Διεθνή

Νόριτς – Ολυμπιακός 2-0: Έκανε πολλά λάθη…

Νόριτς – Ολυμπιακός 2-0: Έκανε πολλά  λάθη…

Ο Ολυμπιακός είχε προβλήματα σε άμυνα και επίθεση και γνώρισε μοιραία την ήττα με 2-0 από τη Νόριτς στο “Κάροου Ρόουντ”, στο τελευταίο του προγραμματισμένο φιλικό πριν μπει στη μάχη των προκριματικών του Europa League στις 10 Αυγούστου.

Τρεις ημέρες μετά από την φιλική επικράτηση επί της Ρείντζερς με 3-1 στο “Άιμπροξ” όπου έλαμψε το άστρο των Καρβάλιο και Φορτούνη ήρθε η ανώμαλη προσγείωση για τον Ολυμπιακό. Και αυτό γιατί απέναντι στην Νόριτς της Championship αντιμετώπισε προβλήματα τόσο στην άμυνα (υπήρχαν διαστήματα που την έπιανε πανικός), τόσο στη μεσαία γραμμή (αδυναμία σωστής ανάπτυξης) όσο και στην επίθεση (ελάχιστη απειλή), με συνέπεια να γνωρίσει την ήττα με 2-0 στο “Κάροου Ρόουντ”.

Το ματς
Ο Ολυμπιακός παρουσίασε καλή εικόνα στο προ ημερών φιλικό στο “Άιμπροξ” (επιβλήθηκε 3-1 της Ρέιντζερς) όμως ο Ντιέγκο Μαρτίνεθ ήθελε να δώσει ευκαιρίες και σε άλλους παίκτες και για αυτό άλλαξε την αρχική ενδεκάδα σε ποσοστό πάνω από 50%, δίνοντας φανέλα βασικού σε έξι νέα πρόσωπα.

Κάτω από την εστία βρέθηκε ο Τζολάκης, οι Ροντινέι, Ρέτσος, Ντόη και Ραμόν συνέθεσαν την αμυντική τετράδα, οι Μπουχαλάκης και Αγκιμπού Καμαρά πήραν θέση στον άξονα μπροστά από τον Ιμπόρα ενώ ο Μασούρας τοποθετήθηκε στην κορυφή της επίθεσης έχοντας στηρίγματα στις πτέρυγες τους Μπιελ (δεξιά) και Βρουσάι (αριστερά).
Τα πρώτα λεπτά του αγώνα βρήκαν τους ερυθρόλευκους να παίζουν με μεγάλη ένταση και να πιέζουν ψηλά τους αντιπάλους τους, γεγονός που τους επέτρεψε να κλέψουν μπάλες και να φτάσουν κοντά στο να γίνουν απειλητικοί, όμως αυτό που τους έλειπε ήταν μία ολοκληρωμένη τελική προσπάθεια.

Αυτή την είχε η Νόριτς στο 11ο λεπτό, με ένα σουτ του Σάρτζεντ που μπλόκαρε ο Τζολάκης, με την ομάδα του Δημήτρη Γιαννούλη να καταφέρνει στο 20ο λεπτό να βρει δίχτυα μέσα από την πρώτη ωραία οργανωμένη προσπάθειά της.

Οι παίκτες των καναρινιών κυκλοφόρησαν ωραία τη μπάλα, εκείνοι του Ολυμπιακού έκοψαν την τελευταία στιγμή, όμως η μπάλα έφτασε στον ΜακΛιν που επιχείρησε μακρινό σουτ, για να κοντράρει στον Μπουχαλάκη και να καταλήξει στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Τζολάκη να αποτρέψει το μοιραίο (1-0).

Το γκολ αυτό άλλαξε την εικόνα του αγώνα, με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν στροφές και να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο και την ελληνική ομάδα να χάνει αρκετές μονομαχίες στη συνέχεια, για να φτάσουμε στο φινάλε του πρώτου μέρους χωρίς να συμβεί κάποια άλλη μεγάλη φάση και τους Πειραιώτες να παίρνουν καλό βαθμό στην πίεση ψηλά και στην αμυντική λειτουργία αλλά άσχημο στην μεσοεπιθετική παρουσία τους.
Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τον Μαρτίνεθ να κάνει τις πρώτες του κινήσεις, ρίχνοντας στο ματς τους Φορτούνη και Ανδρούτσο, με τον πρώτο να βγάζει μάλιστα εξαιρετική πάσα στον Βρουσάι στο 47ο λεπτό αλλά το σουτ του δεύτερου από πλεονεκτική θέση να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ο Κώστας Φορτούνης EUROKINISSI SPORTS
Αυτή ήταν η πρώτη καλή ευκαιρία των ερυθρολεύκων στο παιχνίδι και δύο λεπτά αργότερα τιμωρήθηκαν για την αστοχία τους, με την Νόριτς να κάνει δύο τα γκολ της εκμεταλλευόμενη λάθος του Τζολάκη. Ο Σάρα εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά, ο διεθνής κίπερ έκανε έξοδο αλλά απέτυχε να διώξει τη μπάλα (έχασε την κεφαλιά από παίκτη των γηπεδούχων), για να κινηθεί στην πορεία της ο Σάρτζεντ και να την προωθήσει τα δίχτυα με προβολή από τη μικρή περιοχή (2-0).

Το γκολ αυτό επηρέασε αρνητικά με τον Ολυμπιακό, με την άμυνά του να βρίσκεται σε τρικυμία στα επόμενα λεπτά και να απειλείται και με τρίτο γκολ, για να έρθει το 59ο λεπτό που ο Μαρτίνεθ έκανε μαζεμένες τέσσερις αλλαγές, ρίχνοντας στον αγωνιστικό χώρο τους Αραμπί, Καρβάλιο, Φρέιρε (ντεμπούτο για τον Αργεντινό) και Μαντί Καμαρά.

Το “νέο αίμα” έφερε φρεσκάδα και περισσότερες δημιουργία στον αγωνιστικό χώρο από πλευράς της ελληνικής ομάδας χωρίς όμως αυτή να μετουσιωθεί σε κάποια επικίνδυνη τελική, με τον Χουάνγκ να μπαίνει αλλαγή στο 73ο λεπτό
ΝΟΡΙΤΣ: Γκαν, Στέισι, Ντάφι (46′ Ομομπαμιντέλε), Γκίμπσον (60′ Σπρίνγκετ), Γιαννούλης, Σάρα, ΜακΛιν, Φάσναχτ (46′ Ρόου), Ερνάντες, Σάρτζεντ (60′ Πλατσέτα), Μπαρνς (75′ Γκιμπς)
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ραμόν, Ρέτσος, Ντόη (60′ Μαντί Καμαρά), Ροντινέι (46′ Ανδρούτσος), Ιμπόρα, Μπουχαλάκης (60′ Φρέιρε), Αγκιμπού Καμαρά (46′ Φορτούνης), Βρουσάι (60′ Καρβάλιο), Μασούρας (60′ Ελ Αραμπί) Μπιελ.