

Τζιώρας: το έχασε
Μελούνοβιτς: το έβαλε
Τσουκαλάς (Νίκη Βόλου): το έβαλε (με επανάληψη)
Νταμιάν Σίλβα: το έβαλε
Κυριακίδης (Νίκη Βόλου): το έβαλε
Τόμας: το έβαλε
Κάσσος (Νίκη Βόλου): το έβαλε (επανάληψη)
Βιτλής: το έχασε
Μέτσε (Νίκη Βόλου): το έβαλε
Πατράλης: το έβαλε
Μορέιρα (Νίκη Βόλου): το έβαλε
Χρουσιέλ: το έχασε (απέκρουσε ο Μπάγιτς)

Ηρακλής (Κώστας Γεωργιάδης): Βελλίδης, Μανουσάκης (82′ Τότσκα( , Πανάγου, Α.Παπαστεριαννός, Xρουσιέλ, Βιτλής, Μελούνοβιτς, Πατράλης, Δόρης (98′ Σίλβα) ,Άλεξιτς (Γιουπιτάνα 66′), Ματίας Τόμας.

Νίκη Βόλου (Αλέκος Βοσνιάδης): Μπάγιτς, Γρομητσάρης, Δεληζήσης, Ανδρέου, Κάσσος, Δημητρίου(Αναστασίου 70′), Παναγιωτίδης (Μέτσε 70′), Τσουκαλάς, Γαβριηλίδης (100′ Μορέιρα), Κυριακίδης, Ροχάνο (Τζιώρας),